Jump to content

Ridicare Automata Portbagaj


FantomA
 Share

Postare recomandată

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • clpos

    31

  • F l o r i n

    21

  • C o s m i n

    16

  • Borisake

    11

Iti spun eu ca N-AI CITIT. Scrie CLAR ca le cumperi din reprezentanta, pe baza codului dat. Ce te mai intereseaza ce dimensiuni si ce forta au?

Iar modul de amplasare e descris tot in topic si in link-urile adiacente chiar din pagina asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Hai colegilor....cine ma ajuta cu partea de montaj sau ce dimensiuni au arcurile fac cinste cu partea mecanica facuta la freza

:icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit eu sa traduc cat de cat datele unui topic scris in germana si vreau sa imi fac si la masina mea.

Postez pozele cu unele detalii din acel topic, astept pareri.

O intrebare ar fi daca trebuie setat si ceva din modulul confort, o codare am inteles. Detin passat 2003 1.9TDI 4motion

MATERIALE NECESARE:

2X (4F5 827 249 B) tampoane reglabile

2x (4F5 827 665 A) arcuri

2x Unghi de 150mmx80mmx25mm 5 mm grosime pentru unghiuri si cleme

2x Plate din otel 30mm x 60mm x 4mm pentru prelungire cu balamale

3x suruburi hexagonale M8x30

1x suruburi hexagonale M8x40

2x Piulite de cuplare M8x25 taiate în jumatate de 12mm

2x Piulite M6

2x M6 piulite, autoblocante

2x suruburi hexagonale M6x25 sau 30 decupate la 22mm

4x suruburi M6x10 (cap rotund)

POZE

14f5827249b.th.jpgTampon reglabil 24f5827665a.th.jpgArcuri 3desentehnic.th.jpgDesen tehnic

4piulieiaibe.th.jpgPiulite si saibe5unghi.th.jpgUnghi6clepemepentruarcuri.th.jpgClepeme pentru arcuri

7unghistanga.th.jpgUnghi stanga 8unghidreapta.th.jpgUnghi dreapta 9prelungirebalamale.th.jpgPrelungire balamale10balamaoriginala.th.jpgBalama originala

11modificarebalamastang.th.jpgModificare balama stanga 12modificarebalamadreap.th.jpgModificare balama dreapta

13detaliubalamale1.th.jpg 14detaliubalamale2.th.jpg 15detaliubalamale3.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat de preturi pentru arcuri si tampoane la magazin de piese auto

4F5 827 249 B - tampoane reglabile 30 bucata

4F5 827 665 A - arcuri 90 bucata

Eu as incerca sa fac fara acele tampoane pentru inceput, iar in loc de arcurile alea as pune niste arcuri de la stergatoare, ca sunt mai la indemana, gasesc mai repede si mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la dezmembrari balamalele de jetta, muti partea cu arcu pe balama ta de pe masina este cel mai simplu si ieftin. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Salut Florin, am si eu o intrebare:

Vreau sa imi modific si eu deschiderea la hayon pentru un passat b5.5 din 2002 variant dar cand apas lung pe cheie se deblocheaza doar dar nu se desface descuietoarea.. Ma poti ajuta cu un tutorial de recodare sa vad daca functioneaza pentru a putea face demersurile in continuare cu modificarea telescoapelor etc?

 

As fii recunoscator.

 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face, dar nu merge din coding.

 

trebuie modificate niste adrese din modulul confort - trebuie sa ai VDSPro, interfata seriala si laptop cu mufa seriala nativa - ca sa citesti eepromul modulului, sa-l modifici si rescrii.

 

... sau desfacut si facut pe banc, cu un programator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate e  o intrebare prosteasca dar unde vin puse acele tampoane reglabile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pop-up-urile de la portbagaj, daca e vb de ele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pentru ca, la Passat B5 si B5.5, ca sa ridice portbagajul, mai trebuie ceva arcuri, suportii pentru fixarea lor, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 10/25/2009 at 8:47 AM, clpos said:

Sunt 2 codari la passat variant...in functie de codare existenta. La mine, cand apas pe butonul de mijloc al telecomenzii, convenienta efectueaza 2 operatiuni descuie si deschide hayonul. Inainte doar il descuia, ramanand ca prin apasare manerului de la hayon sa il poti deschide. Atentie : dupa codare nu veti mai putea deschide hayonul de la maner cand e masina descuiata ci doar de la telecomanda sau de la sofer de pe usa. Practic hayonul e mort. Iti ia ceva timp sa se obisnuiesti ca nu merge de la maner.dar mie imi place cum sare de la loc. Insa e cam "case closed", cam dificil de ridicat automat, e foarte greu hayonul si m-am gandit la n posibilitati( de la punga cu heliu pna la arcuri pe balamalele hayonului, ori cumulate).

Problema se pune asa :

1. dupa apasare hayonul trebuie ajutat sa sara mai mult de la locul lui(in stadiul actual sare 1-2 cm, dar in cam 2 secunde motorasul yalei hayon se relaxeaza si reblocheaza yala fiind totusi nevoie sa bagi mana sa apesi manerul). Daca apesi pe telecomanda si imediat tragi de hayon, acesta se ridica fara oprelisti. Deci trebuie pusi niste pini de pop-up care sa ridice in prima faza hayonul atat cat incuietoarea de pe hayon sa iasa din locasul ei de pe podeaua masinii si sa nu reblocheze hayonul pe pozitie.

2. Telescoape noi categoric si din cele mai bune.(ori inlocuirea lor cu unele care sa aiba un sistem hidraulic actionat 3 secunde - pompa hidraulica cu temporizare, simplu dar nu gasesti asa telescoape. Doar daca se modifica unele OEM)

3. Arcuri pe tija mobila a telescopului(nu ajuta decat cateva fractiuni de secunda penteru ca distanta lor de actionare e mica) Dezavantaj ca obosesc repede.

4. Pe balamele hayonului, care modificate artizanal prin inlocuirea axului care imbina cele 2 parti ale balamalelor in sensul lungirii extremitatilor acelor axuri, vor fi montate niste arcuri(nu scriu de unde as putea lua - dar ma gandeam la unele gen de la intinzatoarele curelei de distributie) care sa departeze partile balamalelor cu suprafete de contact pe balamale - NU pe caroserie ca e moale.

5. Dupa rezolvarea problemei veti observa ca hayonul va urma cu o oarecare viteza capatand o inertie puternica ce va stresa suplimentar portiunea de carosierie unde e montata partea fixa a balamalei(a carei rezolvare vine prin atasarea unei tablite de ceva grosime intre tabla caroseriei si partea fixa a balamalei pentreu a extinde suprafata de contact cu o mai mare suprafata a caroseriei si reducerea stresului la nivelul tablei (am vazut passat variant cu amortizoare noi, fara alta modificare si hayonul de la jumate fuge efectiv in sus, iar cand ajunge sus are tendinta de a se "da peste cap" datorita inertiei create. Acest lucru nu se intampla ca il tin amortizoarele, logic, dar am vazut cum tabla unde se fixata partea fixa a balamalelor se contorsioneaza in momentul cand hayonul ajunge la cursa finala si se aude si poc...deci intervine uzura morala a materialului caroseriei. Si nu rezolvam nimic.

Cel mai frumos e cu telescoape si pompa hidraulica. Odata ce le arunca prin cresterea presiunii in telescop, de la jumatatea cursei sa tina presiunea constanta si sa o scada treptat pana la 0. Without any further modifications :)

Cum ai fcut sa sara portbagajul de pe butonul din cheie ? Tot variant b5.5 am si portbagajul il pot deschide dupa ce apas pe buonul de pe cheie doar daca actionez si swich-ul de pe haion ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 21.02.2007 at 8:07, Rapier a scris:

Asa este si la mine (cum zice 75NOR), porbagajul doar "sare" din incuietoare...nu se ridica pana sus. Si amortizoarele sunt in buna stare. Cred ca nu la toate masinile a fost gandit sa se ridice. Am vazut la Mercedes asa ceva, dar alea parca au ceva ca o contragreutate pe unul sau ambele brate de la "balama"....sau arcuri/amortizoare puternice facute pentru acest scop.

Salut la B5 meu doar se deschide ,dar exista niște pârghii la A8 din 2005 care ridică portbagajul doar berline,atenție audi are gauri in caroserie interior pe unde trece o țeavă de 1/2 care împinge portbagajul. Bafta când ajung acasă poate incerc sa iau contact cu proprietarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
On 3/24/2018 at 2:48 PM, cristim1x said:

Cum ai fcut sa sara portbagajul de pe butonul din cheie ? Tot variant b5.5 am si portbagajul il pot deschide dupa ce apas pe buonul de pe cheie doar daca actionez si swich-ul de pe haion ..

Citeste in topic. Plus ca exista N filme pe youtube.

 

On 5/8/2018 at 5:56 PM, B06MDA said:

Salut la B5 meu doar se deschide ,dar exista niște pârghii la A8 din 2005 care ridică portbagajul doar berline,atenție audi are gauri in caroserie interior pe unde trece o țeavă de 1/2 care împinge portbagajul. Bafta când ajung acasă poate incerc sa iau contact cu proprietarul.

Sigur te citeste, dupa 11ani de la postare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu am reusit sa fac sistemul! Functioneaza perfect,toate piesele sunt facute manual de mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai prezinta-ne si noua opera. Poze, filme, etc. Altfel nu te credem pe cuvant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa atasez..sunt prea mari!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi Cloud , Dropbox, sau orice site care face image sharing ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Variant este simplu....
 



Iti trebuie doar 2 arcuri...

https://www.gb-tuning.de/Automatische-Heckklappenoeffnung_2


Sau va puteti face singuri cu niste arcuri de volant...
 


 



 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!