Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

22 minutes ago, drachenblut said:

Multumesc mult; deci sa înțeleg ca maine daca ma duc la Sandra Iasi ar trebui sa pot începe demersul pt rabla si sa ridic masina nu? 

Multumesc si scuze daca deranjează întrebările mele mai mult sau mai puțin relevante dar de cand astept sa ridic masina mai am puțin si înnebunesc . O seara faina tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa mergi azi, am inteles ca va asteapta cu drag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit azi pe mail confirmare de la dealer, de marti putem demara.

Voi reveni ulterior, daca mai sunt persoane interesante, cu mai multe detalii.

Dealer: TopCar Seat Cluj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, azi am fost la dealer (Sandra iasi) si aplicația a mers, a introdus datele si așteaptă confirmarea si de marți pot duce rabla si sa ridic masina. Succes tuturor ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe..marti dimineata ma duc si eu la dealer cu Fiscalul si banutii de ticket. 

Hai ca in sfarsit ne miscam si noi mai cu talent. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dragoshhhm marti dimineata cred că se validează, posibil mai devreme da nu cred că verifică aplicația 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

stie cineva sa îmi spună daca dupa ce duc masina la Remat si îmi da certificatul de casare pot sa ma duc direct la poliție pt certificat de radiere sau trebuie sa trec pe la primărie mai întâi pentru a o scoate de la finanțe? Inafara de aceste 2-3 etape mai este si altceva?

multumesc si o zi buna tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe site-ul prefecturii Iasi (actele necesare sunt cam aceleasi peste tot):

RADIEREA ÎN CAZUL DEZMEMBRĂRII Documente necesare: a) Cerere de radiare; b) certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia dincare să rezulte pierderea sau furtul C.I.); c) plăcuţele cu număr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul plăcilor); d) cartea de identitate a vehiculului dacă este menţionată în C.I in original si copie xerox; e) document care atesta dezmembrarea vehiculului emis de in centru autorizat; f) fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii si certificatul de atestare fiscală in original sau copie legalizata; g) trei exemplare completate ale certificatului de radiere; h) documentele de identificare a solicitanţilor în original şi copii xerox;

Drumul e cam asa: la prefectura pentru cerere de radiere si 3x certificat de radiere, la un xerox unde fac si acte auto pentru fisa de inmatriculare, la primarie si inapoi la prefectura o data pentru lasat acte si a doua oara pentru ridicat.

Modificat de catalinsb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Eu sunt doar beneficiar de tichet. Am fost astăzi la Nurvil Vâlcea. Datele au fost introduse in sistem, dealerul a primit unda verde de la AFM.Rabla a primit certificatul de casare,iar  maine urmează ca proprietarul  sa o radieze si sa-i dau banii pe tichet - 1500 ron. Urmează sa primesc aprobarea finala   si de joi am șanse sa ridic noua mașina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@motanul lenes:si eu sunt doar beneficiar de tichet, dar am vorbit astazi cu dealer-ul si mi-a zis ca nu poate sa introduca datele in nu-stiu-ce aplicatie, drept urmare nu crede ca poate sa imi livreze masina sambata. Sunt curios daca chiar sunt probleme tehnice sau românisme :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate au ei ceva probleme, dar altfel cum sa nu se poata introduce datele in aplicatie? Se poate, iti spun eu sigur :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Nu stiu ce sa zic despre situația asta. Insa dealerul mi-a spus ieri ca avea aprobarea finala la un dosar depus la ora 14, dar nu primise încă aprobarea pentru unul depus la prima ora. Deci, daca am un asemenea noroc, o pot ridica mâine, daca nu toată povestea se poate întinde pana la 5 zile. Ceea ce m-ar încurca zdravăn , pentru ca eu sunt din București iar dealerul in Vâlcea, si vineri seara trebuie sa ajung la serviciu... Cu autocarul, pentru ca actuala mașina rămâne la Welt ca avans .....așa ca totul depinde de noroc......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, katacomb said:

@motanul lenes:si eu sunt doar beneficiar de tichet, dar am vorbit astazi cu dealer-ul si mi-a zis ca nu poate sa introduca datele in nu-stiu-ce aplicatie, drept urmare nu crede ca poate sa imi livreze masina sambata. Sunt curios daca chiar sunt probleme tehnice sau românisme :(

 

Este programul pe computer in care introduce datele....eu zic sa stai cu el sa bage de fata cu tine .... Am băgat 2 rable pt 2 mașini noi si a mers perfect de pe o zi pe alta acceptul. Dar repet: am stat acolo pe capul dealerului.

succces! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acceptul ala pentru Rabla se da relativ repede, maxim a doua zi e gata.

Problema este ca pe urma trebuie ca cel cu Rabla sa mearga sa o duca la Remat si sa aduca/trimita actele la dealer. Eu din cauza asta s-ar putea sa nu iau masina maine... Dupa ce ajung acele acte, pe urma urmeaza plata finala (ca factura finala nu poate fi facuta fara acele acte) si livrarea - care nu mai reprezinta mari probleme. Deci timpii morti sunt acel accept initial - 1 zi, + dusul rablei la Remat si "livrarea" actelor catre dealer.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acceptul initial se refera la validarea datelor autovehiculului vechi cu politia iar verificarile astea se fac de 2 ori pe zi: in jur de 9 si in jur de 16, mai putin in weekend cand nu se lucreaza,

cu introducerea radierii la fel, tot in acele verificari se primesc radierile de la politie si se introduc dupa aceea de catre dealer in sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni am luat actele de la dealer sa duc rabla la Remat, marți dimineata la prima ora am dus rabla, la ora 9 reușisem sa radiez rabla la poliție, la ora 9 jumate scosesem rabla de la finanțe, la 10 m-am dus la dealer si la 12:30 am ridicat masina.

succes tuturor ce mai au de ridicat mașini si drumuri bune si multi km fara prb va doresc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dragoshhhm  @drachenblut @CristiALF Multumesc pentru sfaturile voastre. Le-am urmat si am reusit ieri sa am datele introduse in sistem. 

Felicitari @Dragoshhhm pentru eficientza ! Drumuri bune fara incidente!

Modificat de katacomb
Forgot text
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

In sfârșit vesti bune si la mine! Tot ce tine de programul Rabla a fost aprobat si am unda verde, pot ridica mașina mâine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine s-a terminat aventura, astazi am ridicat masina.

Succes tuturor in continuare!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care ati avut rabla: cati bani ati primit pe ea de la centrul remat ? este o suma standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai_tmn depinde daca ai tu tichet sau "cumperi. Depinde de noxe. Depinde de "multe".

E9dq9GQ.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu asta a intrebat. Intrebarea se referea la  suma primita efectiv de la centrul de colectare pentru "fierul vechi", nu cat da statul.

   Acum cativa ani am predat o masina in cadrul programului rabla pentru o ruda care nu a putut sta la coada, si masina a fost cantarita. Pretul pe Kg. a fost infim, special facut pentru masinile predate prin acest program. Am primit 75 lei pe fierul vechi, iar daca masina ar fi fost predata in afara programului, primeai 400 lei pe fierul vechi. Cat s-a platit acum sau daca se plateste, o sa-ti raspunda alti colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zice Ebi  vroiam sa aflu.

Auzisem ca se mai pot lua ceva bani si pe fierul vechi propriu zis....

Nu ma astept la mare lucru, dar daca tot e ceva , de ce nu ?

macar de un suc sa iasa :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 70lei pe o Dacia super nova

in jur de 60lei pe un Matiz.

atat am primit pentru fiecare rabla 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Am facut deja 300 km cu noua masinuta, dupa atatea aventuri cu programul asta. A fost livrata vineri la ora 18.00 si a fost prima masina vanduta de Nurvil Valcea, prin programul Rabla. Mult succes tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!