Jump to content

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi


WRC
 Share

Postare recomandată

Si eu la skoda desfacusem turbina(1.9AHF) , era foarte imbacsita , am scos geometria , am curatato bine bine cu spray degresear.... am facut-o ca noua. Am montat-o la loc a mers brici , nici o problema , trebuie sa fi atent cand o desfaci sa vezi cand se inchid vanele si cand se deschid sa le pui la fel la loc. Eu am nimerit-o din prima fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planeitatea vanelor ai facuto?

Am facut sper sa fie ok :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine planeitatea. Vezi doar sa cureti si carcasa turbinei, unde ating vanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat tot ce a fost de curatat si tot ce a fost cu calamina sunt foarte curios cum o sa functioneze acum. abia astept sa-l montez si sa vad rezultatele:)

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu o sa curat turbina/admisia zilele urmatoare :D ce piese ai luat ? cumva si suruburile de prindere admisie/galerie + garnituri ? sau merg puse inapoi cele vechi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am luat suruburi le pun inapoi pe cele vechi ca sunt bune. Doar suruburile de la geometrie le-am cumaprat ca la alea cand le-am desfacut din cauza depunerilor sa cam dus filetu si era necesar sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In seara asta am terminat de montat turbo. Rezultat: Operatiune reusita :P , MERGE ACUMA DE RUPE!!! foarte bine si foarte fain.Multumesc celor care mi-au dat sfaturi mi-au fost de mare ajutor, in special topicul acesta a fost excelent si mi-a folosit foarte mult. Respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , e nevoie cumva de groapa pt a desface turbina sau se poate face pe deasupra , la motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge pe deasupra la motorul tau , se da intai adimisia jos cu anexele si dupa o sa ajungi sa dai si turbina jos.(Cel putin pe AHF la skoda asa am facut de vreo 4ori )

Modificat de osama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De preferat ar trebui groapa ca ar fi cateva surube la care o sa te chinui de deasupra, dar cu rabdare si indemanare reusesti si fara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , mersi . sa treaca pastele si ma apuc de treaba :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul a 2-a oara,prima data acum 3luni din curiozitate si pentru a cunoaste cat de cat aceasta parte a motorului iar acum pentru ca sambata ma pun pe treaba .Mi-am luat wd40 ,smirghel de 1000 si scule ,rabdare ,curaj am :vaidecapulmeu:..daca mai e nevoie de ceva si mie mi-a scapat va rog sa-mi spuneti.Am limp mode in 2500 si pe VAG imi da presiune prea mare in turbo.Am sa revin cu pareri si rezolvare.

Am vazut si eu azi acul de la turometru mai sus de 3000.Tija era blocata nu facea nici un cm de cursa.Problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi am demontat si eu turbina :) dar din pacate am luat o pauza de masa . am ajuns intr-o faza unde nu mai pot sa fac nimic . tre sa ma bag pe dedesupt ca sa scot turbina . am scos toata tubulatura de la filtru de aer la motor , tevile care duc si se intorc de la intercooler , conducta de ulei de deasupra care intra in turbina , galeria , desfacut toate suruburile dar nu pot sa desfac returul de ulei care iese din turbina ( se afla in partea de jos a turbinei si nici suportul turbinei . sa vad cum fac sa ma bag pe sub masina ca sa le desfac ... din turbina nu am nici o sansa sa desfac conducta . sa vad , poate reusesc sa desfac acolo unde intra in motor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa scot turbina . am desfacut suportul si returul la ulei din motor pe dedesupt :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc si eu un set de garnituri pentru turbina motorului 2.0 TDI BKD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ,,boala" conducta de ulei :) La multe masini am vazut ca se desface greu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa se desfaca greu cand poti sa-l desfaci si cu torx si cu cheie de 10 parca? ASV-ul are VNT17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASV-UL are vnt 15 dupa poze vad ca arata exact ca turbina de afn(am vazut-o la al meu cand am curatat-o)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de desfaut , se desface usor returul la ulei ( cea de sub turbina ) . mai greu e ca nu prwa ajungi la el . trebuie groapa , sa o desfaci pe dedesupt . cel mai greu a fost sa desfac turbina ca sa ajung la geometria variabila . suruburile erau intepenite si le-am lasat peste noapte dupa ce am dat cu sprei de desfacut suruburi . acum mi se pare o treaba usoara dupa ce am desfacut-o . lucrare de cel mult jumatate de zi .

turbina e gt1749v adica vnt15 am vazut ca e garret made in franta

vanele erau blocate . nu se mista deloc axul care iese din turbina de la actuator

si un filmulet dupa curatare :)

Modificat de nutzuXXL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa mult timp de cautari prin Iasi ...am reusit si eu sa ajung la niste baieti super de treaba sa-mi curete turbina ( userii radural si masinapoporului - lucrat foarte bine, recomand), vreau sa spun ca geometria era intepenita de numai numai...iar EGR-ul avea si el destula depunere...dupa curatare parca am alta masina plus ca nu mai am treaba cu limp mod-ul...presiunea in turbina este ok...acum nu ramane decat sa ma bucur de performante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

si eu am primit cateva limp mode. l-am sunat pe ciposi am stabilit cu el o programare pentru curatire si planeitate(sau cum se numeste)

in momentul in care a incercat sa decapseze turbina s-a spart si a trebuit sa o schimb decat sa o repar, chiar daca eram pe minus cu banii.

acum am alta turbina noua, sper sa nu am probleme nici eu si nici cel care imi va cumpara masina probabil peste vreun an doi ca acum oricum e criza si nu am cu ce sa cumpar altceva:).

mersi ciposi pentru munca depusa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune si mi cineva la cat ajunge aceasta operatiune de....curatare turbina?va mulumesc anticipat...s-aveti drumuri line si fara gropi :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva poze din timpul lucrarii :)

Salut,

Am si eu probleme cu turbina, dar inca nu m-am incumetat sa ma apuc singur sa o demontez.

O sa te contactez pe mess, cu rugamintea de a a-mi da cateva sfaturi

:offtopic:

imi poate spune si mi cineva la cat ajunge aceasta operatiune de....curatare turbina?

Parerea mea, da-i un tel lui "nutzuXXL" ( e nr in profil si e tot galatean) si va intalniti la o cafea sau o bere si afli toate secretele, ca doar acum are experienta.

....si dupa aia spuneti-mi si mie pls. ca stau cu ea pe dreapta din motiv de turbina :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!