Jump to content

Ridicare Automata Portbagaj


FantomA
 Share

Postare recomandată

Da... cam la fel. Difera doar... codul 55040828.th.png 28234836.th.png

Dar modificarea cu acele arcuri merge facuta 100%. Doar de la A6 s-a impumutat modelul si la Passat. Daca citeai tot acest topic, ne scuteai si pe noi de atata munca... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • clpos

    31

  • F l o r i n

    21

  • C o s m i n

    16

  • Borisake

    11

Dar modificarea cu acele arcuri merge facuta 100%. Doar de la A6 s-a impumutat modelul si la Passat. Daca citeai tot acest topic, ne scuteai si pe noi de atata munca... :icon_thumright:

ms. de raspuns si imi cer scuze daca te-ai ostenit sa-mi dai un raspuns.am citit tot topicul si nu am vazut sa fie ceva legat de intrebarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pariziene, cauta ce am postat doar eu si e de ajuns. Nu e osteneala pentru tine, ci pentru al zecidemiilea ca tine care nu citeste ce/cum trebuie si asteapta mila/munca altora. Deci nu o lua in nume personal, dar norocul i se arata cui e curajos...Si apuca-te de citit de la postul #63, iar daca nu iti place ce vezi...poti intra in hibernare pana s-o apuca cineva pe aria A6 sa faca modificarea inaintea ta. Sa fim seriosi, pana nu studiezi sa faci cu mana ta nu te ajuta nimeni. Eu sper sa te fi ajutat cum a facut-o si cosmin, dar nu ai avut ochi sa vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am tot citit dar nu am gasit niciun indiciu pentru procedura pentru passat B6.

Va rog imi dati si mie un o mana de ajutor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un arc iar acel furtun e doar o protectie. E plin youtubul de filmulete cu varianturi/breackuri cu acele arculete. Dar nu am vazut sa scrie cineva unde se gaseste asa ceva. Oricum la berlina e mai simplu de modificat.

Pentru variant cred ca parerea lui Borisake (auzita in particular la o intalnire) e cea mai buna: amortizoare de A5 sportback care au puterea de 2 ori mai mare fata de passat adica vreo 900nm de forta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu totusi il astept pe C_O_S_M_I_N sa isi faca modificarea asta la passat, sunt curios sa vad cum se face :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta cu arc, nu tine mult. Arcul se va duce, in scurt timp. Nici in varianta cu amortizoare mai puternice, nu cred - de mers, merge, dar ce o sa faci, o sa sari pe hayon ca sa il inchizi ?

La Sedan, exista un kit de cumparat, si gata treaba.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut acum ceva vreme niste experimente de acest gen, dar in urma testelor am motive serioase sa cred ca balamalele sunt fortate si in timp descentrate de arcurile suplimentare. Si chiar nu mi-ar placea sa constat peste 1 an ca am nevoie de alte balamale.

E adevarat ca pe A6 exista optiunea asta, dar eu cred ca acolo balamalele sunt altfel proiectate.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord. Arcurile vor aplica o forta suplimentara pe balamale, iar ele nu au fost proiectate in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit o multime de pagini si nu am gasit niciun raspuns pentru piesele si/sau modul de montare a acestora pentru deschidere - inchidere automata a hayonului la passat 2008 din telecomanda sau buton hayon.

Prezentare:

Vreun indiciu, ceva...

Modificat de C o s m i n
adaugare corecta link
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a facut nimeni up-grade la masina cu ridicare si inchidere automata hayon la passat?

Am citit cu greu ceva pe un site in germana insa nu are imagini si e dificil. Este o lista mai lunga de piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit o multime de pagini si nu am gasit niciun raspuns pentru piesele si/sau modul de montare a acestora pentru deschidere - inchidere automata a hayonului la passat 2008 din telecomanda sau buton hayon.

Prezentare:

Vreun indiciu, ceva...

incearca sa ajungi la reprezentanta si poate afli de acolo ce piese care sunt codurile lor si pretul.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit o multime de pagini si nu am gasit niciun raspuns pentru piesele si/sau modul de montare a acestora pentru deschidere - inchidere automata a hayonului la passat 2008 din telecomanda sau buton hayon.

Prezentare:

Vreun indiciu, ceva...

Vise tata, vise. Eu zic ca este cam greu sa faci treaba asta din linkul tau sau daca gasesti toate piesele necesare o sa coste foarte mult. Oricum noi ne chinuim sa le facem macar sa se deschida si sa le inchidem noi cu labutele si tu vrei sa se si inchida automat. :blah:

Tind sa cred ca visul asta este de nefacut. :( Si ma refer strict la linkul tau.

Eu am ceva coduri de piese, dar cand am fost la reprezentanta si mi-au comunicat preturile nu mai gaseam usa ca sa fug. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis o cerere la PBV sa-mi faca o oferta pentru piese si manopera. Inca astept. A trecut 3 zile doar...

Greu nu ar trebui sa fie. Fiindca din cate am citit trebuie schimbate balamalele, si montate motorase electice si probabil si amotizoarele

Vom vedea, o sa revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si modulul electronic care sa controleze hayonul. Tare sunt curios daca oferta va fii sub 800 - 1000 de euro, avand in vedere preturile reprezentantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din filmuletul de mai sus se pare ca se poate face si la passat B5.5.La mine se deschide doar fara a se ridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si telescoape mai tari (mai multi Nm) la diferite tipuri de masini. Trebuie doar identificate care sunt.

Eu as merge pe varianta asta. N-am incercat, doar la o prima privire mi s-a parut ca la capota fata de Phaeton ar avea aceeasi lungime cu cele de la portbagaj de Passat B5 Sedan.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E preferabil ca primul ce reuseste sa vanda ideea pe forum :D (pe bere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si telescoape mai tari (mai multi Nm) la diferite tipuri de masini. Trebuie doar identificate care sunt.

Eu as merge pe varianta asta. N-am incercat, doar la o prima privire mi s-a parut ca la capota fata de Phaeton ar avea aceeasi lungime cu cele de la portbagaj de Passat B5 Sedan.

Am eu toate codurile necesare si am fost si la reprezentanta, dar mai ramane o problema. PRETUL lor. Cam 400 lei. Doua telescoape si puferele alea explozive, tot doua bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa te feresti de hayon, ca iti sparge dintii cand se va deschide. Deocamdata nu sunt sigur ca pop-up urile si cu telescoape mai puternice, vor putea asigura ridicatul hayonului din telecomanda.

Oricum, mai e vorba si de prinderile telescoapelor, de pe caroserie. Sa nu cumva sa te trezesti cu ceva fisuri pe langa ele, de la stresul la care se va expune metalul.

Pana una alta, eu trebuie sa imi cumpar un telescop, ca unul a cedat si hayonul e pe sistemul hand made :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba acum sa nu crezi ca o sa sara incat sa iasa de pe orbita. O sa se comporte la fel, doar ca is scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pop-up urile o sa iti arunce hayonul de B5, max 10 cm. De aceea ma indoiesc eu ca amortizoarele pot prelua mai departe sarcina ridicarii hayonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva pentru sedan car ar fi costurile pieselor? eventual codurile necesara, am vazut in paginile precedente niste coduri, doar ca nu stiu sigur daca sunt ce trebuie, a facut cineva asa ceva in romania pe sedan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!