Jump to content

Baie de ulei crapata


SPARTANU
 Share

Postare recomandată

Am mers pe un drum de tara si mi-am crapat baia de ulei dar scutul nu are nimic.Am mers cativa km dar nu s-a aprins nici un martor pe bord.Am casco si intrebarea mea este daca mai trebuie sa merg la politie sa fac constatare?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • PiltZu

    9

  • bogdan2

    8

  • SPARTANU

    8

  • flo_tiesto

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am mers pe un drum de tara si mi-am crapat baia de ulei dar scutul nu are nimic.Am mers cativa km dar nu s-a aprins nici un martor pe bord.Am casco si intrebarea mea este daca mai trebuie sa merg la politie sa fac constatare?Va multumesc!

CASCO nu despagubeste nimic fara o constatare de la politie si completata asa numita Anexa II, asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ajung eu la politie fara ulei in motor?Mi se pare absurd. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ajung eu la politie fara ulei in motor?Mi se pare absurd. :D

Astea sunt legile. In mod normal pt un incident in care nu poate fi adusa masina la politie ar trebui sa se deplaseze ei... nu stiu insa daca o vor face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca scutul nu are nimic(doar ulei in parti),deci nu se vede nimic.Si mai sunt curios daca vreun politist o sa se bage sub masina sa vada paguba(sa sper ca o sa ma creada pe cuvant).

Modificat de pustyuG4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, cum ai reusit sa spargi baia avand scut?! :D Trebuie sa fi mers ca la Paris - Dakar, iar drumul ala de tara sa fi fost off-road rau de tot. Dar scutul, cum de nu a protejat baia, ca pana la urma, asta e unul dintre rolurile lui?

Scuze daca sunt un pic off-topic, dar chiar as vrea sa ma lamuresc, cine stie cand ma ajuta aceasta informatie (si nu numai pe mine cred).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Scutul este dintrun plastic flexibil(nu are nimic,nici eu nu-mi explic) si acele pernute de plastic nu acopera toata baia(nu este urma de ulei pe pernute),mai ales partea din spate unde e lovita.

Modificat de pustyuG4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, am crezut ca ai scut metalic si ca acesta acopera toata baia. De aia nu intelegeam. Acu' e clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un service care iti va da o nota constatatoare cu daunele masinii, nota cu care mergi in original la politie fara masina daca numai este transportabila, dupa care mergi la Casco!!

Bafta!!

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un service care iti va da o nota constatatoare cu daunele masinii, nota cu care mergi in original la politie fara masina daca numai este transportabila, dupa care mergi la Casco!!

Bafta!!

Asa am sa fac,multumesc mult tizule!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi prima data la un "militian" din comuna!El iti va da tot ce ai nevoie pentru "CASCO"!

Nu deplasa masina! Lasa sa vina firma de asigurari!

P.S.

Ma mir sa se sparga baia fara sa fie afectat scutul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ popica: ptr a merge la un militian din trebuie sa ai constatarea de la un service, altfel nenea militeanu te va trimite la plimbare si iti va spune ca el nu sta sa se bage sub masina si sa constate tie daunele!!

Asa ca numai trimite lumea dupa cai verzi degeaba!!

Daca masina este nedeplasabila cheama o platforma care sa o duca la service fai constatarea, mergi la politie dupa care chemi asiguratorul!!

Baia se poate sparge slabei rezistente la deformare a baii!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Anexa 2 nu mai exista

2. Trebuie facuta constatare la service si mers cu aia la politie

3. Din ce stiu eu, firma de asigurare va plati si platforma, da-le un telefon si intreaba-i ca sa fii sigur.

4. Scutul acela nu este "scut", este "sound absorbant", asa scrie si in documentatie. Se poate vedea f usor ca partea superioara este captusita cu mult burete. Nu are rol protector, poate doar de apa sarita din balti. Singurul cu rol protector este cel metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la asigurari.Trebuie sa fac cum a zis Ice_2k si bogdan2.Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

S-a rezolvat.Rog moderatorii sa stearga topicul. :icon_cool:

Modificat de pustyuG4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explica-ne si noua sa stim alta data cum sa procedam!!

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explica-ne si noua sa stim alta data cum sa procedam!!

Se procedeaza exact cum ai spus tu si Ice_2k.Platforma,service-costatare,politie-autorizatie de reparatie,asigurare-constatare si poze,si repara-decontare directa.Cam atat... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Si crezi ca e necesara stergerea topicului ?

Felicitari pentru rezolvare. E bine de stiut ca nu se stie niciodata prin ce bolovan treci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

mai, nu stergeti nimik, tocmai ce-am spart si eu o baie de ulei :lol: :beerchug: si nu stiam cat de grava e problema, acuma m-am mai linistit... dupa ce-am cetit topicul...acuma, sper sa nu ma puna sefu la plata suplimentara. deci tre sa cumpar o baie de ulei, de golf 4 sdi, si uleiul oricum peste 300 de km trebuia schimbat, mai ramane montatul,nu? eu mergeam la iesire dintr-un sat, pe un drum mai rau ca pe vremea lui Ion, si am dat intr-o groapa mare mare, am intrat cu fata da asa brusc, nici n-am avut timp sa franez, mentionez ca mergeam pt prima oara pe drumul ala, si era drum betonat, noaptea la 3, si ceata, deci vizibilitate aproape 0, si groapa era in varf de deal... deci cel mai nasol. recunosc, ca toata ziua am injurat de sfinti si ceruri... deci asta mi-a fost rasplata... peste vro 4 ore tre sa dau ochii cu sefu, masina e de taxi, deci zile pierdute cu reparatia, bani pierduti... pfff, :P :lol: am pus-o !!!

sa revenim la subiect, nu stergeti topicul, k nu se stie cine mai are nevoie de informatii, si sunt destul de utile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, baia, scutul si uleiul.

Dar pagubele provocate de faptul ca ai mers fara ulei, deja nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurarile despagubesc baia de ulei, scutul chiar si ulei care se va pune in motor deoarece dauna s-a petrecut in urma conducerii auto pe drumurile patriei, urmand ca asiguratorul sa se judece cu adm drumului.

Off topic: Se platesc chiar si daunele suferite la suspensia masini daca ai si o roata varza!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut...daca e cineva care se pricepe bine in domeniu sa ma ajute si pe mine va rog intro chestiune:am spart baia de ulei inro piatra iesita putin inafara am ramas fara ulei ,mi sa aprins becul rosu si dupa cateva sute de metri am oprit sa vad ....cursese tot uleiul banuiesc ,si era linie de ulei in urma mea .ca sa nu las masina acolo iam mai pus putin ulei ce mai aveam in sticla si am mai mers vreo 500 de metri pana cand masina nu mai tragea si sa oprit .am adus o masina am traso si am duso la service.INTREBAREA MEA CARE ESTE :E POSIBIL SA SE DUCA TURBINA ????ALA DE LA SERVICE TOT IMI SPUNE CA E SAR PUTEA SA MI SE FI DUS .e un golf 4 2001 va multumesxc tare mult si sper sa ma ajutati cu un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te pregateste sufleteste de ceva emotii!! Uleiul pe care l-ai pus tu s-a scurs jos in secunda 2, asa ca ciciu ungerea motorului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

INTREBAREA MEA CARE ESTE :E POSIBIL SA SE DUCA TURBINA ????ALA DE LA SERVICE TOT IMI SPUNE CA E SAR PUTEA SA MI SE FI DUS .e un golf 4 2001 va multumesxc tare mult si sper sa ma ajutati cu un raspuns

Turbina mai putin probabil mai repede o sa ai probleme cu motorul. O constatare completa la un service autorizat o sa te ajute. Tb demontat motorul sau montezi baia pui ulei si un meserias asculta motorul daca bate e nasol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!