Jump to content

Joey Mod


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Back to life!

Nu s-a luat niciodata politia de farurile vopsite?Cele de golf plus arata bine tare,dar ala nu e negru e o nuanta de gri daca nu ma-nsel.Stie cineva ce cod are culoarea respectiva?

In stanga e un far de sharan vopsit iar in dreapta de golf.Clar, arata mai bine cel de golf.

post-10065-1266666982_thumb.jpg post-10065-1266666284_thumb.jpg

post-10065-1266666284_thumb.jpg

post-10065-1266666982_thumb.jpg

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    15

  • rullz

    12

  • virgilutz

    7

  • claus_golf4

    7

are careva idee prin ce proces s-a facut chestia asta la oglinda din interiorul farului? shmirgheluit oare?

post-35649-1266694119_thumb.jpgpost-35649-1266694123_thumb.jpg

post-35649-1266694119_thumb.jpg

post-35649-1266694123_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca in loc sa vopseasca interiorul negru mat, l-a vopsit gri mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri am terminat si eu Joey Mod-ul la masina mea, dupa patru zile de munca. Cea mai grea parte este de departe izolatul oglinzilor astfel incat sa ramana inelele cromate vizibile, cu o margine de circa 2 mm.

Inainte:

post-51697-1269593632_thumb.jpg

Dupa:

post-51697-1269593694_thumb.jpg

Si doua poze mai de aproape...

post-51697-1269593960_thumb.jpg

post-51697-1269593965_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

:( superb peisajul in prima poza.

Au iesit bine farurlile, e negru lucios? Sa ne spui cum se comporta vopseaua dupa utilizarea farurilor, in special daca se cojeste(sper sa nu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: pozele au cam fost "decupate" ca sa pot sa ma incadrez in limita de marime la atasamente.

Vopseaua folosita a fost Dupli-color pentru temperaturi inalte, negru MAT. Dar... farurile folosite au fost o pereche de GTI Anni noi (le-am luat la pret bun ca aveau urechile rupte si fara motorase dar atfel noi noute) care aveau deja acea rama neagra asadar am vopsit doar oglinzile.

post-51697-1269636019_thumb.jpg

post-51697-1269636025_thumb.jpg

Despre rama aceea nu imi fac griji fiind cea OEM Anniversary dupa cum am spus, in plus am si bagat cutitul un milimetru in ea (de curiozitate) si pot spune ca e din plastic de culoare neagra deci nu are ce sa se cojeasca. Iar la partea de oglinzi, da, sper sa nu se cojeasca, voi reveni cu comentarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

deci bine am vazut eu ca e lucioasa, cea de pe contur cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, am cumparat o pereche de faruri cu lupa pentru faza scurta dar aveau interiorul rosu. le-am dat la cineva sa le vopseasca negru mat dar nu au iesit deloc bine. sa incretit vopseaua in diverse locuri. ma poate ajuta cineva cu revopsirea lor? (din cauza ca nu au iesit bine la vopsire nu le-am pus inca sticla, sunt demontate pot sa trimit ce trebuie vopsit prin curier). am pus si o poza cu farurile inainte de vopsire sa se vada modelul. multumesc.

post-8031-1274560706_thumb.jpg

Modificat de dan_wolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si o intrebare.Ce fel de mastic ar trebui sa folosec pentru sticlele de far sa etanseze pe corpul farului,asa fel in cat pe viitor se le pot desface si monta inapoi fara probleme.Ma refer la farurile Hella?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la aia de la Sika, ei parca aveau adezivi pentru sticle de mai multe feluri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am incercat la Sika.De fapt nu de adeziv am nevoie,mai mult de un etansant.Acel material lipicios si usor de modelat.Cred ca majoriatea care care au desfacut un far Hella stiu despre ce vorbesc.De asa ceva am nevoie si nu stiu unde as putea gasi.Vreo ideie? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit un sigilant de la Den Braven,Auto Sealant se numeste.Farurile sunt OEM Hella negre.Am schimbat locul proiectoarelor cu inca o semnalizare.

post-17538-1281119791_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Stevee,zi'mi te rog si mie,de unde ai facut rost de semnalizari?La dezmembrari,vand tot farul :( Si un pret,daca nu sunt prea insistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nu stiu daca mai frecventeaza cineva acest topic dar detin 2 faruri(unul valeo iar unu aftermarket,amblele fara ceata).Intrebarea mea este:Pot sa fac joey mod si semnalizare dubla,adica pot taia plasticul care astupa ceata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

la valeo nu trebuie taiat pt ca e demontabil capacul, iar la hella, cu un dremel si multa grija. insa atentie, lupa are prindere diferita, trebuie sa iei lupa valeo si hella.

daca ai ambele valeo ai bulan :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

As vrea sa fac si eu joey mod la farurile mele, doar ca am niste nelamuriri:

- ar trebui slefuite zonele ce urmeaza a fi vopsite sau ajunge doar degresate bine si primer?

- oscilez intre 2 variante

Asa post-78298-0-85248700-1430051728_thumb.j

 

sau asa post-78298-0-12812600-1430051738_thumb.j

 

DIferenta e in zona cu galben/verde la faza lunga. Acea zona( sub forma de tunel) influienteaza la ceva? eu cred ca nu, dar totusi cer o opinie sa nu fac vreo prostie intrucat eu as vrea sa o vopsesc (ca in prima poza).

Si alt aspect zona in cauza nu e neteda, ci in relief(nu stiu exact cum sa explic): e posibil sa nu se prinda asa de bine vopseaua acolo?

mai pun o poza pentru exemplificarepost-78298-0-17708000-1430052041_thumb.j

 

Imi poate spune cineva care si-a facut daca a avut probleme cu exfolierea vopselei?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu vopsea direct peste crom, fara primer si alte produse. Spray = Duplicolor negru mat. De doi ani coafura rezista eroic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duplicolor mat am folosit si eu (pt. temperaturi inalte, vezi postul meu de mai sus) fara amorsa, doar degresat bine. Ca sa-i raspund lui marius1982.11:

 

Sa ne spui cum se comporta vopseaua dupa utilizarea farurilor, in special daca se cojeste(sper sa nu).

 

 

Dupa cinci ani arata la fel, nu s-a cojit nici macar un milimetru patrat de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!