Jump to content

Joey Mod


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Dupa cum v-am promis, am folosit farul lu' chris ca sa vad cum adera vopseaua la far si mai ales cum arata vopsit negru, in ideea unui joey mod.

Nu am facut joey-mod complet (adica totul in afara de oglinzile becurilor vopsit in negru), ci doar ca la golful GTI aniversar. Niste poze:

pict11361kr.th.jpg

pict11389kq.th.jpg

pict11407sg.th.jpg

Dupa cum se vede, izolarea nu a fost o problema, a iesit o linie perfect dreapta:

pict11411sv.th.jpg

Concluzii:

1. Joey Mod in stilul GTI aniversar

a. Relativ usor de facut izolarea pentru o vopsire buna

b. Este nevoie de gasirea unui inlocuitor pentru scotch-ul folosit de mine pt izolare. Dupa cum se vede din poze, a izolat bine dar cand l-am dezlipit s-a dezlipit si banda lucioasa de pe far.

c. Arata bine (parerea mea.)

2. Joey Mod complet

a. FOARTE greu de facut izolarea. Nu m-as baga la asa ceva.

b. Fata de stilul GTI, acesta e mai agresiv. Ar da masinii o fata mai accentuata de tuning. GTI style e mai discret. Depinde de gust.

c. Parerea mea sa nu va bagati la asa ceva... sanse FOARTE mari sa stricati farul.

Si inca ceva... daca va hotarati sa va faceti asa ceva (chiar si cel in stil GTI) nu va apucati de el fara cineva care a mai facut asa ceva sau care se pricepe la lucruri de genul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    15

  • rullz

    12

  • virgilutz

    7

  • claus_golf4

    7

2. Joey Mod complet

a. FOARTE greu de facut izolarea. Nu m-as baga la asa ceva.

c. Parerea mea sa nu va bagati la asa ceva... sanse FOARTE mari sa stricati farul.

Si inca ceva... daca va hotarati sa va faceti asa ceva (chiar si cel in stil GTI) nu va apucati de el fara cineva care a mai facut asa ceva sau care se pricepe la lucruri de genul asta

<{POST_SNAPBACK}>

told you :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal mi-ar pl

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Rama care ramane in fata este cromata, s-a luat cromul din cauza scotch-ului :nono:

2. nu prea merge ce zici tu scos geamul de la semnal pt ca ideea ar fi sa ramana si marginea cromata... ca in poza asta:

http://img339.imageshack.us/my.php?image=j...1smaller0cn.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata super intr-adevar, trebuia sa folosesti scotch de hartie.. asa am patit si eu cu scotch-ul normal:(. Sunt curios daca vopseaua isi va schimba din proprietati in timp din cauza caldurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca vopseaua isi va schimba din proprietati in timp din cauza caldurii.

Vopseaua cica tzine la 800 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare oarecum tampita: cum ar arata pe o masina argintie faru vopsit tot argintiu? far negru pe masina neagra arata cel mai misto:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopsit argintiu? :nono: nu stiu, cred ca cel mai bine ar fi sa ramana cromat daca vrei argintiu... am vazut joey mod facut si in culoarea masinii dar pt alte culori decat argintiu (rosu, galben, etc...). Raman la parerea ca far negru pe masina argintie ar da super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, tutorialul de pe vwvortex de unde am vazut cum se face treaba asta era facut pe o jetta... adica o bora. Parerea mea ca arata mult mai bine pe G4, pe bora nu ma prea omoram dupa cum arata... kestie de gust.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru incercare si pentru ca nu ai facut direct pe far. Macar acum stii exact ce se poate si ce nu. Cred ca totusi te-ai grabit putin. Izoloarea trebuie sa fie cel putzin 80% din munca. Cand am vopsit inelele de pe bord a durat cel mai mult acea procedura si eu daca le privesc atent stiu unde ar fi trebuit sa mai insist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vroiam sa scot ceva nemaipomenit pe acel far, vroiam sa vad daca se poate face. Iti dai seama ca DACA voi face pe farurile mele voi fi MULT mai atent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa eviti problema cu scotch-ul foloseste banda de mascat pentru vopsitorie. Se gaseste peste tot, ieftina si buna. Pentru ca are granularitate mare (hartia) acea banda cand o tai este posibil sa nu se taie curat (face mici franjuri). Pentru asta maschezi peste cu un scotch plastic care se taie curat.

Uite aici: http://vwforum.ro/index.php?act=ST&f=44&t=3723&st=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, 10x, o sa incerc pe partea de sus a farului lu' chris sa vad cum iese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti, va rog, sa puneti si o poza cu produsul final reasamblat?

sau a fost experimentat pe un far "cobai", dezafectat? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am citit acum un an ceva despre vopsirea interiorului farului la mk4! ma bate gandu sa-l vopsesc si eu, dar mi-e cam frica sa nu stric! am faruri hella, deci le pot desface... dar unde le vopsesc??? mersi mult, am cautat un topic despre asta si n-am gasit... nu vreau sa renunt la farurile originale, pentru ca mi-e teama de cele aftermarket!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) am inteles mersi... o sa vad ce-o sa iasa... daca americanii au facut... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie insa ca din cate stiu farul de Bora e de plastic, deci reteta e probabil alta pt a dezlipi geamul de la Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut eu farurile de bora de la FK.Acelasi material ca la farul original. PRin vechea metoda cu cuptoru merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!