Jump to content

Numere Inmatriculare


koon
 Share

Postare recomandată

Masina cu B 01 ERU nu este fake , tipul sta la mine in bloc .

Prima oara a fost nr. pe acel passat breck alb insa pe aia a scos_o la vanzare si a mutat numerele pe acel opel .

Pasatul are acum B nush cat PDL si acel "D" seama izbitor cu "O" . - este "cosmetizat"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • XTI

    10

  • SHARANEL

    9

  • Dudu

    8

  • Executron

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

Deci am intuit corect... doar ca miscarea a fost in sens invers :icon_thumright:

Cat despre PDL... no comment!

Mi-aduc aminte ca pe vremea impuscatului, in statiunile de la mare, aveau voie sa alimenteze doar cei in vizita iar constantenii de nevoie isi transformau numerele din CT in OT... dar era total alta chestie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o chestie care m-a intrigat. Am vazut prin oras numere d-alea patrate (ma gandesc pt masinile americane care vin la noi si au locasul respectiv mai mic) dar sunt de dimensiune mai mica, fara steagul RO... Sunt legale, tot o optiune sau cum?

Ma batea gandul ca-mi schimb bara fata la passat sa-mi iau d-aia fara lacasul pentru numar in fata si sa-mi pun un d-ala mic pe langa proiector p-acolo :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi vlad a avut locasul pt numar, dar l-a astupat, si nu am vrut sa stric traditia, si am pus numarul sub bara :Driver:

si mie mi-ar placea numar mai mic pe fata, dar ma tem ca nu se poate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o chestie care m-a intrigat. Am vazut prin oras numere d-alea patrate (ma gandesc pt masinile americane care vin la noi si au locasul respectiv mai mic) dar sunt de dimensiune mai mica, fara steagul RO... Sunt legale, tot o optiune sau cum?

Ma batea gandul ca-mi schimb bara fata la passat sa-mi iau d-aia fara lacasul pentru numar in fata si sa-mi pun un d-ala mic pe langa proiector p-acolo :lol:

sint nr patrate mari (tip B ) pt 4x4, cielo, etc si patrate mici (tip C) pt motoare (mai mult dreptunghiulare de fapt)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

apropo de numere se poarta si IF-xy-UCK :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cite stie sa-mi spuna daca eu vreau sa-mi schimb nr de inmatriculare din format vechi (cu tricolorul) in format nou (steagul UE) unde trebuie sa merg. Masina este pe leasing, cu nr de Bucuresti. Pot sa ma adresez la inmatriculari in Iasi sau trebuie adresa la Porsche Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

n-ash prea crede sa aibe vreo legatura Politia Iasi... banuiesc ca ale tale numere au venit de la PoRo Leasing prin dealer... deci cred ca ar trebui sa o iei inapoi pe fir... spor :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat, numerele au venit de la PoRo prin intermediul dealerului. Ma gandeam ca poate ar putea preschimba numerele si Iasiul, dar probabil n-au litera B pt judet, iar B-ul din grupul de 3 litere nu-l poate folosi in alte scopuri. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca masina este a lu' PoRo si au sediul in Ilfov , este inmatriculata in IF. Cred ca tb sa iei legatura cu PoRo si daca ei vor se pot schimba numerele dar pe cheltuiala ta de data asta ca ei le-au platit odata. De ce vrei neaparat numere cu stelute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele de la PoRo vin acum cu B, nu cu IF. Iar de ce vreau nr cu stelute, imi plac mai mult alea, imi place sa fiu in rand cu europenii, intotdeuna am zis ce urat arata numere unguresti vechi si ce delasatori sunt sa si le schimbe cu numere noi. :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef: ma intereseaza si pe mine treaba asta cu schimbatul numerelor. Eu am trimis un mail la Porsche Leasing, dar n-am primit raspuns. Daca rezolvi ceva, posteaza aici ca sa urmez aceeasi filiera/procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la dealer cum a sugerat dudu mai sus si raspunsul lor a fost ca nu se pot schimba numerele, indiferent de faptul ca platesc tot ce trebuie, decat in situatia in care aduc ceva documente de la Politie ca sunt furate, distruse, pierdute. Trebuie sa caut stickere, macar de-ar semana cu emblema UE de pe numerele reale, ca stickerele de la Rompetrol au o nuanta mai deschisa de albastru si fonturile cu care scrie RO sunt mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am trimis si eu email la Porsche Romania si nu am primit raspuns. O sa trimit un email la Inmatriculari Auto sa vad ce-mi spun ei. Daca am vesti noi, revin cu informatii. Vezi ca aplicarea de autocolante pe numerele de inmatriculare este ilegala si poti ramane fara numere si talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost si am intrebat la Udriste cum imi pot schimba numerele si mi-au spus ca le declar uzate, le platesc pe celelalte si cu asta basta. Deci, mergi si tu la politie si intreaba, ca nu cred sa fie ceva prea complicat. Sau mai bine suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte simplu de schimbat: dovada de la Politie(le dai furate sau le zgarii...romanisme:)), apoi te duci sa platesti taxa la udriste(sau in iasi la serviciul inmatriculari). Asa am facut cand mi-am pierdut nr anul trecut la inundatiile din Bucuresti, masina fiind tot in leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa schimbi numerele, pur si simplu te duci la inmatriculari si spui ca vrei alte placi pt ca cele actuale sunt zgariate si lovite. Platesti placile noi, iar cand le ridici, le predai pe cele vechi. Nimeni nu te intreaba nimic. Nu trebuie sa le declari pierdute sau cine stie ce alte inginerii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi e ilegal sa ai stickere lipite pe nr de inmatriculare, dar ca multe alte fapte si intimplari incoerente din tara noastra draga, am vazut de vinzare la Cora seturi de stickere la 12/13 lei parca.

istef, poate s-o fi abrogat masura respectiva din cauza ca acum astea or fi facute de cine trebuie :icon_thumright:

Bineinteles era si o placa noua acolo sa iti dai seama de rolul acestor stickere si probabil sa vezi ca sint culori si caractere similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca sunt sau nu ilegale, dar stii cum e, nici detectoarele de radar nu erau legale si totusi erau la vanzare. In orice caz, sansele sa se lege vreun politist de treaba asta cred ca sunt infime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am tras niste sfori sa imi pun numar de tip C pe fata (numar mic, aproape patrat, putin mai lat decat numerele clasice de tip A, se foloseste la motociclete).

Raspunsul a fost ca pe fata este OBLIGATORIU sa ai numar clasic de tip A, fara nicio exceptie. Pe spate poti sa alegi intre tip A si tip B (model american), si se poate rezolva chiar sa pui tip C pe spate.

Am fost informat neoficilal ca daca vreau neaparat numar mic pe fata, se poate rezolva sa primesc o tabla tip A pt fata si tip C pt spate, iar eu, pe riscul meu, le pot monta invers, insa e ilegal. In prima faza am refuzat, pt ca nu vreau sa ma opreasca fiecare sef de post din sate, dar acum stau si ma gandesc daca intr-adevar as fi avut probleme.

Ideea e ca oricum trebuie sa-mi schimb numerele, pt ca cele actuale sunt warza.

Parerei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca exista ceva scris referitor la montajul numerelor e ok sa faci alegerea care iti convine; daca nu e scris niciunde cum se monteaza placutele ...fa cum te avantajeaza :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la schimbarea placutelor de inmatriculare cu tipul nou (UE) am intrebat la Inmatriculari in Iasi si mi-au spus ca daca masina e pe leasing, firma de leasing trebuie sa se ocupe de schimbarea numarului. Prin urmare m-am adresat la Porsche Leasing si mi-au spus ca il pot schimba, fara probleme, trebuie doar sa le trimit o copie dupa certificatul de inmatriculare si o cerere din partea firmei (masina e luata pe firma). Deci, nu poate utilizatorul sa ceara schimbarea placutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Scriu si eu aici pentru ca functia search nu a gasit nimic legat de intrebarea mea si titlul topicului mi se pare potrivit.

Am luat masine de la Porsche Romania , rulata de catre cineva din managementul companiei. Asta e mai putin important. Am luat-o in leasing si mi s-au dat numere rosii , provizorii , pentru 30 de zile .

Ce nu mi se pare in regula este ca mi-au spus sa ma duc cu dovada de numere provizorii , copie dupa cartea de identitate si certificatul de inreistrare al companiei (a fost luata pe firma ) a masinii la circa financiara ca sa puna pe copia cartii de identitate o viza cu numele companiei pe care a fost luata masina (a fost luata pe firma) , apoi sa ma duc cu actele la ei pentru ca ei sa poata lua numere de leasing.

Intrebarile mele sunt:

1. E normal? Nu treuia sa se ocupe firma de leasing de asa ceva ?

2. Exista vreo taxa pe care trebuie sa o platesc in momentul respectiv?

Scuze daca nu m-am facut inteles , va rog sa-mi spuneti .

Cateva raspunsuri ar fi de mare ajutor , treuie sa ma duc saptamana aceasta sa alerg dupa acte.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut si eu stickere pe numere facute cadou de un vecin de-al meu. Nu erau reflectorizante si plus de asta fontul folosit era mai mic decat cel folosit de Politie. La trecerea unei coloane oficiale prin Eforie Nord am fost oprit ca sa treaca coloana, timp in care politistul, probabil de plictiseala m-a intrebat de ce-am lipit sticker pe numere. Intrebare probabil retorica la care n-am stiut ce sa raspund :) M-a avertizat apoi ca ar putea sa-mi ia talonul pentru treaba asta si mi-a urat drum bun intrucat coloana trecuse deja :)

Dupa aceasta intamplare m-am inarmat cu ceva rabdare si ceva bani si mi-am facut alte placute regulamentare si evident distantate :)

Nu sunt ilegale cele distantate, intrucat au toate elementele de siguranta pe ele :lol:

Bafta multa ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!