Jump to content
vladiopa

Programul Rabla

Recommended Posts

vizitator

Eu am dat 500 euro pe el, dar unui prieten care si-a luat Ford, dealerul  i-a cerut 600 euro.

Este clar ca si aici dealerul ciupeste minimum 100 euro. Adica el cumpara tichetul cu 400 euro, sau chiar mai putin, iar tie ti-l vinde cu 500-600 euro.

funny este ca prietenului meu dealerul i-a cerut mai mult pe tichet, cu promisiuna ca ii va da noua masina in cateva zile....iar acum nu ii mai raspunde la telefon.☹️

BeciAcustic

2300 lei 

Ebi

Cum am spus mai sus, eu am vandut vaucerul cu 1900 lei la o persoana particulara. Inainte de asta m-am dus la un dealer Skoda sa-l vand, dar mi-a oferit doar 1200 lei.

liviu.

Se poate si mai ieftin. Fratele meu a dat 1000lei  la Ford  Timisoara.

• Upvote 1

cascadoru
Posted (edited)

daca vreti voucher rabla cu 1200 lei, scrieti  mi in privat si va pot da un contact serios ....( o firma de remata f serioasa) eu am colaboat cu ei ptr eUp si am fost extrem de multumit

nu fac publicitate ptr ei doar incerc sa ajut pe altii sa nu mai plateasca la dealer sume exorbitante ( si mie mi au cerut tot 500eur initial la PBN ).

Edited by cascadoru
  • Upvote 1

BeciAcustic

Azi am fost sunat ca s-a aprobat dosarul, am platit masina si maine o ridic :)

• Like 1
  • Upvote 1

BeciAcustic

Gata, ieri am ridicat masina. 

• Upvote 1

bossake

oare se va mai suplimenta  programul rabla si pt a doua parte a anului? din ce gasesc in anii trecuti s-a suplimentat cam in fiecare an...

BeciAcustic

Cel mai probabil da, in fiecare an prin octombrie, dupa rectificarea bugetara.

waf

Imi poate confirma/infirma cineva daca este obligatoriu ca masina sa aiba o anumite vechime din momentul inmatricularii in Romania?

Masina este mai veche de 8 ani (limita necesara inscrierii in programul rabla) insa are doar 3 ani de cand a fost inmatriculata in Romania. S-ar incadra in acest caz la tichetul rabla?

Masina de mai sus a fost vandalizata/praduita, aproape dezmembrata (foarte multe elemente lipsa). Se accepta astfel de "rable"? Mai ales ca cerinta cu ITP-ul obligatoriu a fost scoasa din lege.

As dori dopinii mai ales de la persoane care au avut experiente similare sau care cunosc cazuri ca cel expus mai sus.

bossake
Posted (edited)

1. programul rabla pt persoane fizice momentan este epuizat ramane de vazut daca se va mai suplimenta in a doua parte a anului

2. referitor la faptul ca e de doar 3 ani inscrisa nu are nicio treaba despre faptul ca are foarte multe elemente lipsa cred ca poate fi o problema, stiam ca nu e voie sa fie elemente lipsa.

legea spune asta:

- conține cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricație);

Edited by bossake

waf

1. Eu as fi interesat de programul rabla plus, care am inteles ca va fi suplimentat:

https://www.zf.ro/auto/vesti-bune-pentru-romani-bugetul-programului-rabla-plus-va-fi-suplimentat-incepand-de-luni-cu-15-milioane-de-lei-18232968

Insa pe langa cei 45000 ron eram interesat sa-i cumulez si cu tichetul de 6500. Presupun ca acum nu mai e posibil avand in vedere ca programul este epuizat (ma refer la programul rabla simplu).

2. Da, vazusem si eu acea prevedere in articol, insa ma asteptam sa nu fie un impediment. Tot la casare ajunge si daca era completa si daca e incompleta. Probabil ca cei de la Remat vor avea ultimul cuvant.

Ebi
Posted (edited)
On 7/12/2019 at 7:24 PM, waf said:

Imi poate confirma/infirma cineva daca este obligatoriu ca masina sa aiba o anumite vechime din momentul inmatricularii in Romania?

De astazi s-a dat drumul iarasi la programul rabla pentru ca s-au suplimentat fondurile.

Dupa cate stiu, masina trebuie sa fie inscrisa in Romania de minim 8 ani. In caz contrar unde am ajunge? Aducem masini de 100 euro din Germania, le inmatriculam aici apoi revendicam imediat 1400 euro de la statul roman pentru rabla?

Edited by Ebi