Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

ma ajuta si pe mine cineva:

-->> ce anvelope se pot pune pe urmatorul tip de jante: R17 ET47 7Jx17H2

-->> R 17 8Jx17 ET35

Astept raspuns, ms...

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie sa stim in primul rand diametrul rotii actuale sau ce fel de cauciucuri ai trecute in talon

R17 ET47 7Jx17H2

la astea poti incepe cu latimi de cuciuc de la 205 -225 dar depinde foarte mult de inaltimea cauciucului

de exemplu poate fi 205/60/17 sau 215/55/17 sau 225/45(50)/17 si nu neaparat cele enumerate de mine

pe astea mai late R 17 8Jx17 ET35 merg cauciucuri mai late incepand cu 215 dar da mai multe detalii sau documenteaza-te pe http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html la sectiunea "A tyre size calculator"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata am 215/40 la jantele ET47, ma intrebam dc se pot pune pe cele ET 35 sau dc se pot pune pe astea cele din urma cauciucuri cu xxx/40..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in acest caz pastrezi tot 215/40/17 si sa le pui pe jantele late de R 17 8Jx17 ET35

215/40 poti pune pe jante cu latimi intre7J-8,5J deci te incadrezi

cu ET trebuie sa probezi sa vezi cu cat vor iesi in afara si daca incarcat nu atingi pe aripa la hopuri

ai o data 1,2cm de la ET plus 2,54cm/2 de la diferenta din latimea jantei=>2,5cm mai iesite decat R17 ET47 7Jx17H2

trebuie sa mai ai in vedere ca jantele cu latime mai mare -8J vor fi mai grele= adica vor taia din cuplul la roata- accelerare mai grea

dar vei sta mai bine pe traseu virajat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatii utile despre rotile cu care a iesit masina din fabrica puteti afla pe www.bitnet.ro. Acolo, la vehicle info, apar si dimensiunile rotilor, functie de nivel dotari (model) - generic sau dupa PR codes.

Exemplu pentru masina din semnatura dimensiunile stock posibile au fost:

aliaj 7Jx16 offset 42

tabla 6Jx15 offset 38

Daca a mai zis cineva de site-ul asta imi cer scuze - n-am urmarit discutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristibt: ms, deci pot pastra actualele anvelope....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O noua problema: ET47 atat am eu la jantele actuale, iar cele care vreau sa le cumpar au ET35, dealerul mi-a raspuns ca nu se vor potrivi decat modificari aduse caroseriei...Nu inteleg exact ce ar putea sa apara ???

Ma paote lamuri cineva...

PS: Mentionez ca jantele sunt pe 17"...si raman la aceiasi dimensiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica roata va iesi in afara aripii:" cu ET trebuie sa probezi sa vezi cu cat vor iesi in afara si daca incarcat nu atingi pe aripa la hopuri

ai o data 1,2cm de la ET plus 2,54cm/2 de la diferenta din latimea jantei=>2,5cm mai iesite decat R17 ET47 7Jx17H2

"

cu alte cuvinte vei avea o janta mai lata si ET mai mic = iti vei stropi masina cu noroi f. tare si daca esti incarcat si ai o suspensie moale ai putea atinge in aripa

parerea mea : cred ca vor merge chiar daca vor iesi cu 2,5cm fata de jantele actuale la exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de ajutor!Am un Passat 3C am jante de tabla pe 16 si anvelope 205/55/16 si am gasit pe net niste jante 6,5j16,5-112-offset 50 oare se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca momentan am jante din tabla de 15'' 6J (cele standard care vin pe Golf V) as dori sa stiu daca as putea intampina probleme inlocuidu-le cu unele cu 6,5J ET48.

Din ce am mai citit pe forum am inteles ca astea din tabla ar avea ET47 caz in care eu zic ca nu as avea probleme cu cele 6,5J cu ET48.

Presupun ca unele cu ET38, tot 6,5J, ar crea probleme, pentru ca sunt din start cu 9 mm mai iesite decat cele din tabla si in plus sunt si mai late cu cativa mm, nu?

Sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema daca folosesti 6,5J cu ET48. Stock, pe golf, jantele de 16 au 6,5 J si ET50. Deci e foarte mica diferenta intre cele 2.

Eu am 8J ET 50 si nici o problema, deci cred ca nici tu nu vei avea cu 6,5J ET 38!

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca pe golf v jantele stok au J 6.5 ? intreb pentru k am nev de o janta de tabla pe post de rezerva si nu stiu ce dimeniuni ar trebui sa aibe. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este impropriu zis "J". "J"-ul indica forma jantelei la contactul cu pneul (www.tirebibles.com).

Din cate stiu eu latimea este de 6,5 la toate jantele originale de 16 de pe Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de ajutor!Am un Passat 3C am jante de tabla pe 16 si anvelope 205/55/16 si am gasit pe net niste jante 6,5j16,5-112-offset 50 oare se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazut.Atunci un 35 sau 45 cred ca e bun,nu as avea probleme.Iti multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

road runner, pentru Golf 5, anvelope 205/55 R16, jante 7x16, un ET de 38 e cel mai indicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori sa stiu cu ce ET vin jantele de 16" originale de aliaj pe G5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele au ET50. Cred ca toate jantele originale de aliaj de pe G5 au ET 50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am gasit niste jante de tabla, 6,5j, et 40, 5x112, pe 16".

oare merg pe passatul meu 2.0 tdi 103 kw din sept 2007?

acum am (din fabrica) 235/45/17, dar le-as lua si pe aceastea pentru iarna

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai probleme cu ele din cauza ET-ului (producatorul recomanda ET 42 la acest tip de jante). Verifica post #166 pentru detaliile referitoare la jantele de Passat 3C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat, dar nu prea am inteles.

in ce sens sa am probleme, sa atinga sau..?

cum pot afla sigur?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET-ul reprezinta offset-ul - adica cat iese roata in afara. S-ar putea sa-ti frece. Cel mai usor este sa faci un test punand roata pe masina si sa vezi daca e freaca sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in lista amintita de tine et recomandat este 42, iar acestea au et 40, deci mai mic.

ar putea atinge in aceste conditii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!