Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

Da, se elimina aia plus plasticul rosu care conduce lumina, la pictograme. Ledurile le montezi in spatele fiecarei pictograme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul se poate scoate, se taie piciorusele cu care e lipit pe soclu, becul noi, merge si cel de la iliminare buton AC, se lipeste in locul celui scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca o sa fac cum zici tu .. treaba cu ledurile ... nush nu prea imi dau seama de unde`mi iau curent pt ele cum le , leg ... nu ma pun sa fac improvizatii o sa vad daca`mi iese dupamasa cand scap de la lucru mersi pt. raspunsuri:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand s-a spus ca nu se poate scoate becul....inseamna ca, in varianta originala nu se face asa. Becul e cu totul. Ca putem face o gramada de improvizatii ....numindu-le elegant asa, e cu totul alta discutie.

Terminati cu becurile lipite... asa multi au lipit becuri de Dacia CN de bord, etc... Pana la urma e pacat sa nu faci un lucru frumos.

Da jos grilele si pune leduri. Muncesti mai mult, dar ies mult mai frumos si e o solutie mai durabila.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, intradevar papucul era lipit de bec si a trebuit sa trag f tare, insa am reusit.Multumesc pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand s-a spus ca nu se poate scoate becul....

PAi decat sa dai o caruta de bani pe un bec cu soclu, de ce sa nu refaci lipiturile cu un bec nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt"n" variante de refacere a iluminarii fantelor. eu personal am scris si mai sus, am adaptat becurile de panou AC si merg foarte bine, fara sa fie tiganeala sau riscuri de ardere. doar vointa sa ai...OEM nu este si nu va fi niciuna din variantele noastre, indiferent ca vorbim de becuri fara soclu sau leduri, sau de bord Dacie...dar pretul unui bec OEM pentru acele fante nu se justifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand s-a spus ca nu se poate scoate becul....

PAi decat sa dai o caruta de bani pe un bec cu soclu, de ce sa nu refaci lipiturile cu un bec nou ?

daca tot demontezi grilele, le pui leduri - si se vad de N ori mai frumos - formele se vad mai definite la pictograme....daca tot muncesti la ele, mai pui cateva ore adunate si ies belea

sunt"n" variante de refacere a iluminarii fantelor. eu personal am scris si mai sus, am adaptat becurile de panou AC si merg foarte bine, fara sa fie tiganeala sau riscuri de ardere. doar vointa sa ai...OEM nu este si nu va fi niciuna din variantele noastre, indiferent ca vorbim de becuri fara soclu sau leduri, sau de bord Dacie...dar pretul unui bec OEM pentru acele fante nu se justifica

S-au mai ieftinit un pic... nu mai e 40 lei bucata.

De, acum fiecare face cum poate....si cum ii place.

Am atasat o poza de la o grila centrala.

post-30007-0-68797100-1327940249_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sincer daca a scazut pretul la sub 40 ron chiar merita luate in ideea ca faci treaba ca la carte, la ce visam toti, OEEEEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

S-a inteles ideea, sper, fiecare va face cum doreste!!!

Are fiecare de unde alege varianta optima pret/calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cred ca am gasit un obiect care ne poate fi de ajutor la scoaterea becului. Agrafa de prins coli, exact partea de jos pe rotund este perfecta pt a debloca siguranta becului,si apoi se scoate f usor cu patentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te asteptam cu poze sau un video....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau o surubelnita finuta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa sterg topicul si sa las doar ultimele postari. Oricum periodic se reia aceeasi poveste.

Aaaa, ce spuneti? :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai este un topic asemanator sau un DIY pe undeva ca mi se pare ca acolo am vazut si poze.Eu zic ca e un topic util ca e o probema destul de comuna la gama VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se compara nimic cu ce a facut Florin si Cosmin cum au ei puse leduri se vede f frumos ... da nu toti au aceeasi indemanare si minimu de cunostitnte la electricitate eu unu am preferat sa inlocuiesc becurile in soclu am sa pun deseara niste poze cum arata cu becurile inlocuite.

Ms. de sfaturi ca nu reuseam altfel :)

Modificat de benilika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei " mai lenesi " care nu pun leduri cum au pus colegii de mai sus la pictograme uitati ceva poze si trageti voi concluzii daca merita sa puneti becuri ( eu unu nu sunt multumit )

post-50147-13282529757895_thumb.jpg

post-50147-13282530084202_thumb.jpg

post-50147-13282530378565_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu pot sa o scot pe aceea din mijloc ca acolo am o mica problema la un bec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot cleme are si cea din mijloc. eu personal te sfatuiesc sa incerci sa o scoti cand e cald in masina si dirijeaza caldura frontal pentru a lucra mai usor cu plasticul fantei cat si cu bordul

P.S- poate fotografia din prima pagina a topicului te ajuta sa vezi unde trebuie sa bagi surubelnita LATA pentru a da afara gura de ventilatie.Sa nu te astepti sa sara pur si simplu din bord. O iei din aproape in aproape

post-11532-0-38996000-1328282358_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! vreu sa multumesc tuturor care au adus ideeile lor in acest post; eu tocmai am scos aierisitorul din mijloc si foarte utila mi a fost ideea cu cutitele de restaurant, deoarece, eu am in casa tocmai acel tip de cutite,cu ajutorul carora am scos fanta din mijloc in mai putin de 5 minute fara sa stric absolut nimic, zona din bord a ramas intacta fara nici cea mai mica zgirietura; la acele cutite (trei la numar) am pus banda adeziva(band izolier); partea proasta este ca in fanta mea din mijloc din cauza unor mici plasticuri( niste bumbi mici) cind inchid fantele nu se inchid decit cele din profunzime iar cele din fata ramin deschise, insa asta nu cred ca se poate soluciona decit schimbind toata piesa(toata fanta),.....

in cea ce priveste iluminarea este clar ca cea mai inteligenta solutie este cea cu LED. uri asa ca am sa cumpar piesele si am sa pun LED uri! insa am o intrebare pentru cei care au pus LED uri si aveau din fabrica becuri:

plasticul semitransparent de culoare rosiatica care transmite lumina de la bec la pictograme, trebuie rupt nu este asa? pentru a face loc LED urilor!?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie rupt, trebuie doar scos.........ledurile le vei pune in spatele pictogramelor - exact in zona unde se termina plasticul translucid. Demontezi complet grila si montezi ledul, ca sa bata direct in pictograma.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu interesat de treaba asta dar as vrea sa stiu ce leduri ai pus,culoare rosie???Un nume sau marca,detalii ca sa stiu ce sa cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumperi ce gasesti pe la tine, led cu lupa - ala transparent care lumineaza rosu, de 3mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ziceti... merita sa dau 65 euro pe un set de grile (aeratoare) cu becuri? Ale mele sunt fara becuri si ma cam enerveaza cand ma gandesc ca in passat-ul de 100cp ce l-am avut inainte erau luminate...

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie pretul mi se pare ok daca grilele sunt in toate mintile lor si nu sunt rupti paleti etc etc pentru ca paletii de ghidaj sunt destul de sensibili. Verifica-le inainte de achizitie sa fie intregi si ia-le caci aduc un plus masinii la capitolul look :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!