Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Golf 5 GTSport cu jante 8j et 50, e drept ca masina e putin coborata, dar are si suspensia mai tare, atinge in cazuri extreme (adica la mine). Deci la tine as spune ca atinge nu numai in cazuri extreme.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da REX dar jantele noi au ET 37 nu 50 sau macar 40 .

Totusi cred ca la 37 este destul de periculos :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta spun :icon_thumright:. Daca mie imi freaca cu ET 50, sigur iti freaca cu ET 37 (jantele fiind mai iesite).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura rezolvare ramane proba pe masina .

:icon_thumright: Thx REX

si 2 poze

post-39748-1276003263_thumb.jpg

post-39748-1276003272_thumb.jpg

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O proba pe masina e cam greu de facut. Chiar daca pare ok din ochi, cu rotile bracate nu ai cum sa iti dai seama.

Eu nu am nici o indoiala ca la mersul pe circuit freaca. Cred ca freaca si in afara lui, cel putin la cum merg eu (normal). Daca tu mergi mai incet pe curbe atunci poate nu iti freaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!Am tot citit topicul si nu va intreb asa fara sa ma fi informat.Am pe cineva care vinde niste jante de golf v 7,5Jx16 et45 5x112.Sunt cumva valorile prea mari pt masina mea?Multumesc. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am tot citit topicul si nu va intreb asa fara sa ma fi informat.Am pe cineva care vinde niste jante de golf v 7,5Jx16 et45 5x112.Sunt cumva valorile prea mari pt masina mea?Multumesc. :(

Nicidecum, eu zic ca merg chiar bine la 80 cp n-ar trebui sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicidecum, eu zic ca merg chiar bine la 80 cp n-ar trebui sa ai probleme.

Multumesc de raspuns!Si la codul asta de la jante ce cauciucuri trebuie sa pun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns!Si la codul asta de la jante ce cauciucuri trebuie sa pun ?

Ca sa nu prea ai probleme cu "trasu" pune-i 205/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu prea ai probleme cu "trasu" pune-i 205/55/16.

Ok ms.asa o sa fac.trebuie sa le mai cumpar inele distantiere si vintil ca sunt noi.Deci pot sa le cumpar fara probleme. :(

Inele ce material si din ce loc imi recomandati sa cumpar cu un pret ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ms.asa o sa fac.trebuie sa le mai cumpar inele distantiere si vintil ca sunt noi.Deci pot sa le cumpar fara probleme. :(

Inele ce material si din ce loc imi recomandati sa cumpar cu un pret ok?

Pai despre ce jante este vorba ca poate iti da si inelele la ele, asa zic eu ca ar trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el le-a luat din germania noi si intre timp nu a apucat sa le puna pe masina ca a facut schimb cu un prieten si si-a pus de gti.si astea cand le-a cumparat nu i-a dat inele la ele.deci trebuie sa-mi cumpar eu.prezoanele merg de la cele de tabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el le-a luat din germania noi si intre timp nu a apucat sa le puna pe masina ca a facut schimb cu un prieten si si-a pus de gti.si astea cand le-a cumparat nu i-a dat inele la ele.deci trebuie sa-mi cumpar eu.prezoanele merg de la cele de tabla?

Daca zici ca jantele au ET 45, s-ar putea ca prezoanele de al cele de tabla sa fie un pic mai scurte si sa nu stranga janta bine, dar totusi incearca.

Modificat de S E A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie un pic mai scurte si sa nu stranga janta bine, dar totusi incearca.

Ok ms mult pt sprijin ca weram in dubii.

Atasez si 2-3 poze cu jantele.bafta!

post-21441-1277481925_thumb.jpg

post-21441-1277481938_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ms mult pt sprijin ca weram in dubii.

Atasez si 2-3 poze cu jantele.bafta!

Da foarte frumoase jantele ,sa ai grija de ele, insa zic ca ar fi fost mult mai bine vazute daca erau cu un pic de negru pe spite sau pe interiorul jantei, totul depinde de culoarea masinii.

Sa ai grija ca e pacat de ele. Fara evenimente auto!

Modificat de S E A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt aprecieri si pt sfaturi.Deocamdata vreau sa le vad pe masina puse ca mi s-a luat de capace si jante de tabla,dar cred ca o sa ramana asa.:mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pr cata vezi ca nu ai nevoie de inele de centrare daca mijlocul jentii are 57,1mm diametru care corespunde cu

diametrul de pe butucul tau. Ca sa intelegi care este diferenta dintre prezoanele de tabla si prezoane de aliaj. Lungimea

este aceeasi adica 28 mm dar difera conicitatea de la capatul filetul dinspre janta. La cele de tabla prezonul are o muchie

semirotunda spre drept pentru ca asezarea si strangerea pe tabla sa fie mai buna. La jantele de aliaj prezonul este

perfect conic si aceea strangere se face pe acel con din capatul prezonului. Din aceasta cauza se recomanda sa se puna

prezoane diferite in functie de janta. Dar asa cum ti-a spus colegul S E A mai sus poti pune linistit si prezoanele pe

care le folosesti acum.

A si inca ceva referitor la anvelope ca sa intelegi: 7 J corespunde pentru 205 si 215 si 7,5 J corespunde pentru 225 si

235 latime pentru anvelope. Iti vor intra si anvelopele de 205 pe 7,5 J dar vor sta putin in interiorul jantei. Asa ca ai grija mare

pe langa borduri si la urcatul lor.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa nu fie nevoie de inel de centrare deoarece gaura aia din mijlocul jantei cred si arata cam la fel ca cea de la janta de tabla.O sa verific duminica cand le iau.O sa pun si o poza sa va dati cu

parerea daca puteti sau vreti :P!

Acum am o nelamurire cu latimea cauciucului,dupa cum a zis si macristian1, pentru ca nu prea vreau sa fie mai inguste cauciucurile decat janta pentru ca nu mi se pare ca arata prea bine, si

nu stiu ce latime sa aleg care sa arate cauciucul normal pe janta,dar sa nu fie nici prea late, plus ca o sa fie o valare diferita fata de cea de pe talon, adica 205.ms :icon_thumright:

post-21441-1277504820_thumb.jpg

post-21441-1277504841_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La jante 7.5 ET 45 incaltate cu 225 exista posibilitatea ca fata sa iti atinga usor la denivelari bruste si ample sau la curbe luate tare. Asa ca iti recomand pentru cauciuc dimensiunea 215/50.

Lungimea prezoanelor nu are niciodata legatura cu ET-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi puteti da un sfat am gasit un set de jante aliaj de vw originale 5X100, ET 38, 7J X17H2.merg anvelopele de 225/45/17?am ceva probleme sa le pun la un seat toledo 2003?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele merg, desi vor sta usor catre interior (VW livreaza din fabrica 225 pe janta de 7). Despre ET 38 pe platforma ta nu stiu ce sa zic... incearca o intrebare la Auras. Are masina ca a ta, cu jante de 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele merg, desi vor sta usor catre interior (VW livreaza din fabrica 225 pe janta de 7). Despre ET 38 pe platforma ta nu stiu ce sa zic... incearca o intrebare la Auras. Are masina ca a ta, cu jante de 17.
nu se poate vedea undeva daca se potrivesc ,inainte de a le lua?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc.Poti sa le pui linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, confirm si eu ca se potrivesc anvelopele pe jantele de care zici. Eu am echiparea standard de fabrica 225/45/17 pe santa monica, adica 7Jx17 ET38. Nu stiu nici eu cum ar merge pe Seatul tau, dar ca si compatibilitate intre jante si anvelope nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!