Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Personal cred ca nu. :)

Conform specificatiilor producatorului (Audi AG) pe A4 ET-ul permis este intre 40-45, functie de model (B5, B6, B7, B8).

Se permite si ET 33-38 dar pentru unele modele de A3, A6.

Permite-mi sa te corectez putin:la B5 ET-ul permis este intre 35 si 45.Masina mea avea jante pe 15 cu ET35 si J6,cauciucuri 205/60/15;am cumparat jante audi de B6 second pe 16 cu ET42 si 7J cauciucuri 205/55/16,diferenta dintre cele 2 este clara,la jantele de 15 imi stateau bagate inauntru,sub buza aripei,la cele de 16 stau inafara,f putin dupa buza aripei.In felul acesta distanta intre roti s-a marit simtindu-se o mai buna stabilitate in curbe,cauciucurile nu freaca de aripi sau contra aripi,totul este k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta cineva cu ET-ul permis pt Tiguan?

am cautat dar nu am gasit...

si o alta nelamurireeste daca o sa pot instala pe el 245/45-R18

de la Porsche mi-au zis doar ceea ce stiam si eu, si anume ca merge cu 235/50-R18 sau 255/40-R19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu 2 intrebarii pt posesori de Jetta MkV:

1. Ce ET au Jantele pe 16" la o Jetta MkV ?!

2. Jantele pe 16" de pe o Jetta merg pe un Passat B6 ?! (fiind aceiasi platforma la baza)

Am gasit la un tip din oras 4 roti complete care provin de pe o Jetta MkV cumparata anu' trecut si cu o vara la activ la un super pret dar pana imi fac timp sa merg la el acasa sa le vad si poate testa, ma gadeam ca si alti s-au mai lovit de aceasta "dilema" :cool:

Multumesc anticipat pt raspunsuri,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am si eu nevoie de putin ajutor.

Vreau sa trec de la 15" la 16" si am vazut ca pt anvelope de 205/55/16 jantele de aluminiu OEM au dimensiunea 6.5 J, iar restul pe piata de 7J ceea ce este la limita la calculator jante (5.5J-7J). Cum eu nu as vrea sa montez anvelope mai late de 205 (din diferite cauze: nu sunt in talon, sunt mult mai scumpe etc) nu stiu ce sa fac: jantele OEM sunt cateva modele si nu cine stie ce, iar celelalte ce am gasit toate au dimensiunea 7J. Se gasesc si aftermarket jante pe 6.5J? Daca totusi as lua jante de 16" pe 7J ideal ar trebui cauciucuri de 225/50/16 (6J-7.5J) si nici nu stiu daca se pot monta pe O2 cu PDG anvelope pe 225.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mk3 generation

model------------------ years---------------------bolt pattern------------------------approx stock offsets-----------------------recommended wheel range (diameter x width), in inches

Jetta----------------1997-early 1999------------4x100-------------------------------------45---------------------------------------------------(14-16)x(5.5-7)

Passat--------------1996-1997------------------4x100------------------------------------- 38---------------------------------------------------(14-16)x(6-7)

Golf-----------------up to 1999------------------4x100------------------------------------- 45---------------------------------------------------(14-16)x(5.5-7)

Mk4 generation

Jetta------------late 1999.5-early 2005---------5x100-------------------------------------38---------------------------------------------------(15-17)x(6-7.5)

Passat-------------1998-2005-------------------5x112------------------------------------- 38-45-----------------------------------------------(15-17)x(6-7.5)

Golf----------------1999-2006--------------------5x100------------------------------------38---------------------------------------------------(15-17)x(6-7.5)

New Beetle --------1998-2006-------------------5x100------------------------------------38----------------------------------------------------(15-17)x(6-7.5)

Mk5 generation

Jetta--------------late 2005.5+-------------------5x112------------------------------------45-50-----------------------------------------------(15-18)x(6-7.5)

Golf---------------2006+--------------------------5x112------------------------------------ 45-50-----------------------------------------------(15-18)x(6-7.5)

Touareg----------2004+--------------------------5x130-------------------------------------55-------------------------------------------------with 500 lb ft torque

Eos---------------2007----------------------------5x112

Tiguan----------- 2009---------------------------5x112

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thanks aryes13 pt info. :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate pt Tiguan 0 info :icon_thumright:

pe cele de 17 m-am uitat si scrie ET 43

ramane intrebarea daca merg 245/45 R18...daca nu, aleg 255/40 R19

LE: trebuie sa respect bolt pattern'ul (5X112) si ET'ul vechii jante atunci cand cumperi una noua? adica 5X115 nu se potriveste banuiesc? si cum nu stiu limita de offset ma uit doar pe ET de 43 ca si janta actuala... as putea mari aria de cautare sau raman in intervalul mentionat?

LE2: m-am lamurit. diferenta e cam mare pt 245/45 R18 (http://www.wheelsizecalculator.com/en/?merkID=36); mai sunt si aici cateva informatii: http://www.matey-matey.com/alloy-wheels.shtml si aici http://vorsicht.org.hk/forums/showthread.php?t=8039

informatii oficiale despre offset nu am gasit

Modificat de piratu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite in ca un link: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

In cazut in care treci la un cauciuc cu raza mai mare, dar se pastreaza latimea poti ramane cu acelasi ET.

Urmareste link-ul de mai sus pentru mai multe detalii. Pe mine m-a ajutat foarte mult. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am niste jante Mam Nuvo cu ET 35 si 8J pe 17. ce cauciucuri ar trebui sa pun sa nu-mi atinga ? pot sa pun 225/45/17 sau trebuie 215/45/17? stiu ca trebuie un ET mai mare pentru golf 5 , dar jantele le-am luat gratis de la un prieten care le-a schimbat pe casco. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 225 iti atinge cauciucul aripa la denivalari (din ce spun colegii). Cu 205 nu atinge. Cu 215 trebuie sa faci niste calcule sa vezi daca atinge.

Vezi link-ul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea munteanu

205 cred ca-i prea ingust pentru janta de latime 8. Anvelopa merge pusa dar ar arata cel putin ciudat si nu vei mai avea nici protectia jantei la borduri. Eu am cauciuc 225/45/17 pe janta de latime 7 cu ET 35 si n-am nici un fel de problema. Producatorul recomanda ET 54 la janta de aliaj pe 17. Sunt probabil la limita minima de ET dar va asigur ca nu atinge in orice conditii de utilizare normala a masinii. Nu bag mana in foc ca e la fel si la golf v. E posibil ca Leonul sa aiba aripile mai evazate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect... La Leon! La golf atinge. Avem colegi patiti :frigbaitata:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET trebuie luat in considerare foarte mult. By default eu la mine am jante pe 16 7J 5x112 ET 42 si am vrut sa schimb cu un model BBs pe 17x7.5J si ET45. Imi ating in viraje jantele de etrieri. Apoi daca ai jante potrivite vezi sa nu pui cauciucuri prea late. De exemplu eu mi-am luat cauciucuri pe 18 245/40/18 pentru ca a fost o ocazie speciala la pret si acum le tin in garaj degeaba (sunt la vanzare pt cine doreste). Pe A4 8E B7 limita maxima e de 235.

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea munteanu

Parerea mea e ca-ti atingea in altceva, nu in etrier. Daca e sa-ti atinga etrierul, ti-l atinge atat in viraje cat si in linie dreapta. Dar daca se intampla asta n-ai cum sa montezi nici macar janta, de mers nu mai vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pararea ta nu este cea corecta. am vazut si eu si Voinea ce atinge si unde atinge. Eu aveam ET42 by default care e minimul acceptat pe A4 B7 si jantele care am vrut sa le pun aveau ET mai mare. evident atinge de etrier. am vazut cu ochii mei ce se intampla. spatiul dintre janta si etrier era mai mic de un milimetru. doar in viraje atingea. pentru ca lucreaza si guma si janta. e normal sa atinga daca spatiul dintre janta si etrier este aproape insesizabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea munteanu

In cazul asta, la o toleranta asa mica, inseamna ca ai dreptate tu.

Scuze :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind despre problema lui Kostas, imi permit sa dau cateva sfaturi celor mai putin familiarizati cu ceea ce inseamna ET-ul:

-in momentul cand schimbati dimensiunea jantelor, fiti atenti de la ce dimensiuni plecati (latime, ET), care este diferenta fata de cele la care vreti sa ajungeti si unde mai aveti marja de spatiu (atat spre aripa cat si spre elementele suspensiei)

-tineti cont si de latimea jantei exprimata in inci (ex: 6.5, 7, 8)(latime gresit asociata literei J): daca janta creste in latime cu x inci, la acelasi ET ea se va apropia atat de suspensie cat si de aripa cu x/2 inci;

-un ET mai mic nu inseamna intotdeauna un ET mai safe, mai ales daca latimea jantei se schimba: daca ET-ul creste cu x, la aceiasi latime a jantei ea se va apropia de suspensie cu x mm si se va departa de aripa cu x mm; daca ET scade, situatia este evident in oglinda.

Spre exemplu, daca treceti de la o janta de 6.5 inci latime, ET 45 la una de 7.5 inci latime, ET 45 janta cea noua (de 7.5) se va apropia cu cate 0.5 inci atat de suspensie cat si de aripa (aprox 13mm in fiecare parte) numai datorita latimii mai mari. Daca se modifica si ET-ul sa spunem la 50, atunci janta se va apropia cu 18 mm de suspensie si cu 8 mm de aripa. Daca ET-ul scade la 42, ne apropiem cu 10mm de suspensie si cu 16mm de aripa.

Im general frica este sa nu atinga de aripa (deci precautie la ET-uri mici) dar o puteti pati si in partea dinspre suspensie (mai ales daca nu tineti cont si de cresterea in latime).

Va rog sa ma corectati unde este cazul.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pe jante de 17" , 8J merg anvelope de 225/45 si nu freaca in absolut nimic. pe Golf4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea munteanu

Ar fi fost foarte util daca ne-ai fi spus si ce ET au jantele. Nu despre asta era vorba :) ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Golf 4 este ET 35 standard

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci m-am lamurit cu atinge cu 225/45/17 la ET 35, in cazul asta o sa pun 215/45/17 care am inteles ca nu atinge. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 225/50 R16 ET38, 7J no problem,de altfel toate informatiile si cele mai sigure le puteti lua de pe "carbible", respectiv la achizitionarea jantelor/anvelopelor de pe site-uri exista configuratoare(la cele serioase)daca cumperi second cauti pe site modelul respectiv si o studiezi si eventual si un telefon la furnizor,ca sa mergi pe sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa-mi spuna cineva care este distanta intre prezoane la passat model 2002?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

5 x 112 , ET 38-45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am achizitionat de curand niste jante second pentru masina din semnatura si vreau sa pun cauciucuri pe ele.Jantele au dimensiunea 7,5J x 17 H2 ET32.Am o intrebare.Daca pun anvelope de 235/45 se poate sa-mi atinga in aripa?

Ma gandesc sa nu fie ET-ul mic si sa imi iese roata prea inafara.Pe "carbibles" la un calcul pentru 235 imi da cu 26 mm in afara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!