Jump to content

Numere Inmatriculare


koon
 Share

Postare recomandată

Platesti placile noi, iar cand le ridici, le predai pe cele vechi.

cat costa?

Dar mai asteapta o luna, si iti vin direct placi cu insemnele ue (asa fac si eu).

n-am inteles, fiecare posesor de masinutza o sa primeasca automat placute noi sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • XTI

    10

  • SHARANEL

    9

  • Dudu

    8

  • Executron

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor, paziti-va! Un reporter care "nu are habar, putea macar sa citeasca legea cu atentie" nu e atat de periculos. :P

In schimb, daca dai de un "idiot" de politist care iti spune ca potrivit legii este interzisa "aplicarea de afise, reclame publicitare, inscrisuri sau accesorii pe parbriz, luneta sau geamurile laterale care restrang sau estompeaza vizibilitatea sub limita legala admisa ori impiedica sau diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare" iar el chiar partea aia a numarului vroia sa o citeasca te sanctioneaza cu zambetul pe buze. Si, dupa aceea, ia ghiciti voi cine va umbla dupa talon? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dartagnan, costa intre 45 si 70 ron (in doua locuri, s-au vehiculat doua sume), oricum nu e o suma care sa te faca mai bogat sau mai sarac :P

Placile actuale cu tricolorul raman in continuare valabile, se pare ca pe termen nelimitat. Nu te va obliga nimeni sa le schimbi vreodata (asta, in romania, inseamna 5-10 ani :P ). Daca vrei placi noi, ceri sa ti le schimbe pe cele vechi, si trebuie sa platesti suma de care am vorbit mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce a spus SHARANEL la posturile #23 si #26 !

PS: sunt pro :lol: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Nationalistule! :icon_thumright: Suntem deja doi. Si eu voi ramane cu cele cu RO pana ma va obliga sa le schimb si nu neaparat din fals patriotism ci din ratiuni practice (timp, bani) si plus de asta, cele actuale mi se par mai frumoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut numerele de inmatriculare cu steagul UE? Si-a luat vreun coleg forumit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numerele in format nemtesc sunt destul de raspandite acum; in galati am vazut de acum 3-4 ani numere in acest format.

nu stiu daca sunt chiar legale dar sunt mai fita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut numerele de inmatriculare cu steagul UE? Si-a luat vreun coleg forumit?

nu, cica pe la sfarsitul lunii. Mai e un topic mare despre acest lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur au aparut. Am vazut masini pe strada cu astfel de steag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu au aparut, sunt stickere......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica oamenii si-au pus sticker cu stelutele uniunii pe numar in loc de tricolor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap... Am vazut si-un forumist la intalnire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
Adica oamenii si-au pus sticker cu stelutele uniunii pe numar in loc de tricolor?

Romanii au o capacitate de adaptare extraordinara la orice conditie noua. De data asta au luat-o inaintea conditiei impuse. Da, la fel cum a spus si Godoroja, si-au dat numerele jos din rama, au pus stickere cu steagul EU si au pus numerele la loc. Inventivi, nu? Si mai ales mandrii...

OT am vazut o Dacie cu NATO scris pe ea... including sigla... :P EOT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta s-a da dispozitie sa nu se mai comande numere pana la data de 1iunie, cand se vor elibera numai placute cu EU.

(neoficial...... :blink: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar acele placute de inmatriculare care au un spatiu intre litere ..care-i treaba cu ele ?

e o optiune pe care mi-o pot alege si eu ? Sau au o explicatie functionala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Explicatia sta dupa parerea mea, tot in optica romanaului de a fi mai cu mot. Inainte de 1989, cine avea 1-B- 3 4 5 6 era un fel de B-99-W... Adica un fel de smecher al momentului. Cica nu te oprea militia etc. Un fel de securist sub acoperire. Acum au aparut numerele cu W si stickerele pe parbriz cu Asociatia sau sindicatul politistilor (din ce in ce mai dese). Practic literele "rare" sau mai bine zis spatiate sunt facute "la comanda" de catre unii ce au impresia ca e o chestie funny (la fel si stickele cu ue) sau si mai grav, ca pot scapa de agerimea ochilor de sub caschetele albe... O chestie mai empirica au reperzentat-o cd-urile agatate care te fereau de radar :Driver:

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rumplestilskin - stai tu linistit ca stickerul acela este f util :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu azi numerele definitive pentru Skoda mea cea noua si, chiar daca sunt preferentiale (vreau sa zic ca s-au facut ieri), nu au cercul cu stele, ci tot tricolorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leo_cumeteo1

apropo de JMECHERI

prin pantelimon am vazut un numar de CT... REMUS, pe aceeasi placuta

iar un mare JEEP prin berceni avea nume in locul numarului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai tare ca unu care l-am vazut prin trafic...

B 0 1 E R U Exact asa spatiate si a sters [cenzurat] de la unu si era efectiv B 0 I E R U

Opel Astra Break

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

executron, ai vazut cu ochii tai masina?

pt ca circula ceva poze cu masina cu nr BOIERU, dar e un passat... Poate e o legenda urbana, ca multe altele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de Opel :D E prin Militari pe langa Apusului un Opel Astra cu B 4 OPEL - de la distanta de cativa metri mi s-a parut ca nu e 0(cifra zero), ci O (litera).

Inclusiv distanta intre litere si cifre este modificata si apare destul de clar Opel.

Mai interesant este ca numarul are design-ul normal romanesc, de la forma la marimea caracterelor scrise. Oare cum se poate "modifica" modul de stantare a numarului original, ce in mod normal il primesti de la Politie?

LE: Mai acum un an circula pe mail o poza cu Opel-ul respectiv cu BOIERU - era cum spune Executron - un Opel Astra Break bleumarin.

Modificat de DAZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

executron, ai vazut cu ochii tai masina?

pt ca circula ceva poze cu masina cu nr BOIERU, dar e un passat... Poate e o legenda urbana, ca multe altele :D

Dap l-am vazut oprit dar la momentul respectiv nu m-a marcat. In schimb am vazut si o poza pe net facuta la ea dar era clar asa facut B O I E R U. Opel Astra Break albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!