Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

On 6/18/2021 at 4:09 PM, traffictours said:

Daca te-a chemat sa platesti tiketu masina e ori la curtici ori e pe drum spre curtici.

 

Daca l-a chemat sa plateasca tichetul inseamna ca mai sunt 4000 de tichete nici vorba ca masina s-a fabricat. L-a chemat sa bage documentele sa fie sigur ca prinde Rabla.

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic, tiket rabla are timp sa prinda pana in octombrie, o sa mai si ramana tikete, lumea deabia isi trage sufletul dupa circoteca cu pandemia, nu deaia l-a chemat sa-l plateasca. Poate a vrut sa-si traga comisionul din vreme. Poate nu. Dealerul deoarece nu stie exact cand vine masina din cauza intarzierilor la livrare asteapta pana in ultimul moment treaba cu tiketul. Dealerul in cazul meu avea o teama ca sa nu expire tiketul, mi s-a parut curios, avea 120 de zile la dispozitie, insa stia el ceva si uite ca acum se asteapta pana la 9 luni o livrare de masina de serie. Asa s-a intamplat la mine, eu ii ziceam de tiket si el cica sa asteptam pana ajunge masina la curtici. Pe asta m-am bazat cand am zis, pe propria experienta. Acum nu stau eu sa decretez procedurile lor, asa a fost la mine si astai tot.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii tu ceva dar nu știi chiar bine.

1.  Ai 5 luni sa livrezi masina din momentul în care ai nota finala. Mulți importatori vor suporta tichetul din cauza întârzierilor dacă contractul de rezervare s a semnat pana la o anumita data.

2. In momentul asta mai sunt sub 4000 tichete și se epuizează aprox. 4-500 pe zi fa un calcul, nu știe nimeni încă dacă se suplimentează sau nu.

3.comisionul se încasează mult după ce mașina are numere rosii (încasată și livrata).

Într-adevăr,  dealer ul baga tichetul în ultimul moment pentru mașinile ce au întârzieri tot spre binele tău astfel încât sa nu expire nota.

 

Ideea e ca de cele mai multe ori vanzatorul/dealer ul are intenții bune și vrea sa ajute clientul sa câștige pe toate planurile dar cum nu exista pădure fără uscaturi nu toți dealerii sunt asa și de asemenea nu exista numai clienți binevoitori și capabili sa înțeleagă un procedeu de vânzare fără sa aibă impresia ca sunt constant mințiți /păcăliți.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu trebuie sa stiu chiar bine, eu doar mi-am exprimat o parere. Daca era ceva vital pt el trebuia sa sune dealerul, pe forum sunt pareri din experiente personale cateodata. In rest ai zis cam ce am zis eu(mai putin cu epuizarea, asta vom vedea, evolutia nu e total previzibila, vanzarile auto noi sunt slabe fata de alti ani, iar acum sunt 5 luni in loc de 4 termenul de livrare al masinii), insa cu detalii, probabil esti mai informat sau te ocupi cu asa ceva. Altfel as zice ca faci pe desteptul. Nu vad de ce ai face-o.

Masina mea nu a avut intarzieri, eu n-am facut nicio presiune asupra dealerului, am fost curios cand am dat avansul mi-a zis ca tiketul se rezolva mai tarziu... Nu am suspectat pe dealer de intentii rele. Ai vorbit in general, sper, altfel nu vad de unde ai dedus.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, traffictours said:

 Altfel as zice ca faci pe desteptul. Nu vad de ce ai face-o.

Suntem pe un forum si fiecare are dreptul sa își exprime parerea/experienta prin care a trecut. Nu înțeleg vehementa asta inutila dar hatereala asta gratuita nu aduce niciun plus subiectului/discutiei.

 

Nu încerc sa ma fac  remarcat din spatele tastaturii în fata unor oameni pe care nu ii cunosc.

Incercam doar sa ajut cu informații oamenii care trec prin achiziția unei mașini prin programul Rabla..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am facut si eu, am spus despre experienta mea personala, unica in ceea ce priveste programul rabla.

Nu e vorba de vreo hatereala, e vorba de felul cum te-ai exprimat fata de mine si eu te-am taxat ca atare, insa fara sentimente rele. Gresesti daca crezi asta. 

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca o masina noua se returneaza la dealer datorita defectelor, ce se intampla cu banii de la stat (rabla), sunt returnati cumparatorului sau dealerul ii returneaza statului iar clientul va folosi tichetul la urmatorul auto nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si oare cum se jongleaza cu faptul ca ai obligatia de a nu instraina masina 12 luni de la achizitie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Bună ziua! De mai bine de 5 luni astep o Octavia 1.5 , ambition. Acum după ce am înțeles că programul rabla începe în februarie,  eu tot nu am înțeles care sunt condițiile de accesare a 2 vauchere pentru o masina. Dacă este cineva care stăpânește subiectul, și ma poate lumina și pe mine, I as fi recunoscător. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Batalia mare anul acesta pe Rabla. Ceva experiente personale ? Ati prins fonduri ?

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fondurile ptr Rabla clasic s-au terminat in 2 ore (mai putin decat etapa din septembrie 2023, cand s-au epuizat in 2 zile). Acum asteptam urmatoarea etapa, cea de pe 19 august. 

@Mass1988: in principiu nu trebuie sa faci nimic, ii dai dealerului contravaloarea a 2 tichete, si se ocupa el de tot. Tu trebuie doar sa aduci adeverinta de la administratia financiara de care apartii ca nu ai datorii restante la stat. Dar, asa cum am spus, fondurile s-au epuizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu ai vazut ca postul colegului era vechi de peste 2 ani.

Referitor la programul de anul acesta, da, se pare ca a fost un haos. Eu am o masina comandata si cand am vazut stirile nici macar nu l-am mai deranjat pe dealer ( cu atat mai mult cat am adus rable din surse proprii ). Surpriza, ieri mi-a trimis Notele, deci un mare plus pt vanzator 👍

Eram curios de alte experiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!