Jump to content

Ridicare Automata Portbagaj


FantomA
 Share

Postare recomandată

Toti or sa-ti spuna ca pentru sedan este usor dar niciun coleg de pe forum nu a facut. Si eu sunt interesat pentru sedan daca a facut cineva si care sunt toate codurile pieselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • clpos

    31

  • F l o r i n

    21

  • C o s m i n

    16

  • Borisake

    11

La sedan exista o singura posibilitate si anume copierea sistemului de deschidere de pe audi. A6 > 2005. a6 are exact acelesi componente ca si passatul dar are in plus cate un resort pe ambele balamale.Acest sistem suplimentar seamana orecum cu cel prezentat in linkul de pe www.passatplus.de. Este un sistem foarte simplu, si cred ca foarte usor de executat de un maistru lacatus.Sincer am fost foarte uimit sa vad acelasi sistem de pe passat implementat pe a6 modelul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am uitat sa revin cu detalii despre piesele necesare pt. ridicare/inchidere hayon b6. Dar PBV ma tot amana, ma paseaza de la unu la altu. Astept e-mail si revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pana la urma, a reusit cineva sa isi puna desschidere automata a usii la passat b5.5? Sunt si eu interesat de aceasta optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, insa sunt parti metalice de facut, arcuri etc. As vrea sa imi spuna cineva unde sa ma duc sa le cumpar si sa le montez. Nu ma pricep la asa ceva. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si tu pe ebay. De montat, le montam....doar ca nu am timp sa iti caut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit pe topic si tot nu inteleg. Spune-mi ce trebuie sa cumpar Florine, ca sa stiu ce sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin multumesc. Dar totusi, parca in filmuletele de ep youtube, arata mai estetic, in sensul ca parca nu vad acele arcuri sa actioneze usa de la portbagaj. Parca ar fi actionata numai de acele telescoape. Mi se pare mie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lurox, va arata frumos daca acele componente metalice ce vor compune sistemul vor fi vopsite in culoarea masinii (recomand electrostatic). Singurele piese care vor fi in alta culoare vor fi arcurile 4F5 827 665 A (negrul acela chiar nu e urat) si telescoapele de ridica portbagajul. Te poti uita la postul #109 al topicului si observa la ambele filmulete ca acele componente metalice sunt vopsite in culoarea masinii.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iurox, pe OEM la A6 au si niste protectii de plastic ce ascund toate elementele, poate asta ai vazut tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e, am vazut mai bine. EU sunt dispus sa cumpar kit-ul, mai vrea cineva ? Poate iesim mai bine la transport. Banuiesc ca numai in Germania se gaseste acest kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare sistemul oem de a6 se potriveste pe passat, ca daca da, ma apuc sa caut prin dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare.daca montam acesc arc pe urma nu o sa ne "chinuim" sa inchidem portbagajul ?din moment ce arcul poate sa ridice portbagajul care este destul de greu,pe urma o sa fie greu sa il si inchidem din cauza la arc.parerea mea :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Sedan, exista un kit de cumparat, si gata treaba.

Salut

Imi dai un link cu kitul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut kitul de acolo, dar de unde pot sa-l cumpar complet? (arcuri, pini, piesele de metal...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: tu citesti tot sau doar asa pe sarite?

S-a discutat enorm pe tema asta. Chiar si in link-urile presarate pe ici pe colo, ce fac trimitere la forumuri straine.

Din moment ce piesele din poze au COD, inseamna ca le cumperi din reprezentata, nu?

Iar clemele de prindere si adaptarile le faci singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca am citit tot cu mare interes.

Si spre sfarsit Florin zicea ca exista un kit gata de cumparat.

Prin asta eu am inteles toate piesele intr-un singur kit, ca eu nu sunt in stare sa fac piesele alea de metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu. Daca citeai cu atentie tot, descopereai ca balamalele de Passat nu sunt "pregatite" din fabrica pentru modificarile astea, iar acele elemente din tabla trebuie construite manual. Componentele chitului sunt practic pentru A6, unde nu mai e nevoie de adaptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusBarda

Cand zici kit, te referi la toate componentele, nu doar 4 din 10.

Am vazut ca arcurile si pin-urile sunt de la Audi, chiar am si cerut o oferta de pret de la reprezentanta.

Apoi am citit aici ca exista kitul complet de cumparat si mi-am facut sperante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu, nu exista. Elementele din tabla se construiesc manual.

Uite si o schita:

post-8441-0-61955900-1304265321_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusBarda

Da, am schita salvata pe calculator de cateva luni.

Poate sa faca cineva piesele alea?

Nu are nimeni pe mana o masina de taiat cu plasma programabila sau alt aparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua am citit acest topic de la inceput si astazi am dat la facut schema ptr deschidere la berlina

Stie poate cineva ce dimensiune au arcurile sau putere ? gaurile ce diametru au sau cum vin pozitionate in desen ?desenul e facut la scara ? deoarece nu am vazut pe schema

Daca este cineva din Suceava care mai doreste sa-si monteze il pot ajuta cu partea mecanica , poate si cu arcurile

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!