Jump to content

Joey Mod


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    15

  • rullz

    12

  • virgilutz

    7

  • claus_golf4

    7

am incercat sa-mi desfac ieri un far... nu am reusit nicicum :banghead: :((((( (faruri Valeo) da' nu ma las... :study:

o sa continui operatiunea si weekendul viitor. din cate am vazut, pana cum, sunt lipite cu un fel de silicon-cauciuc. Nu am incercat sa incalzesc farul in cuptor - nu stiu ce s-ar intampla, dar probabil o sa se slabeasca un pic siliconul ala... sper.

oricum... am invatat cum se da masca jos :D in 10 minute is cu farurile "in buzunar" si cu masca pusa la loc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa le faci nimik am incercat eu sa le bag la microunde , le`am incalzit si in apa nici`un efect.

sunt 2 metode ;

1 tai cu, cutterul si din aproape in aproape cu 2/3 surubelnite late + cateva pene din lemn si te chinui asa sau....

2 forte simplu iei un ciocan ai tragi una in geam si cureti foarte bine si cumperi sticle noi.

daca vrei mai multe informati PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intereseaza pe cineva cam asa arata cele originale.(scuze pt jegul de pe masina)

post-9546-1176048065_thumb.jpg

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La Passat s-a riscat cineva ?? Mai ca m-as risca eu !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Gorillaz_Doktor

Salut

Nu am mai scris de ceva vreme pe forum (mai precis de cand mi-am schimbat bucsele de la puntea spate in 5 zile :) )

Cu ocazia unui drum la tulcea, dimineata pe la 5, trece din sens opus un tir..si......sii....se aude poc. Piatra in geam. Parcurg rapid cu privirea tot parbrizul si rasuflu usurat. Nici o fisura. Ajung in Braila (ei bine da, gresisem drumul si in loc sa merg spre harsova am constatat ca merg spre braila - mult prea tarziu ca sa ma mai intorc din drum) :( urc masina pe bac si ies la o tigara. Si cum ma sprijineam eu asa de mar'nea bacului. imi cad ochii pe farul din dreapta. O gaura cat o mandarina. Ptiu drace ! Acolo ma lovise piatra, nu in parbriz.

Boon, ce fac acu? Sun la cineva care avea niste FK cu angel eyes. Nu mai are. Ma mai gandesc. 9 milioane...e ceva. Lasa ca stiu ce fac. Imi iau niste faruri d'alea din hong kong, si le fac la astea Joey mode.

Zis si facut. 320 ron 2 faruri facute pe vapor, le pun pe masina (merci xanule ).

Si in weekendul asta, fac o vizita alor mei. Zic : ma, daca tot ma duc 2 zile la relaxare, hai sa iau si farurile si sa le vopsesc.

Ma duc in bricostore, imi iau scotch pe hartie (n-aveau de la 3M si nu aveau nici d'ala subtire subtire cu care deseneaza aia pe la discovery flacari pe rezervoare de motociclete'), mai iau un spray negru mat, unu negru lucios, si unu argintiu metalizat (mi-am zis ca daca distrug oglinda, dau cu d'ala si schiar daca nu e ca originalul, se va putea folosi farul, eventual cu un bec mai puternic - doamne ce naiv)

Acasa, incerc si lipesc o bucata de scotch intr-o zona ce venea acoperita cu negru. Cand dezlipesc, se ia cu tot cu stratul de oglinda :)

Cum doamne iarta-ma sa fac? Si-mi pica fisa : spray cu lac :) Pierzi cca 10 % din luminozitate dar e acceptabil.

Ajung la ai mei, ne pupam, bem una bere si zic "pardon, da io am treaba". Scot farurile si constat cu placere ca nu sunt HELLA ci VALEO. Cine a zis ca geamurile de pe farurile valeo nu se pot scoate NU A AVUT DREPTATE. Io le-am scos. Cu ciocanul :) :) .

Bineinteles ca oglinda de la farul spart era murdara, ca intrasera pe gaura din geam muste, noroi, praf, etc. Si mi-am adus aminte ca zicea cineva ca nu se poate spala. Io le-am scufundat in apa cca 10 min (sa se inmoaie bine) apoi cu mana (fara burete ori altceva) si sub jet de apa le-am frecat un pic sa se ia jegu', apoi le-am sters cu hartie igienica d'aia moale moale de-ti intra degetele-n ..pardon, daca apesi mai tare. Si au iesit fara nici o zgarietura.

Am dat cu lac. 3-4 straturi. Nu va fie teama, doar sa dati de la oarece distanta (25 cm) ca sa nu faca mici bule de aer. mie mi-au facut :) . Teoretic, daca dai un strat sufiecient de gros, toate denivelarile ( ca normal ca nu iese perfect plat stratul de lac) ar putea fi lustruite cu ceva perie de lustruit caroseria (lacul era pentru caroserie), dar ..asta e viata.

Apoi am lipit cu hartia cele 2 oglinzi (apropos - am demontat TOT farul, incusiv semnalizatorul si oglinjoara pusa in locul proiectoarelor), am dat cu negru mat. Aveti grija sa fie FOARTE bine lipita hartia de far, ca altfel intra megru la oglinda. Mie mi-a intrat un pic :P

Dupa ce am dat cu negru mat, ma mananca-n...(tot acolo unde intra degetele de mai sus) sa dau cu niste lac peste negru sa vad cum iese, ca doar experimentam, nu? Si mi-au aparut cateva zone unde s-a incretit vopseaua neagra - cred ca nu era bine uscata in zona respectiva :)

Si-uite asa, pe pricipiul "mama-'npinge si io trag, doaaamne cata treaba fac" le-am vopsit

Acu, au iesit ele la un fel. de aproape, se vad imperfectiunile, dar nu le corectez pana nu fac rost de geamuri pentru faruri.

Asadar, stiu ca s-a mai discutat dar relansez intrebarea : de unde iau sau cine aduce geamuri pentru faruri ???

(mi-a trecut prin cap sa iau 2 faruri d'alea hong kong si sa le scot geamurile, da' daca sunt si astea lipite bine, si le scot si pe astea cu ciocanul,ce fac ? colectie de faruri fara geam?)

Poze din pacate n-am facut ca uitase-m telefonul acasa :( , dar stau la dispozitie cu intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa discutat aici :http://vwforum.ro/index.php?showtopic=23164&st=40

geam pt. far se gaseste ( in pitesti sigur) si costa 50 bucata , singura problema ( asta intalnita de mine) e ca sunt un pic mai mari adica nu am putut pune ploape ( nu se mai inchidea capota)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe passat am reusit eu sa dupa lupte seculare

dsc02451gt8.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vre un A4 a facut cineva?... M-ar interesa si pe mine, foarte tare chiar, dar daca m-ar ajuta cineva cu experienta ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine, dar am o sugestie: nu crezi ca ar arata mai bine niste becuri pt semnalizare in sticla albastra (parere personala)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eXtenZy o sa fie si niste becuri din acelea dar nu prea am avut timp asa ca de saptamana viitoare o sa schimb si becurile din semnalizare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe passat am reusit eu sa dupa lupte seculare

pune si tu o poza cu toata masina :vaidecapulmeu:

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Vreau si eu daca se poate o poza cu un b5,5 gri cu faruri negre, sa stiu daca merita sau nu sa le fac , ma bate gandul si nu reusesc sa gasesc unu gri cu faruri negre.

Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiti pe niciunde o poza cu unul pe gri facut sa vad si eu cum da?

ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata le-am facut si eu la passat si nu se mai vede aproape nimica, e normal ca acel putin crom din jurul lupei sa o afecteze? am xenon si lupa de jur imprerur avea un pic de crom pe care l-am fact negru

incerc sa incarc pozele dar nu gasesc cablu,

macar pe faza scurta sa se vada bine ca deaia am pus si xenon , bat prea jos si mai sus nu se pot ridica am invartit si sunt la max

bat la 10 m decat

stiam ca nu e influentat deloc de far daca ai lupa aia doar prin ea trebuie sa focalizeze nu?

le: are careva interior de far sau gasesc pe undeva sa le schimb sau se mai pot reface sa fie cromate?

faranumarjf3.th.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. am o intrebare. am doua faruri originale de G4 , marca Valeo. le-am avut pe masina. acum am faruri cu angeleyes silupa la faza scurta, marca Sonar. as vrea sa imi vopsesc farurile originale cu negru, la interior. imi spune cineva care e procedeul de desfacere a sticlei la farurile Valeo? sau daca desface cineva, cu vreo scula,nu cu ciocanul...multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ai nevoie de un pistol cu aer fierbinte, incalzesti zona unde e lipit, apoi cu grija desfaci "conserva".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu, farurile valeo de pe golf 4 nu prea se pot desface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@daniel1985: traforaj/cuttere (cateva lame)/surubelnite/pane de lemn, nervi si mult timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am un far Valeo cu geamul fisurat. M-as risca sa-l desfac. Intentia ar fi de a schimba doar geamul. Stie cineva unde as putea gasi si eu un geam de far? Nu ma intereseaza original neaparat.

post-28590-1237665829_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti sugerez sa te intereseze. Am vazut niste faruri cu sticle after-market puse si aratau groaznic, zici ca era ceata in far, asa se vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!