Jump to content

SEAT TOLEDO 1M, 1.9 TDI A.R.L


Auras

Postare recomandată

De cateva zile mai exact de pe data de 12.06.2010 dupa ce am stat aproape 2 luni pieton si dupa ce era cat pe ce sa parasesc forumul si sa trec la concurenta(bmw) am gasit masina perfecta pentru nevoile mele, foarte dotata si potenta si pe deasupra si ingrijita care m-a facut sa raman in continuare pe vwforum si sa stiti ca nu regret deloc(cat am fost fara masina am incercat mai multe forumuri dar nici unul nu mi s-a parut asa complet ca asta).

Sa incepem cu masinuta Seat Toledo 1,9 TDI ARL , 6 trepte, an fabr 2003, climatronic, incalzire in scaune, pilot automat, computer bord, proiectoare, senzor de ploaie, spalatoare faruri, jante Rial pe 17 cu anv 215/45/17, cotiera Oem, geamuri si oglinzi electrice, volan in 3 spite in piele si schimbator,TCS, etc si ceva subwoofere.

Singurul inconvenient a fost culoarea care nu prea ma atragea, dar pe zi ce trece imi place din ce in ce mai mult si tine foarte bine la muradarie, dar dotarile si motorizarea in special m-au facut sa nu ma mai gandesc la acest aspect.

Masina este in tara de la inceputul lui 2006, a fost a unui samsar de masini care aduce si are permanent la vanzare cate 3-4 masini de peste 10.000E, dar Seatul l-a tinut doar pentru placerea sa si a circulat in special la drumuri lungi si mai mult a stat in garaj, iar in acestia aprox 4 ani de cand e in tara in posesia lui a facut undeva la 35.000km de Ro.

Masina are carte de service din De si are trecute si cele 2 revizii pe care le-a facut in Ro, km pe bord in jur de 145.000km, dupa cum arata interior exterior as putea sa zic ca sunt reali, dar nu bag mana in foc pana nu reusesc sa o verific la Seat dupa seria vin sa vad daca corespund reviziile din carte cu cele din De, dar oricum aspectul asta nu ma intereseaza la cum poate sa mearga masinuta asta si cat de mica este uzura la interior.

Am planuri mari pentru ea si intentionez sa o tin si sa o individualizez incet incet cum am facut si la celelalte masini care le-am avut si masina asta ca si motorizare chiar are potential :D .

Maine intra la o revize care consta in bucse mari de LCR, S3, Audi TT si cele de la stabilizatoare Oem seat, ulei si filtre si tot maine o sa deschid un dosar de dauna la casco sa ii schimb parbirzul care este crapat si un proiector si eventual un far care este mai matuit si se cam abureste si pare si murdar pe interior.

ARL-ul este un motor care ma impresioneaza pe zi ce trece si care trage foarte foarte bine(chiar grav as putea spune) si cine stie poate pe viitor daca stam bine cu cash-ul sa umblam un pic si la caluti ;) .

In maxim o luna de zile o sa primeasca nr de BZ ca nu am domiciliul pe GL si daca o sa fie disponibila combinatia BZ-19-ARL o sa primeasca nr preferential, daca nu o sa vedem ce alternative mai sunt si daca nu la rand si asta e.

In maxim o saptamana o sa primeasca folie neagra in jur de 50-75% pe toate lateralele si luneta, xenon Af care il am deja si asteapta sa imi fac timp sa il si montez si dupa ce terminam cu revizia zi inmatricularea o sa vedem ce o sa mai urmeze si ceva mocheta care sa acopere placajul ala de pal din spate in jurul difuzoarelor si as vrea sa scap cat mai repede de mp3 ala sony care este argintiu(ma dispera cand vad bordul, norocul lui ca are culorile rosii la taste si display) sa iau ceva negru sau cine stie un dvd 2din ca am rama deoarece masina a fost prevazuta si cu navi.

Poze

post-11369-1276627597_thumb.jpg

post-11369-1276627695_thumb.jpg

post-11369-1276627700_thumb.jpg

post-11369-1276627713_thumb.jpg

post-11369-1276627832_thumb.jpg

post-11369-1276627837_thumb.jpg

post-11369-1276627855_thumb.jpg

post-11369-1276627881_thumb.jpg

post-11369-1276627896_thumb.jpg

post-11369-1276627963_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu
  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Auras

    68

  • Circoloco

    17

  • Mihai.Nechifor

    13

  • nutzuXXL

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

frumoasa si dotata masinuta. iar motorul face toti banii

sa o stapanesti sanatos

despre argintiu tot asa gandeam si eu la inceput insa cu timpul m-as obisnuit si chiar a inceput sa imi placa :(

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
andrei.toledo

Foarte frumoasa masina.M-a surprins putin decizia ta in legatura cu Toledo dar totodata te felicit pt alegere.

Sa o stapanesti sanatos fara evenimente.

Link către comentariu

Arata foarte bine Seatu'! Motoru' e super, TDI :) . Imi plac jantele, muzica cred ca este ca lumea si culoarea este frumoasa :) .

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme :(

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos - vopseaua arata super (cel putin in poze) - si la interior se vede ingrijita.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!!

Masina a avut navigatie din fabrica: dupa consola si talpa antenei de pe plafon.

E foarte scumpa la dealer, ca si piesa de schimb.

Nu-mi place moda asta cu foliile si XE AM, mai ales ca nu nu ai faruri cu lupa.

In fine, e alegerea ta.

L.E. acum am citit si ultima fraza, in care spuneai ca masina a avut navigatie, mea culpa. Se gasesc ceva variante AM cu navigatie si dvd.

Modificat de Roger
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Bafta la modificari,de-abia astept sa ni le impartasesti!

Link către comentariu

masina arate foarte bine interior si exterior

sa o stapanesti sanatos :Driver:

Link către comentariu

Arata foarte bine masina. Exista 'riscul' sa fie km reali aia :icon_thumright:

Daca vrei poti sa imi zici un pret de achizitie?

Sa ne auzim de bine.

Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos , in sfarsit ai reusit sa gasesti ceva ce sa.ti placa :)

salutare ...

Link către comentariu

Frumoasa masina, desi vopseaua nu prea o avantajeaza (parerea mea). Motorul face toti banii :D

Sper ca pe aceasta sa o tii mai mult decat pe precedentele :beerchug:

LE: Asteptam modificarile :D

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente. Foarte buna alegerea!

Link către comentariu

bad post.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

felicitari domnu' auras pt achizitie

ai un motor traznet,sper sa o pastrezi cat mai mult si cat mai multi km fara evenimente

Link către comentariu

Mai am un prieten care si-a luat culoarea asta fara sa-i placa in mod deosebit si acum e foarte fericit cu ea. Desi e o nuanta mai comuna, arata foarte bine si e extrem de practica.

Anvelopele au dimensiune standard? In rest ce sa zic... ARL :) ... sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos.Sunt invidios cu motorul :)

Referitor la casetofonul gri sa stii ca se poate scoate consola centrala si o poti vopsi gri eu asa am facut si arata chiar fumos mai anima un pic bordul care este cam anost asa negru,si eu tot din cauza casetofonului am vopsit-o.MP3 Sony ai putea sa il schimbi din alte considerente gen de sound :P.

Bafta cu masina si cat mai multi km fara probleme.

Acum ma gandeam cum o fi ARL cu chip suspensi sport si un drum de munte :(

Link către comentariu

draguta masina. motorizare buna :D . multa bafta cu ea

in schimb eu nu prea inteleg partea cu "noul meu proiect " .... cam ce ai de gand sa ii faci ca sa fie un proiect ??? se schimba motor, se ajunge cu asta la 3-400 de cai, modificari radicale de caroserie, interior ceva ?

folie, jante si soft impreuna cu schimbul de ulei si bucse, mie mi se pare a fi intretinere si dragoste pentru masina personala nu "proiect" . nu te supara, dar am vazut de multe ori exprimarea asta si nu prea concordeaza cu realitatea.

sunt cativa pe forum care se pot mandri cu "proiecte" dar sunt sub 20 ca numar , si daca esti curios ii gasesti si tu.

Modificat de mihai20
Link către comentariu

Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase.

Astazi i-am schimbat bucsele mari cu unele lemforder de LCR, S3, TT si cele de la stabilizatoare cu unele Oem Seat si s-a schimbat radical comportamentul masinii, mai ales ca alea vechi erau praf.

@Mihai 20- un pic cam rautacios postul tau dar sunt prea multumit de masina asta ca sa ma supar de la atat.

Referitor la "proiect" poate e un pic tras de par sa zic, dar pentru mine chiar este deoarece am intentia pe viitor daca este "sanatate" in buzunare sa ii schimb bara fata cu un de Fr si praguri de Fr, poate o sa fie un pic mai coborata, alte jante, un eleron finut de tip lamelar, etc.

@KRz-nu ar fi rea ideea data de tine cu vopsitul consolei, dar momentan os a ramana asa cine stie poate pica un dvd 2din ceva de firma si ieftin ca sa umplu spatiul ala ramas gol ca e pacat de rama aia de 2 din din bord.

Astazi am aflat de la fostul proprietar ca masina are soft facut la Dim Sport Galati si ca i-a masurat puterea cu nust ce dimamometru si ca a iesit pe la 165 cai, acum nsut ce fel de soft are, de tras trage f f bine si ma uimeste pe zi ce trece si nu prea poti sa conduci linistit cu astfel de motorizare(poate cand termin cu inmatriculatul si daca stam bine cu banii o sa ii fac un Dyno sa vad exact cum sta treaba.

Link către comentariu

foarte frumoasa masina,motorul este o minunatie,iti spun din experienta ca am avut ARL softat de Dragos Voinea si ajungea la 190 de cai foarte putin ridicat dar tot in norme safe. Este pacat sa-l lasi stock pentru ca are o protectie stanjenitoare pe la 3200 de ture,se simte cum ii da in nas...are un potential mult mai mare decat 150 de cai. Bafta cu masina si cu proiectul,chiar daca acesta nu consta in schimbarea motorului si a intregii caroserii cum am vazut ca este data definitia termenului "proiect" mai sus :biggrin:

Link către comentariu

Felicitari ... cand zici TDI ai zis tot ..:X pt dyno la buzau pe horticolei la Catalin ... :)

Link către comentariu

arata foarte bine masina . sa o stapanesti sanatos si fara incidente . singura chestie care nu prea imi place e "tavita" de sub luneta cu difuzoarele . ar merce tapitata cu o carpeta gri/neagra sa arate cat mai oem .

( daca e resoftata are mai mult de 165 cai :icon_thumright: )

Modificat de nutzuXXL
Link către comentariu

@Nutzuxxl-zilele urmatoare primul lucru care o sa il fac la masina o sa fie sa imbrac in mocheta policioara aia de pal pe care sunt cele 2 subwoofere.

Astazi am montat kitul de xenon Af pe scurta H7, 6000k si 35w care l-am avut si pe Golf 4(cumparatorul nu l-a vrut sub nici o forma ca sa nu aibe probleme), foarte multumit de rezultat, am lasat capacul care acopera becurile desfacut ca sa se usuce si farul ala de pe partea soferului care se abureste si am montat si un set de leduri pe pozitie smd cu 4leduri ca sa dea bine cu xenonul-astept sa se intunece sa vad cum e cu vizibilitatea. Stiu ca nu e prea legal cu xenon Af pe faruri fara lupa, dar in viitorul apropiat o sa fac tot posibilul sa montez lupe in faruri pe scurta(spalatoare am :salut: ) sau alte faruri cu lupa, asta in functie de buget si oricum o sa le reglez cat mai jos posibil ca sa nu deranjeze.

Uitati si diferenta intre xenon si halogen si cu mentiunea ca montajul de data asta l-am facut singur :icon_cheesygrin:

post-11369-1276874533_thumb.jpg

post-11369-1276874547_thumb.jpg

post-11369-1276874558_thumb.jpg

post-11369-1276874562_thumb.jpg

Link către comentariu

Sfat: cauta ca ledurile pe care le pui pe pozitii sa aiba ambele aceeasi nuanta,daca observi unul e albastru si celalalt alb..am avut si eu problema asta,dar am schimbat cateva si am gasit unele de aceeasi nuanta in final. Bafta in continuare!

Link către comentariu

Probabil ca din cauza ca e aburit farul din partea soferului se vede asa, teoretic ledurile nu au cum sa fie de doua feluri pentru ca vin in set de cate 2 bucati, poate e din cauza aparatului, sa ma corecteze Auras daca gresesc. Sa isi dea si el cu parerea ca doar el e cel care le-a montat.

Felicitari pentru achizitionarea monstruletului asta, arata foarte bine si cred ca merge si mai bine!Sa ai noroc de el si sa te bucuri de el cat mai multi km de acum incolo! :rolleyes:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!