Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Conform unui calcul iti va iesi cu 5mm de la ET si 19 de la latime (38mm in total impartit la 2) => 24mm mai mult in exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masina ridicata pe cric nu iti dai seama.la fel am facut si eu si parrau iesite in afara.dupa ce am montat cauciucul si am lasat masina jos era cu totul altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu aveai nevoie de un et 40 cu 8j si de un et45 cu 8.5j. Asta e parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus anvelopele pe jante si o janta pe masina si nu pare sa loveasca de nimic. In plus, vortex-istii si-au dat ok-ul iar ei au incercat cele mai variate combinatii :)

 

@robi_zet: Leon-ul 1M este pe platforma de GIV, ET-ul este diferit de GV, mai mic. Cu ET40 SIGUR loveste de amortizor.

Jantele originale 7.5J ET35 sau 38.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai lasat masina jos de pe cric?

Ai probat roata respectiva atat pe puntea fata cat si pe spate?

Cand pui roata pe spate ar fi bine sa urci si 2-3 persoane pe bancheta din spate. Gandeste-te si la o eventuala denivelare in asfalt abordata cu masina plina la viteza mare!! Atunci vei avea un balans semnificativ al masinii pe puntea spate.

Banuiesc ca nu vrei sa tii masina in garaj si doar sa te uiti la ea! Gandeste-te si la astfel de situatii...

 

La astfel de roti puse pe masina deja nu mai trebuie sa vorbesti din teorie... pt ca deja nu mai poate fi calculat nimic... cam totul e impins la limita!! Trebuie testat.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut, am o intrebare. Momentan am pe o Skoda Fabia jante de tabla 6j, et 35 cu cauciuc 185/60/14. Vreau sa schimb jantele cu unele originale skoda,pe 14, cu 6j si et 43. Se poate ? Ce se va intampla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor sta mai in interior cu 8mm. Fiind originale de Skoda Fabia (pe 14" nu stiu sa existe pe alt model skoda) sigur se vor potrivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Se modifica cumva unghiul ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, momentam am pe masina jantele Wellington pe 15", dar vreu sa montez Porto pe 17",cele pe 15 cred ca au ET 50 iar cele pe 17 ET54 se pot monta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si pe golf si pe jetta la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, momentan pe golf-ul meu 4 am jante de aluminiu cu urmatoarea configuratie:7JX15H2 ET38 (cu 5 prezoane) pe cauciuc 195/65/R15

Daca vreau sa imi pun jante de tabla pe ce configuratie ar trebui sa imi pun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6JX14H2 ET38

6JX15H2 ET38

6,5JX16H2 ET42

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
prunaionutz

Salut, am si eu o intrebare: cum ar da un set de jante 19" pe un Golf Vi, cu et 45 si 8.5J? Oare stau in afara aripilor?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da. Cel putin pe fata, iar pe spate vor fi la limita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

Ego, tu ce dimensiuni ai la jante? stiu ca imi zicea un prieten ca sta flush masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

Merci! Cred ca o sa ma risc la un 8,5J :) Jantele pe care le vreau nu se fabrica cu 8J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8.5J cu ET45 sau mai mic vor iesi de sub aripa. Totodata, daca mai cobori masina vor atinge pe spate daca iei anvelope 235. Cu 225, insa, merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

Nu vreau sa iau 235, am 225 si se simte ok. Cu cauciucuri mai late ma gandesc ca ar pierde pe parte de demaraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa piarda la demaraj daca suprafata de contact e mai mare si, implicit, aderenta?!

235 ar fi cele mai bune din toate punctele de vedere, doar ca nu merg bine in cazul de fata. Mai mult, cu 225/35 vei avea talon mai mic decat 235/35, asadar mai pierzi putin si la confort, dar na, asa sunt compromisurile cand vrei 8.5J pe Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/35 vor sta destul de intinse pe 8.5 si vor avea un diametru mai mic. La demaraj pierzi mai mult daca sunt jantele grele. 

OEM jantele de 19" vin cu 235/35R19.

 

Ulterior trebuie neaparat sa o cobori :P. Daca atinge sunt solutii, camber pe spate, scoti surubul pe fata ca sa poti aranja contraaripa (fender screw mode).

225/35 pe 8.5x19 ET44

http://golfmkv.com/forums/attachment.php?attachmentid=22645&stc=1&d=1204903878

http://golfmkv.com/forums/attachment.php?attachmentid=22647&stc=1&d=1204903878

Ok, nu o vei lasa asa de mult, dar chiar si 30mm daca pui ceva mai greu in spate sau o parchezi pe un mic damb roata spate vine foarte aproape sa atinga aripa.

 

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=128148

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

@Ego, multumesc mult pt info, ma voi documenta si voi hotara dupa ce iau jantele ce solutie aleg. Oricum, vor fi 19" cu 8,5J si et 45.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o jetta mk6:

am avut roti tabla 205/55/r16 cu 6J si 50 offset,

am trecut la 205/55/r16 cu 7J si 35 offset

si vreau sa pun 225/45/r17 cu 8J si 60 offset

 

Anvelopele nu sunt batute-n cuie....

 

Pot pune asa ceva?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!