Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Veni, fuse si se duse. S-a incheiat Rabla pf pe anul asta. S-au dat voucherele in jumatate de ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mai bine de o luna au facut inscrieri pentru program, ca sa nu mai zic ca unii au comandat masina si au lasat-o in showroom pina intra programul (am mers cu un prieten ce nu a mai avut rabdare sa astepte si a dat aia 6500 lei ca sa isi ia masina cind a venit-comandata din vara- ) si e posibil sa fi fost in ordinea numerelor de pe tricou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

   Administrația Fondului de Mediu a anunțat că ediția din acest an a programului va începe joi, 15 martie 2018, în condiții similare cu cele stabilite anul trecut. Astfel, prima de casare rămâne la 6500 de lei, iar noua mașină achiziționată trebuie să emită cel mult 130 de grame de dioxid de carbon pe kilometru.

   Nu este adevarat ca masina casata trebuie sa aibe ITP-ul valabil. Masina casata trebuie sa fi fost inmatriculata in Romania inainte de 01.01. 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am inteles ca va fi o suplimentare a ticketelor Rabla cu 30.000 in urma rectificarii bugetare. Totusi, am o nelamurire: limita maxim admisa de 130g CO2 era gandita pentru masinile omologate conform NEDC. Acum, de la 1 Septembrie, masinile noi vor veni cu omologari WLTP in care emisiile vor fi mai mari. Asta inseamna ca sunt sanse mari sa nu se mai incadreze ca si pana acum in limita admisa la "Rabla".

Aveti cumva informatii in acest sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu am informatii dar eu zic sa nu ne amagim cu sperante neintemeiate. Legea nu se va schimba in sensul ca "hai sa marim de la 130 la 140 sa zicem".  Conteaza actele cu care vine masina. Ce scrie acolo trebuie sa fie sub 130 g. La anul va trebui sa fie 120 g.

   Dar ce vrei sa-ti cumperi de nu se incadreaza? Autobetoniera? O Octavie cu motor de 1,5 TSI de 150CP are 114 g CO2. Si daca creste putin de la 1 sept. tot se incadreaza.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 1.5 TSI 150CP, eu am inteles ca emisiile pot creste si cu 20%.  Ramane de vazut, abia am dat comanda acum 2 saptamani deci nu stiu inca ce va aparea in acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vad ca s-a omologat si motorul 1.5 TSI pe Golf: 119 grame de CO2, deci ne incadram :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca achizitionez un autoturism in care este inclus voucher-ul din programul rabla, termenul de livrare trebuie sa fie pana la 31 decembrie sau se poate livra si dupa aceasta data ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si dupa, 120 de zile sa fie de la data ei de emitere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
alexskyline18

ceva informatii despre rabla 2019 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neoficial, s-a amanat startul pentru saptamana viitoare, 10-12 aprilie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial incepe de pe 12 aprilie. Sunt 35 000 vouchere, pragul a scazut la 120g CO2/km (dupa standardele vechi), si prima de casare ramane 6500 RON (7500 RON daca autovehiculul are emisii mai mici de 96g/km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Puteti face unele acte de pe acum, chiar daca programul nu s-a lansat. De ex. sa luati Certificat Fiscal de la Primaria precum ca nu aveti datorii. Valabil 30 zile. In cerere sa specificati ca va trebuie pentru Rabla 2019. Daca aveti masina veche de predat, puteti sa faceti copii legalizate la Certificatul de Inmatriculare si Cartea de Identitate a Vehiculului. In carte sa fie completata si rubrica-data primei inmatriculari. In Certificatul Fiscal de la Primarie sa fie trecute corect seria VIN, numele, CNP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   De pe facebook-ul Ministerului Mediului, postata in 12.04.2019, ora 16.06:

"Spectaculos! Astăzi s-a dat startul Programului Rabla, iar în intervalul 10:00-16:00, au fost rezervate deja peste 4.000 de prime de casare, din totalul de 35.000. Ritmul în care românii accesează programul este mai rapid ca niciodată!"

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat dureaza analiza dosarului si validarea lui? Reprezentantul marcii a depus atele vineri, pe 12 si mi-a spus ca spre sfarsitul acestei saptamani se valideaza. Azi e joi si nu se stie nimic inca.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/13/2019 at 8:56 PM, Ebi said:

   De pe facebook-ul Ministerului Mediului, postata in 12.04.2019, ora 16.06:

"Spectaculos! Astăzi s-a dat startul Programului Rabla, iar în intervalul 10:00-16:00, au fost rezervate deja peste 4.000 de prime de casare, din totalul de 35.000. Ritmul în care românii accesează programul este mai rapid ca niciodată!"

Cred ca multe sunt rezervate de dealeri cumva. Daca te duci la ei si nu ai tichetul tau au ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BeciAcustic La mine a durat cateva zile, până intr-o săptămână. Hai ca mai ai putin si primesti mașina. ?

Mașina unde este acum, la Curtici sau la dealer? Daca este la Curtici mai durează câteva zile după ce se validează dosarul.

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, BeciAcustic said:

Stie cineva cat dureaza analiza dosarului si validarea lui? Reprezentantul marcii a depus atele vineri, pe 12 si mi-a spus ca spre sfarsitul acestei saptamani se valideaza. Azi e joi si nu se stie nimic inca.......

Fix in aceiasi situatie sunt si eu. Teoretic nu ar trebui sa mai dureze mult, 1 sau 2 zile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, tetea said:

@BeciAcustic La mine a durat cateva zile, până intr-o săptămână. Hai ca mai ai putin si primesti mașina. ?

Mașina unde este acum, la Curtici sau la dealer? Daca este la Curtici mai durează câteva zile după ce se validează dosarul.

Masina este la Curtici. Masina nu poate sa fie adusa pana nu este platita iar de platit o platec in momentu in care scade din suma totaa voucerul. Am intrebat daca poate sa fie deja adusa ca sa mai acceeram procesul si poate o primesc pana de Paste dar se pare ca nu se poate :((

 

1 hour ago, vizitator said:

Fix in aceiasi situatie sunt si eu. Teoretic nu ar trebui sa mai dureze mult, 1 sau 2 zile. 

Voucher luat de la dealer sau ai avut tu rabla? Speram ca acest teoretic sa se transforme cat mai repede in practic......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de pe stoc si voucher luat de la dealer. 

Oricum, pana nu iti emite dealerul factura finala, nu poti face nimic. Abia cand iti vine factura, o achiti,  te astepti sa iti soseasca masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu am vandut vaucerul si omul care l-a cumparat isi scoate masina vineri, adica in fix 7 zile de la lansarea programului. Vinerea trecuta s-a lansat programul si noi am avut toate actele la dealer inclusiv Certificatele Fiscale. Luni la ora 16 am primit Nota de Inscriere. Marti dimineata am dus masina la Remat impreuna cu Nota de Inscriere. A cantarit-o, a dat vreo 180 lei pe fierul vechi si am primit 1 ex. Certificat de Distrugere. (foarte rau, ca alte firme dau 3 certificate originale.-eu a trebuit sa fac copie legalizata la notar). Cu numerele, Certificatul de Distrugere, Certificatul Fiscal, Talon si CIV am radiat-o de la politie marti la ora 13,30. Radierea de la  primarie/impozit  nu conteaza pentru programul rabla. Am dat Certificatul de radiere primit de la Politie, Certificatul de Distrugere-neaparat in original la omul care cumpara vaucerul, acesta mi-a dat banii si gata. Mi-a dat telefon tot marti (la 4 zile de la lansarea programului) ca totul este in regula si vineri isi va ridica masina. Este vorba de un Renault Megane 1,3 benzina turbo (motor ce se pune si pe Mercedes A 180 de ex. dar costa cu 10.000 euro mai mult). Vaucerul l-am avut de vanzare cu 400 euro si pe acest forum dar absolut nimeni nu a fost interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as fi fost interesat dar nu accepta dealerul. Vrea musai sa cumpar voucherul de la el..probabil nu a fost sigur ca vei casa masina. 

Ma rog, ideea e ca nu toti dealerii accepta sa vii cu voucherul cumparat de tine de pe piata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa la dealer voucher'ul? Ca am o banuiala ca ei mai ciupesc si din treaba asta ceva, mai ales daca nu sunt de acord decat cu voucherele luate prin ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!