Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

La 7.5J ar fi recomandat sa pui cauciuc de 225. Iar in privinta atinsului in aripa nu-ti fa griji ca nu o sa ai probleme...decat daca ai suspensie sport si ai coborat masina.....altfel cred ca o sa o inalte putin. La mine asa a fost, dupa ce am trecut la 17" s-a marit putin distanta dintre roata si aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de curand niste jante pe 16 cu buza lata si latime de ..9J. Masina este un golf 4 tdi 4motion. M-am uitat pe jante dar nu este inscriptionat et-ul.

Stie cineva cat este et-ul recomandat pt golf4? Jantele ies in afara cam 2-3cm, si din ce am citit am inteles ca se poat strica rulmentii si caseta de directie daca este et-ul foarte diferit:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

"J"-ul simbolizeaza forma profilului cauciucului calculata in "inch".Mi-am pus noile jante,dar suruburile de prindere sunt cele vechi cu care prindeam janta de tabla.Pentru un ET de 32 sau pentru o janta de aluminiu in general este nevoie de alte suruburi de prindere mai lungi?

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Prezoanele sunt aceleasi in cazul schimbului de jante cu unele de aliaj.

trebuie mai lungi doar in cazul distantierelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Golf 4 este ET 35 standard

Asta e o afirmatie eronata!

pe golf IV modelele sunt ET 38 pe jante de 15 si ET 42 pe jante de 16.

Eu nu am auzit de ET 35 standard!!!!!

Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gresesti Cato.Nu exista ET 35 standard.In ETKA sunt date trei ET-uri pentru jante 36,38,42.Ma refer la VW Golf IV.

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Stie cumva cat este ET si J la un audi a6 2.0 tdi 2009, cu cauciucuri 225/50/17?

Am gasit niste jante pe 16 de audi, tot 5x112, si nu stiu sigur daca se potrivesc.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Vreau sa mi achizitionez pentru un golf V jJante OZ 35 Aniversary pe 18 cu anv 235/40ZR18 Goodyear Eagle F1 cu et 35, prindere 5x112. C parere aveti sunt ok ? imi atinge undeva...o sa am probleme mari ...la gropi e riscul mare sa stric janta ? c alte riscuri mai implica? va rog sa ma ajutati treb sa dau un raspuns astazi..multumesc,

mentionez ca am suspensie sport..multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te simt deja setat sa le cumperi. Sunt mari frumoase etc. Incearca sa mergi cu un alt golf V cu jante pe 18 sa nu cumva sa-ti para rau.

Daca ai masina din semnatura Golf V sportline cu 1,9 TDI 105 CP dimensiunea pe 18 este sigur trecuta in cartea masinii (eventual talon dar in carte o ai 100%). Verifica acolo si vezi exact ce merge pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Vreau sa mi achizitionez pentru un golf V jJante OZ 35 Aniversary pe 18 cu anv 235/40ZR18 Goodyear Eagle F1 cu et 35, prindere 5x112. C parere aveti sunt ok ? imi atinge undeva...o sa am probleme mari ...la gropi e riscul mare sa stric janta ? c alte riscuri mai implica? va rog sa ma ajutati treb sa dau un raspuns astazi..multumesc,

mentionez ca am suspensie sport..multumesc,

Salut

Daca avei cartea facuta in Germania, aveai sigur trecuta si dimensiunea pe 18", dar nu cu ET 35, dar cum probabil o ai facuta in Romanica slabe sanse.

In concluzie, daca vrei sa pui jantele mentionate, anvelopele sant prea late si impreuna cu ET -ul mic - la incarcare maxima o sa-ti atinga !

Daca tot vrei sa le iei, trebuie sa le montezi cu anvelope 225/40R18" !

Sper ca ti-am fost de folos !

Numai bine !

post-48919-1245422272_thumb.jpg

Modificat de Vali@NVT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

pentru mashina din semnatura intentionez sa achizitionez un set de jante din aliaj pe 15"

MAM W2 BLACK POLISHED

4 x 100 6.5J x 15

vreau sa stiu daca se potrivesc perfect pentru mashina mea si ce cauciucuri imi recomandati! la ce ar trebui sa fiuatent atunci cand le cumpar! Pe site'ul vanzatorului scrie ca se potivesc la orice tip de aoto in 4 prezoane mai putin fiat. in certificatul meu ma lasa cu pneuri 195/50/15. astept sfauri de la cunoascatori! mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cineva nevoie de informatia asta...pe un Golf V merg puse jante de 15" cu ET35 (cauciucuri 195/65/15) fara probleme (nu ating deloc). Jantele originale erau cu ET 50 (tip Missano).

post-9949-1246363930_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru masina din semnatura am gasit jante pe 17' cu 8J, ET 35. Ce parere aveti, merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante pe 16 ET 40 anvelope 205\55\16 se muleaza perfect

tavy cred ca un talon de cauciuc sub 55 dadea bine pe jante, care arata bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am preferat sa raman pe 15" datorita confortului mai ridicat... si a bugetului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Prezoanele sunt aceleasi in cazul schimbului de jante cu unele de aliaj.

Fals. Prezoanele sunt aceleasi numai la trecerea de la jante de tabla la aliaj OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

BUna, am achizitionat niste jante pe 9J 215/40/16 si doua din ele au ET 15, iar celelalte 2 ET 30. Cele cu ET 15, adica mai inafara, normal, vin puse pe spate, insa daca le pun asa, imi ating cele cu ET 30 pe amortizor pe fata, si le`am pus invers, cele iesite inafara et 15 pe fata si 30 pe spate, insa nu arata ca la carte.

am nevoie de distantiere sa pun pe cele cu et 30 ca sa nu imi atinga pe telescop, cred ca de 0,5cm ajunge.

imi puteti da niste sfaturi, cum e ok sa iei distantiere, cele care se prind de butuc si roata de ele sau distantiere cu gaurile alineata si sa treaca prezonu direct pana in butuc? am inteles ca una din aceste 2 categorii nu e indicata...

si inca ceva, daca stiti de unde sa imi iau si eu mai ieftine, sunt din tm, normal numai 2 imi trebuie, insa daca e la paket iau si 4.

astept pareri, va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.O mica problema am si eu.S-a mai discutat,dar pentru linistea mea o readuc in discutie.Pe masina am jante cu dimensiunea 7,5JX17H2 ET35..Mi-e frica din cauza ET-ului mic sa nu am probleme cu rulmentii,sau alte elemente ale trenului de rulare.Sunt constient de faptul ca un cauciuc mai lat cu un talon mic dauneaza suspensiei,bucselor,capetelor de bara,pivotilor...etc.Stiu ca jantele pe 17 OEM pentru Golf IV au ET-ul 38.Cele care le am pe masina sunt tot OEM vin in echiparea Polo Cross,dar au ET-ul 35.Sunt un pic iesite inafara din cauza ET-ului mic si mi-e frica de greutatea cu care caroseria apasa pe rulmenti sa fie neuniforma...Se pot schiba unele elemente din suspensie,tren de rulare pentru a putea pastra aceste jante?Ati putea sa-mi dati un sfat in legatura cu asta.Cati din voi au jante pe 17 cu ET mic si ce probleme au avut pina acum?

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am achizitionat si eu niste jante pe 17" cu ET 35 si latimea de 8J..

nefiind OEM probabil am nevoie de niste inele de centrare.oare unde gasesc aceste inele?!din cate am citit,se pot confectiona pe undeva si din metal,plastic.

cauciucurile sunt 225/45/17 si mi-era teama sa nu atinga pe la brate,etriere,etc.dar aparent e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma poate lamuri cineva daca se potrivesc jantele de la A4 B7 la A3-ul din semnatura?Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura am gasit jante pe 17' cu 8J, ET 35. Ce parere aveti, merg? :) :blink: :blink:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/45 17" cu J 7,5 si ET 35 de vara din fabrica. Pentru niste anvelopede iarna 185/60(sau 65 nu mai stiu cat am in talon) 15" ce J si ce ET am nevoie la jante de 15"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta vine din fabrica cu anvelope 215/40/17.Eu am aceleasi jante pe masina mea.Se pot monta urmatoarele jante de tabla cu cauciucuri de iarna sau de vara 5Jx13 ET35; 5Jx14 ET35; 6Jx14 ET43; 6Jx15 ET43; 6,5Jx16 ET43.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!