Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

dupa 2 spalari deastea, masina o sa arate de parca s-ar fi jucat o armata de copii cu nisip pe ea. nu inteleg de ce sa speli masina fara spuma activa...ma rog. oricum eu spal masina cu spuma+jet+spuma+jet. cu ultimul jet se insista f mult ca sa se clateasca bine masina pt ca eu nu o sterg niciodata, de frica zgarieturilor fine.

Modificat de paul.todea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

O speli singur cu spuma activa?

Si cu soda aia caustica ce faci?

A venit comanda de la Lavor JET15.

La 5 o sa ma duc sa-l iau si apoi o sa fac niste poze si o sa postez pe forum.

Test si review mai peste 2 saptamani cand ajung si eu acasa.

Ce parere aveti e ok sa cumpar sampon Turtle Wax ZIP WAS, o manusa de aia cu ciorchini pentru spalat merita?

Nu ma luati cu SF-uri pentru sampoane si din astea, vreu ceva ieftin si bun.

Si alta intrebare sampoanele astea is biodegradabile sau is otravitoare daca se scurg in sol?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele sunt ok pt gazon,cel mai bone citeste eticheta.

Paul...spal-o cum crezi ca e mai bine,doar e masina ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

A ajuns si la tata aparatul...pana acum feedbackul este pozitiv...singura chestie de care nu e foarte multumit e lungimea furtunului de la pistolet care e de doar 3 m si trebuie sa te plimbi cu aparatul pe langa masina pentru ca nu iti ajunge in toate pozitiile...dar poate se poate face un furtun de prelungire care sa tina la presiune si sa il duca pe la 2-3 m in plus...

In rest chestia aia pentru spuma desi e simplista adica doar un borcan cu un furtunas fara nici un fel de reglaj cik face spuma super ok, presiunea este in regula deci lumea este multumita.

Cand ajung acasa o sa fac si eu un filmulet ceva...dar per total recomand produsul.

Later: m-am uitat pe un site de accesorii lavor de Franta si un furtun cu pistolet de 5 m costa 50 de euro...deci probabil ca o sa incercam o prelungire cu 2 mufe facute la strung si ceva furtun si coliere heavy duty care speram sa tina la presiune...

Ce parere aveti???

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva la buget mai mare face treaba mai rapid.

O galeata si burete definitiva lucrarea. Mai lent primele dati dar dupa aia iti intrii in mana cu pasii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

o fi vreo smecherie sa marim debitul de aer la stropitoarea karcher cu robinet ? daca se umbla la gaura de aer, sau la sitele alea....ce parere aveti ? poate se ingroasa spuma mai tare, ca mi se pare ca vine prea repede la vale de pe masina....

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vreau sa imi iau si eu un bosch aquateq 10, face spuma cat aparatul lui bbogdanmircea? oricum nu conteaza ca solutia este pulverizata sub forma de spuma s-au sub forma de apa, tot rolu ala il are, numai ca spuma sta mai mult pe masina si curata mai bine, oricum eu folosesc metoda 2BM, iese treaba buna si cu furtunul + spuma activa de la Ma*fra diluata 1:8, ma gandesc ca, cu aparatul acesta iese o treaba mult mai buna, are cineva idee cat mai costa prin selgros s-au dedeman?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok aquatak 10 dar nu are presiune f mare.

Pt spuma iti recomand bidonul de la karcher (citeste cateva pagini in urma,am pus poza).

*se scrie "sau",fara cratima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ceva timp de utilizare inca mai merge aparatul Lavor foarte bine asadar ca si fiabilitate este foarte ok.

Dar nu stiu daca as cumpara din nou aparat din asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa cumpar si eu un aquateq 10, eu am rezultate foarte bune si cu vermorelul + apa de la hidrofor, diluez spuma activa mafra 1:8, dau cu spuma activa direct pe masina (vermorelul este putin modificat si face putin mai multa spuma decat ar face deobicei)dupa care clatesc, masina ramane curata, dar tot trebuie sa intervin cu 2bm pentru ca ramane road film-ul care nu pote fi inlaturat cu spuma activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

as vrea sa-mi achizitionez un Black&Decker PW 1700 SPM, are cineva , merita sa bag banii in el, e fiabil, asa ca si date tehnice obs ca ar fi ok si chiar un filmulet este cu el pe youtube, unde da jos murdaria f bine.

asatept parerile voastre ce-mi recomandati.

ete filmuletu..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricine are masina si curte/acces la apa poate sa isi ia un aparat de genul....e foarte util. nu o sa ai o masina impecabila doar facand ce e in clip dar dai "grosul" jos rapid.

daca vrei sa speli cu adevarat mai urmezi niste pasi in plus fata de clip.

concluzia mea este ca merita 100%. pe langa banii economisiti la spalatorii mai este si placerea de a face tu ceva (poate,prezenta doar la unii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu pune un filmulet ceva sa vedem cum se prezinta boch 1200 plus?? dupa ce am vazut filmuletu asta cu Black&Decker PW 1700 Suprem sinecr tare as vrea sa-l cumpar, deci boche e mai trae s-au platesc doar marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch Aquatak 10 cred ca e OK, dar nu va asteptati sa spalati cu el masina fata atingere, pur si simplu nu o sa reusiti. Eu am Aquatak 100 care din cate stiu e un pic mai bun, dar tot nu face fata. E foarte bun pentru inmuiat si limpezit masina dupa spalare. Spalati masina cu metoda doua galeti si folositi aparatul doar pentru ce am spus mai sus. Daca masina e murdara poti folosi spuma "lu' peste" ca murdaria o sa ramana tot acolo daca nu pui si manusa pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia asta s-a spus pe vreo 30 pagini dar nimeni nu sta sa citeasca...

aquatak 10 am eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut aquatak 100 si mi-a inghetat capul de la pompa si dus a fost

nu se gaseste decat intreg ansamblul pompa cu motor

intradevar nu spala ca lumea

am trecut la B&D pw si spala asa ca in filmuletu de mai sus

dar are si asta o buba pe care am descris-o intr-un post anterior

se gripeaza tija care actioneaza intrerupatoru de alimentare cu curent si inclusiv intrerupatoru fiindca a ajuns apa la el

astept sa se incalzeasca, fiindca spre norocul meu am avut un cuptor cu microunde si l-am dezmembrat tot, si am gasit 2 comutatori exact ca si cel de la aparat

eu recomand B&D

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un aparat karcher 2.14, unul care e entry level, adica cam cel mai ieftin. Am si o lance de la karcher cu care aplic spuma activa si sunt foarte multumit. Masina iese cam de nota 8-9, indiferent cat de murdara e. E importanta spuma activa pe care o folositi, si eu am incercat destule inclusiv de la mafra si intr-adevar spalam cam degeaba. Dar de aproape 1 an cumpar din targul vitan, sunt unii care au stand acolo http://www.alexcreativ.ro/ . Eu folosesc spuma "Activ" si sunt f multumit, nu dau deloc cu burete/carpa pe masina. Nu iese nota 10, insa rezultatul e mai mult decat multumitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare colegi,am cumparat zilele acestea un Bosch 160 pro X., prima mea masina de spalat. Am folosit Power Wash de la Prox ,solutie pe care am pus-o nediluata in rezervorul masinii.Am pulverizat cu lancea aparatului fara insa a obtine spuma consistenta ci doar o samponare usoara.Ca o parere personala nu am fost prea incantat de rezultat,dupa spalare mi-au ramas dungi albe pe masina(le-am scos cu manusa din microfibra) ...sa fie de vina solutia ,lancea sau presiunea?

31032012015.jpg31032012028.jpg

Modificat de bubbax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai de ce crezi ca se sterge masina la spalatorie, ca sa nu ramana acele pete albe de saruri dupa evaporarea apei.

Nu vrei dungi dai cu manusa, nu vrei sa atingi masina accepti dungile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ai mai multa spuma incearca sa pui niste tifon in varful lancei, incearca prima oara cu jumatate de metru de tifon si vezi ce iese, daca esti multumit de rezultat il lasi asa, daca nu mai da jos din tifon s-au mai adauga. Daca se poate niste poze ar fi super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce rezultat ai cu tifon dar la acele aplicatoare de spuma exista un filtru de plasa foarte fina (cum aveti la perlatorul de la bateriile sanitare)

la aceste lance,conteaza si constructia si presiunea aparatului (plus ca trebuie calculat in fc de debit concentratia rezultata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, deci concluzia pe care am tras-o este: Bosch Aquatak 160X sau Karcher K7.91. Mi se par cele mai bune in domeniul hobby. Cat despre solutii active mai sap si revin.

Paste Fericit la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi,am cumparat zilele acestea un Bosch 160 pro X., prima mea masina de spalat. Am folosit Power Wash de la Prox ,solutie pe care am pus-o nediluata in rezervorul masinii.Am pulverizat cu lancea aparatului fara insa a obtine spuma consistenta ci doar o samponare usoara.Ca o parere personala nu am fost prea incantat de rezultat,dupa spalare mi-au ramas dungi albe pe masina(le-am scos cu manusa din microfibra) ...sa fie de vina solutia ,lancea sau presiunea?

31032012015.jpg31032012028.jpg

dungile albe sunt de la concentratia prea mare de spuma activa, daca limpezeai foarte bine nu se mai vedeau dungile.

la spalatorie cei care sterg masina o sterg de praful si mizeria care NU se duc doar cu jetul+spuma activa, prea putin de pete .

spuma nu e obtinuta din cauza lancei de spumare de slaba calitate, nu are treaba presiunea, e suficienta presiunea si debitul la aparatul tau.

vorbesc din experienta, am avut un Karcher seria 7 si acum am unul profi mai exact HD 6/16 si lance de spumare profesionala, astfel incat, acum am spuma mai consistenta pe masina decat au cei de la spalatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!