Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Vreau sa achizitionez un set de jante originale vw. Pe interior e scrisa masura 7,5 x 17 ET 54. Vreau sa le pun pe masina din semnatura...mai exact G5 Sportline. O nelamurire am ET 54 nu sunt prea inguste? Lamuriti-ma voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti!! Am gasit sa cumpar niste jante de16" pe net....am fost dupa ele...le.am pus pe masina...si imi stateau putin iesite de sub aripa....nu se vedea urat...doar ca masina era plina si mai aveam si niste bagaje in portbagaj....si cand am facut o tura....am realizat ca la hopu.ri cauciucurile de pe spate ating in aripa! I le.am dus omului inapoi.....norocul meu ca a fost de treaba si a fost deacord! Dar spuneti.mi va rog CE DIMENSIUNE TREBUIE SA FIE JANTA CA SA NU IASA DE SUB ARIPA.?! Ca sa stiu pe viitor sa nu o mai patzesc!! ( am un VW G5 2006 1.9 TDI)

:rolleyes: Ms anticipat!!

Modificat de Olympuss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti poate spune nimeni ce fel de janta trebuie sa fie ca sa nu iasa de sub aripa daca nu ne spui ce tip de anvelope vrei!

Pentru ca roata sa nu iti atinga in aripa trebuie luati in vedere urmatoarele: ET-ul jantei, latimea anvelopei. In plus, am descoperit ca are importanta si grosimea jantei.

Ideal ar fi sa ai jantele cat mai apopiate de cele de fabrica. De ex jante de 16 pe Golf 5 sunt 6,5 inch (latimea) si ET 50. Daca incalti acest tip de jante cu anvelope standard 205/55/R16 nu vei avea nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !!! A venit frigul si trebuie sa imi iau cauciucuri de iarna dar nu stiu ce dimensiuni imi sunt bune.

Eu acum am Janta de 18 cu cauciucuri 235/40 8J nu stiu ce ET am

Acum daca pun un ET diferit afecteaza mult?

Ma gandeam la 16'' 205/55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ai nevoie de roti complete.Jante+ anvelope.Dimensiunea jantelor trebuie sa fie 6,5Jx16H2 ET42 iar anvelopele 205/55/16!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult dar nu stiu ce insemna 16h2?

banuesc ca 16 inci dar h2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se refera la forma jantei pe interior.Acea buza sau damb pe interiorul jantei pe care cade talonul anvelopei.H2 inseamna ca are doua damburi.Acele zone cu alb din fotografie.

post-17538-1256588298_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doua perechi de jante pe R15 unele cu 7j iar celelate cu 7.5j. Cele cu 7.5 j sunt de audi a4 din 1999 si nu au fost pune niciodata pe passat, dar se potrivesc la passat? V-or atinge la amortizor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un Golf 5 si as vrea sa trec pe 17" in primavara cu jante OZ Ultraleggera. Dimensiunea trecuta in CI este 225:45/R17. Ce jante trebuie sa comand efectiv? AM inteles ca mi se potriveste pe dimensiunea asta de la 7.5J pana la 9J. Dar nu stiu care ar fi cea mai buna solutie! Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poate cineva sa iti spuna ce jante trebuie sa comanzi. Fiecare cu preferintele lui. Aici nu detine nimeni adevarul absout...

De ex: ca cat iei jantele mai late cu atat sta masina mai bine pe curbe, dar si cu atat e mai grea janta (deci masina trage mai greu) si e mai rigid cauciucul.

Eu pot sa iti spun ca am anvelope de 225/45/R17 si jante 8x17 ET50 si sunt extrem de incantat de ele. Imi plac foarte mult cu arata si cum se comporta.

Colegul Acidutzul are jante 7,5 x 17 ET 50, iar fara distantiere sunt mai bage inspre interior. El si-a pus distantiere de dimensiuni diferite pe fata si pe spate (5 mm pe fata si 10mm pe spate). Daca ar fi pus distantire la fel pe fata/spate anvelopele de pe fata ar fi iesit prea mult inspre afara pentru gustul lui. Deci depinde foarte mult de gustul fiecaruia.

Ca idee: 225 mm ~ 8.8 inch, deci daca iei janta de 9 inch, suprafata de rulare a anvelopei va fii mai mica decat latimea jantei.

In principal am vazut jante de 7,5 - 8 inch latime pentru diametrul de 17 inch.

P.S. Stefan sper ca nu te superi ca i-am dat atatea detalii despre masina ta :blah_:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pei intentionez sa trec pe OZ Ultraleggera 17"! Ce stiu este ca la marimea aceasta 225/45R17 latimea jentii poate fi de la 7.5 pana la 9! Nu stiu pe care dintre aceste dimensiuni sa mi le aleg! Cum i-ar sta cu 7.5? Da cu 8? Caci acestea 2 dimensiuni pot fi pt Ultraleggera! Multumesc mult de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ET de 54 la jante pe 18';vreau sa imi pun jante pt iarna de 17',cu ET 47; diferenta mi se pare destul de mica;este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce avelope pui si depinde cat e de lata janta.

In mod normal, adica la anvelope de 225 mm latime si 7,5 - 8 inch latime janta nu ar trebui sa ai probleme (daca G6 GTI ~ G5 GTI).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexis491: vad ca optiunile la Ultraleggera pe 17 sunt 7.5 ET50 si 8 ET 48. Avand in vedere ca ambele ET-uri sunt safe (pentru cauciucuri late de 225) alegerea ramane sa o faci intre look si masa. Jantele de 8 vor fi mai iesite (2 mm din ET + un sfert de inch ~0.6 mm din latime) dar vor avea o masa ceva mai mare. Caiciucul se va apropia si el fata de aripa (desi teoretic latimea este aceiasi, janta il trage dupa ea) dar nu iti va atinge nimic. De asezat se aseaza bine pe ambele latimi: 7.5 si 8.

Nu iti garantez insa ca nu vor atinge cauciucuri mai mari de 225 puse pe jante de 8... nu stiu ce sa zic. Iar daca iei modelul Ultraleggera 2, iti vor atinge cu siguranta chiar si cauciucurile de 225, pentru ca ET-ul la Ultraleggera 2 este 35.

P.S. Vlad, baga mare, ca le stii bine vad :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexis491 Dintre 7.5 ET 50 si 8 ET 48 eu as alege 8 ET 48. Asa nu mai trebuie sa folosesti nici un distantier. Si arata extrem de bine.

Daca totusi alegi 7,5 ET 50 te sfatuiesc sa foloseti distantiere ca si Acidutzul (10mm pe spate si 5mm pe fata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La doar 0.3 kg diferenta intre 7.5 si 8, te sfatuiesc si eu sa mergi tot pe 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, multumesc mult de tot de sfaturi! Chiar azi trebuie sa dau comanda de una si raspunsurile voastre au picat la fix!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Modificat de tequilla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceeasi situatie sunt eu: jante de passat b6 ET 42. Nu am absolut nici o problema, este insesizabila diferenta atat dpdv al comportamentului rutier (tinuta de drum, raza bracaj) cat si estetic. Merg fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sall. am si eu o nelamurire referitoare la dimensiunea jentilor si cauciucurilor.Pe masina (golfV) am montate 205 55 r16.In CIV sunt trecute dimensiunile 195 65 r15 si 225 45r17.Si intrebarea mea este: Dc ma opreste un politist si din lipsa de ocupatie se uita pe dimensiunile jentilor si observa ca nu sunt ca si cele din CIV chiar daca ele nu influienteaza acul de la kilometraj (fiind o dim intermediara) se poate lega la o amenda??????. Se poate trece in civ noua dim si ce costuri implica???

Modificat de klauu95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o scapare a celor de la RAR, cum dracu nu sunt trecute tocmai rotile de pe masina?

in alta ordine de idei, se pot trece si alte roti la RAR, nu costa o avere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ,

va rog lamuriti-ma si pe mine...

am pe masina (passat b5.5, 2.0 TDI) roti de tabla standard 6J, ET 37, pe 15 cu cauciucuri 195/65 si am gasit pe net un set de jante de aluminiu,cred ca de pe golf 5, 6,5J; ET50 pe 16 cu cauciucuri de 205/55. nu credeti ca diferenta de ET e cam mare? s-ar putea sa frece roata pe undeva... o parere , un sfat....cred ca mai bine mai caut pana gasesc jante de passat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as vrea sa trec de la 195/65/15 et50 la 205/55/16 si nu stiu daca et40 e prea mult,adik nu vreau sa-mi atinga cauciucul d caroserie.voi c ziceti?

e cineva care si-a pus jante p 16 pe golf 6 si imi spune si mie c et a pus?eu vreau sa le scot cat mai in afara, dar in acelasi timp sa nu imi atinga d caroserie.deci ma intereseaza et maxim admis,adik cat d mic sa fie pt J7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut cu respect...

masina din semnatura a iesit din fabrica cu jantele acestea C6E steel wheels 6J x 15 offset 38 cauciucuri 195/65

eu le-am schimbat cu modelul Le'Castelliet ce are dimensiunile 6.5J x 16 ET 42 cauciucuri 205/55

acum mi-au facut cu ochiul unele aftermarket cu dimensiunile 7J x 16 ET 35 cauciucuri as vrea tot 205/55

ce ziceti...probleme ceva?din cate am citit eu...la ET-uri mai mari s-ar folosi distantiere...am citit bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!