Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Daca ET-ul e mai mic exista riscul sa-ti frece aripa (in caz de bracare maxima). Daca ET-ul este mai mare risti sa-ti atinga la etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am cumparat niste jante de tabla originale VW,care au prinderea 5 X 112 si ET-ul 45.

Pe ce masini se nimeresc ?

Passat,Golf 5,Octavia 2?

ma intereseaza daca ET-ul este bun pt passat,Golf 5,Octavia 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am achizitionat un set de jante Mak Xlr Black , 8Jx17, 5x112 cu Et 50, din ce am citit in paginile de mai sus nu m-am lamurit 100% daca jantele respective merg fara probleme puse pe un Golf5 si pe ele puse anvelope 225/45/17. Astept un raspuns de la voi si eventual daca pe rotile din spate reusesc sa pun anvelope un pic mai late de gen 235/45 sau 245/45 si fara sa am prbleme de genul sa frece in aripi, etc.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auras Merg PERFECT pe golf 5. Eu am tot 8Jx17 et 50 si e super ok. Nu cred ca are rost sa iti iei cauciucuri de 235 sau 245.

Din cate stiu eu, masinile care au cauciucurile din spate mai late au si alta jante pe spate (grosimea jantelor difera), pentru ca altfel ar arata ciudat.

Asa ca sfatul meu e: pune si pe spate 225 si 100% nu vei avea probleme.

Am niste poze pe aria de "masina mea" unde ai putea vedea cat sunt de iesite cauciucurile (pe la pagina 4). Eu unul nu as dori mai iesite.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa o gramada de lectura vad aici pareri impartite.

Pe masina din semnatura (Passat B5.5) ce tip de jante de aliaj pot pune. Doresc sa respect ce scrie in talon.

15 zoll cauciucuri 195/65 si 205/60.

16 zoll cauciucuri 195/50

Din cate am inteles J-ul tb sa fie 6,5 sau 7 pt aceste latimi, PCD 5/112 mm. Corectatima daca gresesc.

Ma intereseaza urmatoarea informatie.

Avand in vedere ca pot pune numai cauciucuri de 195 sau 205, ET-ul intre ce valori trebuie sa se incadreze 35-40?

Mersi pt raspunsuri

PS: Doresc ca jantele sa se incadreze in limita normalitatii adica fara flanse adaptoare, fara sa se atinga de aripa. Cine ce are pe Passat fara nici o modificare?

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru golf 5, merg 7 x 16 cu ET 40 ? imi ating cu cauciucuri 205/55/16 sau cu 215?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merg (pt ca imi merg 8 x 17 ET50) si nu ating cu cauciucuri de 205. La cele de 215 nu stiu, trebuie sa faci niste calcule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca merg.

Teoretic o sa ai rotile 7x16 et40 cu 205 mai inauntru fata de cele ale lui Rex cu 27mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde sa mai scriu... Toti vorbesc numai de jante de 16 sau 17 si cateodata de 18.

Am gasit jantele astea azi, pe net, pentru golfuletul meu...

Captura_2.png

Dupa cateva luni de cautare, astea chiar imi plac, si credeti-ma ca nu prea se gasesc astea in 5 prezoane cu distanta dintre ele de 100 mm.

Pe site-ul lor scrie asa: Jante ART 149 15" --- Latime 6,5J, dar nu specifica ET.

Intrebarea mea e, ce ET trebuie sa aibe aceste jante ? Sunt mai grele decat alea de tabla ???

Vreau sa pun cauciucuri de 195/65. merita ?

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg foarte bine stai linistit,uite acelasi model de janta numai ca pe 16, latime 7j ET35

post-8814-1234033779_thumb.jpg

post-8814-1234033791_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrabare pe passatu meu as putea sa pun niste jante cu 8j cu 17' si anvelope 225/45/17 jantele sunt astea

post-9401-1234104591_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc sa achizitionez un set de jante MAM NUVO pe 17 cu ET 35 , vreau sa stiu daca se potrivesc perfect pe un golf 5 tdi. stiu ca ET n-ar fi corect pentru aceasta platforma , unul corect este pe undeva pe la 45, dar am vazut foarte multe golfuri cu acest model de jante si se potriveau perfect. inclusiv aici pe forum este cineva care are acest model , dar mi-a spus ca are ET 45 ceea ce eu n-am gasit

post-31062-1234767815_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce cauciucuri vrei sa pui. Daca pui cauciucuri de 205 sunt mari sanse sa nu frece. Daca pui cauciucuri de 225 sunt mari sanse sa frece. Te-as sfatui sa iei cu ET mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca imi trebuie ET pe undeva pe la 45 , sper sa gasesc la modelul acesta si cauciucurile vor fi sigur 225/45. clar ca nu voi lua cu acest ET

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti le-ai luat?Esti multumit de ele?Vreau sa-mi iau si eu la fel, de aceea intreb,

Nu stiu unde sa mai scriu... Toti vorbesc numai de jante de 16 sau 17 si cateodata de 18.

Am gasit jantele astea azi, pe net, pentru golfuletul meu...

Captura_2.png

Dupa cateva luni de cautare, astea chiar imi plac, si credeti-ma ca nu prea se gasesc astea in 5 prezoane cu distanta dintre ele de 100 mm.

Pe site-ul lor scrie asa: Jante ART 149 15" --- Latime 6,5J, dar nu specifica ET.

Intrebarea mea e, ce ET trebuie sa aibe aceste jante ? Sunt mai grele decat alea de tabla ???

Vreau sa pun cauciucuri de 195/65. merita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat pe 16 feb via Germany jante Borbet LV5 pe 16" cu ET 45. Cu cauciucuri 205/55 pe al meu Golf V nu freaca nimic. Multumesc pe aceasta cale lui Auras care mi-a dat un PM extrem de folositor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa dau comanda saptamana viitoare de jante pe 17" si nu vreau sa o dau in bara daca pot spune asa. Jantele care le vreau eu au ET 35 si ce am mai vazut si prin alte configuratoare(OZ, Rial, AEZ) e ca majoritatea jantelor pe 17" au ET-ul de 35. Ar fi Ok pentru masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sint ok.

Dar cel mai important este ca cel care le vinde sa iti asigure montabilitatea lor pe masina ta.In caz contrar sa primesti banii inapoi fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham. Ms. Eu am vazut pe site-ul producatorului certificatul TUV si se pare ca sunt compatibile. Doar ca mai vroiam cateva pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
ET-ul de 35. Ar fi Ok pentru masina din semnatura?

Personal cred ca nu. :)

Conform specificatiilor producatorului (Audi AG) pe A4 ET-ul permis este intre 40-45, functie de model (B5, B6, B7, B8).

Se permite si ET 33-38 dar pentru unele modele de A3, A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de O.E. probabil ca asa e.

Daca vorbim de after market e cu totul alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Salutare.

Pt Golf5 am in talon anvelope 225/45/17. Jantele ar trebui sa fie 7.5J cu ET51 (cel putin asa are GTI-ul din cate stiu). Are mare importanta daca pun jante 7.5J cu ET50? Am gasit niste Borbet XL CP 7.5Jx17, 5x112, ET50 si parca imi fac cu ochiul.

Multumesc:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu jantele stock de VW Golf 5 pe 17 au ET 54 (gen Zandvoort, Estoril, Siena, Classixs, etc) sau ET50 (gen Goal, etc) sau ET 51 (gen Denver).

Poti sa iti pui linistit jante 7.5x17 cu ET 50. Eu am 8x17 cu ET50 si nu am nici cea mai mica problema. Teoretic ai putea sa te duci cu ET-ul pana pe la 40 (dar cu cat scazi ET-ul cu atat cresc sansele sa atinga). Daca vrei sa scazi cu ET-ul sub 50 ar trebui sa te uiti pe topic-uri si sa vezi care este ET-ul minim care nu atinge aripa.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Aha, multumesc. O sa merg pe Borbet-urile astea daca nu apare nimic mai interesant pana le cumpar.

Multumesc Rex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!