Jump to content

Baie de ulei crapata


SPARTANU
 Share

Postare recomandată

problema e ca e un service foarte tare din punc de vedere al dotarilor dar ma gandesc sa nu tot o traga aia cu turbina ca sa ma arda de bani...ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • PiltZu

    9

  • bogdan2

    8

  • SPARTANU

    8

  • flo_tiesto

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cauza unui cub de gheata foarte mare am reusit si eu sa sparg baia de ulei! :lol: Stie cineva cat ajunge o baie de ulei pentru masina din semnatura si evemtual un scut metalic? Ca pe asta din plastic nu il mai pun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scut metalic OEM am eu, costa undeva la 1200ron. Iti trebuie scutul propriu-zis, niste inaltatoare la amortizoare, niste suporti care se prind pe lonjeron, cleme speciale si un insonorizant. Costa ceva insa eu nu am nici o problema de cand am scutul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce trebuie sa umbli la amortizoare ca sa pui scut metalic? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare la voi: baia de ulei e sparta, uleiul l-am pierdut tot dar cand pun contactul nu imi zice nimic de ulei! Becul se aprinde si se stinge dupa cateva secunde de parca ar fi totul normal! De ce ? E posibil sa fi bushit si senzorul de la baie ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doctorul

Iti trebuie acele inaltatoare pentru a ridica putin botul masini deoarece scutul metalic este mai jos decat cel din plastic si in felul asta garda masinii are de suferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doctorul ... dupa cum spune si bogdan2, scutul metalic este mai jos, in plus este fooooarte greu fata de cel de plastic si ai nevoie de inaltatoare ca sa nu tarasti scutul la fiecare denivelare.

@Jorjel ... eu am alta intrebare pentru tine: Senzor de nivel ai ca sa se aprinda? Daca nu, atunci se va aprinde doar senzorul de presiune de ulei ... care e cu totul altceva.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si senzor de nivel! Becul la ulei sa prinde pe GALBEN si pe ROSU! Mai acu o luna s-a aprins becul galben si imi spunea Check Oil Level ! Am verificat si intr-adevar nivelul la ulei era putin scazut! Precizez ca motorul e PD deci papa ceva ulei !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, daca dupa ce ti s-a aprins martorul ai deschis capota, martorul se aprinde din nou dupa ce mai parcurgi cam 100 km. Scrie in manual si s-a si verificat la mine.

Modificat de aladdin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci nu mai vreau scut metalic, nu prea ma incanta modificari la masina!

teoretic o inaltare duce la pierderea stabilitatii, manevrabilitatii, etc.

poate ca o inalti doar puutin de tot?cam cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina se va inalta cu max. 2 cm. Stablitatea si manevrabilitatea nu va avea de suferi, asa ca sfatul meu este sa-ti pui scut metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bora e 2cm. Nu e chiar asa mare diferenta. Eu am avut scut metalic si chiar era ok.

Acum am suspensie sport si am coborat masina cu 4 cm fata de standard. E foarte misto, dar cat nu e zapada. Acum de cand cu zapada ma cam chinui pe stradutele laturalnice (harjai cu scutul de plastic) si daca incerc sa parchez in locuri cu zapada risc sa raman cu rotile putin suspendate si cu burta pe zapada. :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 1.9 TDI ASZ

Baie de ulei -> 2.190.000 fara TVA (Sandra TRading rep VW)

Ulei Castrol EDGX -> 1.560.000 (4litri)

Filtru ulei Bosch -> 400.000

Atat m-a costat "distractia"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Sal,am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta!In urma cu ceva timp,mi-am atins scutul din plastic la garaj,fiind putin mai inalt dand astfel de teava in care se opresc usile,scutul astfel crapandu-se si cazand bucati din el.Imi puteti spune si mie,sa ma duc la pol pt constatare,am casco,sau sa il fac eu decupand din fibra de sticla si sa lipesc cu adeziv special?!Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba-l pe casco cu unul metalic plus inaltatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba-l pe casco cu unul metalic plus inaltatoare.

Ca si adaugare la ce a spus al bundy mai trebuie mentionat faptul ca la schimbarea pe Casco a scutului de plastic cu unul de metal plus inaltatoare vei fi nevoit sa platesti diferenta de la cel de plastic la cel de metal. Diferenta in bani nu este foarte mare dar ca si utilitate a scutului metalic diferenta este imensa.

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Aveti idee din ce material este baia la un golf asz sau arl? Se sudeaza? M-a intrebat un prieten si sincer nu stiu ce sa-i spun.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Aluminiu. Se poate suda, dupa demontare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cumva daca e la fel de rezistenta dupa sudare cu una noua? Avand in vedere ca una nou e in jur de 2-3 mil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Normal ca e. Chiar mai rezistenta. :offtopic:

Doar sa fie sudata calumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca e. Chiar mai rezistenta. :)

Doar sa fie sudata calumea.

Nu are cum sa fie mai rezistenta. Tehnic vorbind orice sudura pe langa faptul ca introduce tensiuni interne, face ca zona respectiva sa fie mai putin rezistenta. Pentru a intelege mai bine trebuie inteles ca orice lucru lipit nu mai este la fel de rezistent ca inainte. Aluminiul e destul de dificil de sudat deoarece oxideaza foarte repede si trebuie sudat in atmosfera protectoare. Apoi trebuie facut un control cu raze X in zona respectiva pentru a vedea daca nu au ramas pori. Eu unul sincer nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate spune ca nu este ''ca noua'' dar am vazut multe bai sudate la ''meseriasi'' pentru prieteni si chiar i-am recomandat pe mesterii respectivi la multa lume si pana acum nicio baie nu a cedat,toate au trecut testul timpului deci se poate considera ca este o metoda viabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu si eu cazuri destul de multe cu baie de aluminiu sudata, singurul dezavantaj e ca trebuie demontata baia, lasata 12 ore ceva de genu asta, oricum toata distractia dureaza 2 zile . Important e sa ai si electrozi de aluminiu buni , si meseriasul sa fie si mai bun, si fara alcool :D ;)

eu am avut o fisura la baia de ulei, nu am scut deloc si am rezolvat cu poxilina, au trecut cam 8 luni si deocamdata nu sunt probleme .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu el la niste meseriasi, au dat baia jos dimineata pe la 9 si la 18 am plecat cu ea sudata. Au dat garantie la lipitura dar nu stiu sa va spun cat a costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de cateva bai sudate dar nu am auzit de la nimeni sa nu tina sau sa fi cedat in timp. Este foarte adevarat ce a zis Mario C++ dar in cazul acesta nu se pune problema de rezistenta. Daca nu-l lovesti in continu nu este supusa niciunei forte mecanice, doar sta uleiul in el. Prin Tg Mures din cate am auzit cam 10 RON este centimetrul de sudura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!