Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut. Dupa ce imi pot da seama care este distanta intre prezoana? Vreau sa-mi iau jante de tabla pentru masina sin semnatura si am gasit la cineva dar nu scrie care este distanta intre prezoane, de exemplu 5x100, 5x112, este cumva trecuta pe jante sub alta forma ? Multumesc anticipat celui care ma scoate din ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca stii de pe ce masina provin...asa afli....la G4 este 5x100 la fel ca si la bora,octavia 1 audi a3 si seat leon1m...

deci daca jantele provin de pe una din aceste masini...se potrivesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut cu respect...

masina din semnatura a iesit din fabrica cu jantele acestea C6E steel wheels 6J x 15 offset 38 cauciucuri 195/65

eu le-am schimbat cu modelul Le'Castelliet ce are dimensiunile 6.5J x 16 ET 42 cauciucuri 205/55

acum mi-au facut cu ochiul unele aftermarket cu dimensiunile 7J x 16 ET 35 cauciucuri as vrea tot 205/55

ce ziceti...probleme ceva?din cate am citit eu...la ET-uri mai mari s-ar folosi distantiere...am citit bine?

Nu are nici o treaba ET-ul cu distantierele. Poti folosi distantiere, dar nu esti obligat.

Foloseste cu incredere: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

Daca schimbi janta 6.5J x 16 ET 42 cu 7J x 16 ET 35, anvelopa iti va fi cu 7mm mai iesita. Daca iti atinge sau nu, nu stiu. Masoara si vezi :D.

Salut. Dupa ce imi pot da seama care este distanta intre prezoana? Vreau sa-mi iau jante de tabla pentru masina sin semnatura si am gasit la cineva dar nu scrie care este distanta intre prezoane, de exemplu 5x100, 5x112, este cumva trecuta pe jante sub alta forma ? Multumesc anticipat celui care ma scoate din ceata.

Pe masina din semnatura (Golf 4) ai 5x100. In general este trecut bolt pattern-ul pe jante. Daca nu e trecut, afla pe ce masina au fost.

Dar vezi, daca au fost pe Golf 5, de ex (5x112) nu inseamna ca nu iti sunt bune si tie. Se poate ca o jante sa aiba 2 bolt pattern-uri (5x100 si 5x112).

Deci, vezi pe ce masina au fost. Daca au fost pe o masina care nu are 5x100 intrebi cate gauri de prindere are janta. Daca are doar 5 atunci sigur nu iti e buna. Daca are 10, investighezi mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Dintre cei care au jante de 16" pe Octavia II si ET42 (murillo, tequilla, ovidius) au aparut probleme cu suspensia (rulmeti, bucse, etc)?

Fata de ET50 cat e stock la 16", cele cu ET42 sunt mai in afara cu 8mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Salutare. Am si eu niste jante de aliaj pe 15 cu 6J X 15 H2 ET 38. Momentan am 195/60/15 pe ele. Au fost puse si 205/60/15 . Intreabarea: pot pune 215/60/15 ? Conform acestui site http://www.vanzarianvelope.eu/calculator-anvelope reise ca pt a pune cauciucuri de 215/15 , J trebuie sa fie cuprins intre 6 - 7.5 . Ma poate lamuri cineva daca se poate ? A mai incercat cineva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, pentu ca anvelopa sa aiba o amprenta corecta pe sol (sa nu fie fortata in interior/exterior) janta trebuie sa aiba o latime care sa reprezinte 70-90% din latimea anvelopei (acelasi lucru rezulta si din acel calculator).

La tine, 6 inci reprezinta 70.88% din 215mm, deci te incadrezi la limita inferioara, ceea ce este ok. Cauciucul se va umfla corect si fa lucra normal. Ideea e ca janta are offset 38, pentru ca e gandita pentru cauciucul standard de 15, care e mai ingust (195). Riscul la tine e ca punand cauciuc cu 2 cm mai lat, sa-ti atinga in aripa. Vezi si tu cam cat spatiu mai ai de la cauciucul actual (205 am inteles..) pana la aripa, si poti aprecia. Oricum nu se apropie ala de 215 chiar cu 5mm de aripa, pt. ca il trage janta spre interior...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

De la un et 42 la un et 45 (pastrand toate celelalte dimensiuni) e vreo problema? Sper sa primesc un raspuns potrivit deoarece le-am cumparat

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de ET42 cat ai standard, ET45 e cu 3mm mai in interior si s-ar putea sa-ti atinga in etrieri (eventual la curbe). Poti folosi distantiere pentru a reveni la ET42. Vezi aici

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de ET42 cat ai standard, ET45 e cu 3mm mai in interior si s-ar putea sa-ti atinga in etrieri (eventual la curbe). Poti folosi distantiere pentru a reveni la ET42.

Adica sunt sanse sa atinga?Spune-mi acum cat inca sunt in cutie si pot sa le duc inapoi...:study: Distantiere?! de unde?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ating sau nu iti dai seama numai dupa ce le montezi. Dar cel mai sigur e sa le schimbi cu unele cu ET42 sau cu cativa mm mai mic. Vezi link-ul din postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ating sau nu iti dai seama numai dupa ce le montezi. Dar cel mai sigur e sa le schimbi cu unele cu ET42 sau cu cativa mm mai mic. Vezi link-ul din postul anterior.

Spune-mi ceva despre distantierele minune...in caz ca nu mi le primesc inapoi...si...ar fi timpul sa aduci ceva vesti bune :study:

Multumesc (din nou..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te duci la o vulcanizare cu o janta (fara anvelopa montata), dai o roata jos si montezi numai janta. Poti sa vezi cat de aproape sunt etrierii de janta ca sa apreciezi daca o sa-ti atinga. Daca sunt aproape (1-2mm) atunci iti trebuie distantiere de 3mm (minim) sau schimbi jantele (daca le-ai luat de la un magazin ar trebuie sa le schimbe fara probleme).

Proprietarii de Audi A4 poate iti pot da mai multe sfaturi.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raven1

Eu am ET 42 pe masina din fabrica si am mers cu alte jante cu ET 45 fara probleme. Nu o sa-ti atinga nimic. Poti sa le pui linistit.

O zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian-- :D

Toata ziua am stat `pe ghimpi`; ieri le-am cumparat, sunt un cutii, nu am facut nici o proba. Dar plec in 1/2 ora si direct la garaj ma duc

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io zic ca nu ating si le poti pune listit.Pe masina mea rotile de iarna cu jante pe 15 au ET-ul 38,cele de vara cu jante de tabla pe 16 au ET-ul 42,iar cele din aliaj pe 17 au ET-ul 35.Nici una din cele trei nu atinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai G4, iar el are A4. E diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa lamurim putin problema. Daca aveti discuri de frana cu dimensiunea maxima 288 mm si implicit etrieri pentru acest tip de discuri puteti pune linistiti jante cu ET intre 28 si ET 50. Daca

discurile depasesc 288 si sunt de la 312 in sus si implicit si etrieri mai mari puteti pune jante cu minim ET 40 si maxim ET 50 asta bineinteles corelate cu anvelope corespunzatoare felului jante

auto.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai G4, iar el are A4. E diferenta.

Exact.Ca de la cer la pamant!

post-17538-1267654288_thumb.jpg

post-17538-1267654313_thumb.jpg

post-17538-1267654326_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai inteles gresit. Vroiam sa spun ca nu cred ca aveti acceasi ET standard. Si atunci, dimensiunile tale nu cred ca il ajuta pe el :icon_cool:. Nu spuneam ca nu merg jantele alea la el.

Din cate stiu eu, la Golf in general jantele au ET mai mare decat la A4.

Sorry daca nu m-am facut bine inteles.

Cu printscreen-urile ai raspuns la intrebarea colegului :icon_thumright:

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET original si ET aftermarket.

Atentie insa, informatiile pot sa difere de la un producator la altul privind jantele aftermarket.

post-15613-1267688852_thumb.jpg

post-15613-1267688858_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

am cumparat un set de jante BBS 6j et37 pe 15" si vreau sa aflu daca gumele de 195/50/15 sunt compatibile.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, as dori sa ma ajute cine poate cu un sfat

am pe masina 195/65/15 si vreau sa trec la 205/60/15, intrebarea mea este ,care ar fi ET corect, mentionez ca aceste 2 valori sunt trecute in talon si vreau sa raman la ele

Modificat de geotd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai G4, iar el are A4. E diferenta.

Le-am pus pe masina; s-au potrivit, parerea mea e ca se pot monta cu diferenta Et de plus/minus 3 sau 4 fara nici o problema

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

am cumparat un set de jante BBS 6j et37 pe 15" si vreau sa aflu daca gumele de 195/50/15 sunt compatibile.

multumesc

Uite te ajuta asta. http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html Bagi in tabel dimensiunea standard si in celalalt pe cea dorita, dai calcul si iti arata ce si cum.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna.. nu de mult posed un passat b5 din 2000 momentan am jante de tabla de 15. inainte de passat am avut un vectra b cu 205 55 r16 si intram in curbe si pe la 170 si nu aveam nimic.. de cand cu passatu am intrat la vreo 120 intro curba :rolleyes: si ma` intors pana pe cealalata parte a carosabilului. acu sa previn urmatoarele neplaceri doresc sa imi pun telescoape pe gaz arcuri noi si jante mai mari pe 16 cu cauciucuri noi , ideea ce fel de jante(aluminiu ca diametru) imi recomandati si ce fel de cauciucuri nu ca structura ci ca diametru imi recomandati ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!