Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu o intrebare. De vreo saptamana am schimbat la un golf 4 ambele amortizoare pe spate si flansele rulment, dar cu toate acestea a ramas un zgomot (troncanit) pe partea stanga la gropi. Sa fie bucsa de la puntea pe spate uzata? cum imi dau seama? ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O controlezi cu levierul daca are joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mobilizare cu levierul intre punte si brat se misca usor bucsa si se aude un zgomot ca si de cauciuc in interior. Ms fain. Cel mai probabil e dusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu recent aceste bucse(atentie pret foarte mare la manopera) masina se legana de spate cand prindeam gropi sau denivelari cu 80-90 km/h aveam senzatia ca derapeaza spatele. Atentie mare la montaj sa nu bata in ele sau daca improvizeaza o presa sa nu traga de axul bucsei ci de camasa..iar cand strange suruburile sa fie masina pe roti sau sa le ridice rotile cu un cric sau altceva ca altfel la lasarea masinii pe roti le rasuceste si degeaba le.ati schimbat.mentionez ca acum am scapat de acel leganat. O zi buna

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am schimbat si eu bucsele la puntea spate dupa ce am citit toate paginile acestui topic, si aici vreau sa-i multumesc in special user-ului dragosherr care m-a convins prin explicatiile lui ca toate 3 marimile de bucse se potrivesc. Asa ca am mers pe Lemforder de 72mm la un pret destul de bunicel iar manopera 150 lei. Cele vechi, originale au iesit destul de usor cu o surubelnita mai sanatoasa si un ciocan decent, batut cu grija, curatat foarte bine locul, uns cu vaselina si au intrat foarte usor cu o presa de calitate. Toata operatiunea nu a durat mai mult de 30 de min si 2 mecanici (prieteni) priceputi.

 

Deci DA, chiar merita, este cu totul o alta senzatie la gropi si mai ales la gropi + viraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma lamureste si pe mine cineva ce diametru am la bucsele de la punte, golf 4 tdi alh din 2000. Am citit ca ar fi 3 dimensiuni.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Astăzi am schimbat bucșele punte spate la leon 2001 1.9 tdi.

Am mers pe mana magazinului de piese și am cumpărat lemforder de 72mm deși multi au zis ca am nevoie de 69mm pt ca altfel nu vor intra.

Cele de 72mm au intrat fără nici cea mai mica problema. Mai greu a fost sa le scoatem pe cele vechi care erau acolo de.... 14ani.

Eu zic mergeți cu încredere pe 72mm indiferent ce auziți.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi zici si mie cum le.ai scos, cu presa hidraulica, cu surub?! Manopera cat a fost, daca este cazul?! Impresii dupa inlocurea bucselor.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera a fost 180lei.

Bucșele au fost demontate cu puntea pe masina, folosind o dalta și un ciocan pentru a scoate carcasa metalica a burselor. Nu intra nici o presa pentru scoatere în locul disponibil.

Partea de cauciuc era desprinsa complet asa ca a ieșit ușor.

După schimbare, masina pare ca noua pe spate, nu mai simt nici o groapa și nici loviturile puternice în caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi se pare scumpa...eu am dat 350 ron...dar mi-a dat puntea jos si a schimbat si lichidul de frana...

Daca dai puntea jos intra si orice presa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo colegii, unii parsivi de mecanici cer o caruta de bani sa le schimbe pe motiv ca se scot greu. Dar nu e tot timpul asa, ale mele erau de plastic(mai exact ebonita sau cine mai stie ce e) si au iesit cu o surubelnita si un ciocanel, le.a rupt si au iesit singure. Deci acolo nu se justifica acel pret pe manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale ale masinii avea exteriorul metalic.

Modelul care se gaseste acum are exteriorul din plastic/alt compozit si se schimba foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teflon, cele 72mm, in TM se cerea acum 6 ani 300ron acasa la om(deci nu servis),asa ca...ai scapat extrem de iefton

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o mai fi nevoie sa le schimb, le voi schimba singur acasa la cat de simplu este., eu fusesem la un service si mi.au cerut 300 lei anul trecut, si cand am intrebat de ce asa mult au zis "masina veche omule, se scot greu, daca veneai cu o masina 2012-2014 era mai ieftin" si eu inainte sa plec de acolo le-am zis "la masini 2018 ce pret aveti?" este vb despre service ANTEL din vaslui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mi-am venit bucsele de fabia RS lemforder, n-au venit cu suruburi

n-au venit cu suruburi, aveti un cod pt suruburi ?

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am pus bucsele pline de ~1 saptamana.

Parca bate ceva, nu sunt sigur ce.

Ma uit, o parte din marginea bucsei.. rupta :( De la ce si cum ?

http://imgur.com/a/v0T0S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta doar mecanicii stiu.ai asistat la operatiune? Ve.bucse ai pus?

Le: stai putin,tu ai pus bucse de fabia?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am asistat, i-am aratat cum trebuie orientata si am verificat si eu.

Da Lemforder de Fabia RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara!Urmeaza sa schimb bucsele... Este indicat sa bag vaselina in bucsa, in interior, unde sunt cele doua gauri de decupate in cauciucul interior??? E corect sau gresesc?????!!!! Daca da, ce fel de vaselina??? Multumesc tuturor si sanatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se greseaza bucsele de cauciuc, doar la montaj se greseaza usor surubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu bucsele astazi, intr-un serevice in Constanta. Manopera a fost 200 lei, s-a lucrat destul de atent. Acum este din nou liniste in masina, sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calin, atunci spune-mi si mie de ce bucsele OEM de 72mm au vaselina neagra in ele cand sun noi noute? Luate de mine, nu din auzite.

as atasa poza din arhiva vwforum, dar nu pot din nu stiu ce motiv :(, nu se selecteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!