Jump to content

Nu se mai deschide portbagajul


vw_boy
 Share

Postare recomandată

am sa incerc dar nu are si 2 suruburi unde vine triunghiul reflectorizant?

 

Vad din profil ca ai B5 - am inteles ca e Sedan - daca da, capitonajul portbagajului e prins in multe suruburi, aflate pe rama capitonajului - sunt imbracate in puf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    65

  • C o s m i n

    34

  • kelu

    22

  • Al Bundy

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, sper sa nu sa supere colegul 42miticutza ca m-am folosit de poza lui.

 

Vin cu urmatoarea intrebare: stiti ce face swich-ul incadrat cu roz?post-79400-0-05844500-1373523601_thumb.j Mentionez ca toate sistemele de la haion functioneaza corect insa acel swich nu este actionat deloc.

 

Stima.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate-mi aduc aminte cred ca este sistemul agrenat de butucul cheii. Swich-ul este actionat doar daca descui manual cu cheia.

post-82361-0-30258900-1373524761_thumb.j

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este switch-ul de la butucul portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e B5. E B5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze - asa se intampla cand nu-si completeaza profilul cum trebuie.... acum am vazut ca are motor AVB... deci B5.5.... raman doar cele 2 suruburi, asa cum i-ati indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Vin si eu cu o mica problema. Acum 1 luna am cumparat un Passat Variant B5.5 si mergea sa deschid portbagajul din butonul de pe portiera. Am fost nevoit sa dau capitonajul interior al haionului jos ca sa ajung la clapeta metalica (cea care se actioneaza manual din exterior sa se deschida haionul) sa o gresez un pic pentru ca nu mergea intotdeauna. Totul am desfacut cu grija fara sa fortez/trag/smulg ceva de pe acolo. Am lucrat finut si cu grija. Dupa ce am pus totul la loc nu facusem proba sa vad daca se deschide haionul din interior. Acum nu mai merge sa deschid haionul din acel buton.

 

Pe vag com nu am nici o eroare. In campul 46 - Measuring Blocks-camp 13 -> daca trag / las butonul de deschidere portbagaj de pe portiera imi arata ca lucreaza.

Am incercat si cu pozitionare butucului in cele 3 pozitii indicate in carte si tot nimic. 

 

Atat din telecomanda cat si din cheie pot deschide portbagajul. Doar din acel buton nu vrea. 

Vreo sugestie? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica swich-ul de pe butucul cheii daca lucreaza sau este pus la locul lui. Un swich care nu face contact nu da eroare, trebuie verificate manual.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul e in regula.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la un electrician. Medicina online nu prea da rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am inchis portbagajul cu cheia (mecanic) apoi am incercat sa il deschid din butonul de pe portiera si l-a deblocat, dar nu a tras si sufa ca sa il impinga un pic in afara. Ori doar asa trebuie sa faca?

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e normal. De deschis efectiv doar din butonul de pe hayon sau din telecomanda.

Cel de pe usa doar deblocheaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor ! 

Am ramas cu haionul inchis (blocat). Am rabatat scaunele , dat jos capitonajul , tras de tija si tot nu se deschide . Ceva sugestii ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tras ca a inceput sa se indoaie urechea unde intra tija si tot nimc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva trebuie sa actionezi in broasca parghia aia ce agata in cuiul de pe caroserie.

Eventual cineva sa impinga inauntru de hayon si in acelasi timp sa loveasca usor in el in timp ce tu incerci sa misti parghia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru moment m-am oprit din mesterit , astept sa vina broasca cea noua (nici switch-ul nu lucreaza) . Daca stie cineva , de cat e torx-ul de la cele doua suruburi care fixeaza broasca ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M sau triple square ..... nu mai imi aduc aminte dimensiunea.... 8 mm, dar nu sunt sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna.Am si eu o problema asemanatoare, adica nu se mai deschide hayonul nici din interior si nici de pe cheie.De bagat cheia in butuc nu pot ca ii ruginit si nu intra.Am incercat si am reusit cand dau comanda pe cheie sa se deschida bat in hayon si se deschide.Oare ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

servomotorul e de vina. Dat jos si incerci o reparatie a lui - este capsat dar il poti desface. In interior ai un motoras electric - capsulat - are doua urechi care trebuie sa le indrepti, ca sa-l poti desface.

 

il desfaci si cureti colectorul motorasului cu hatrie abraziva foarte fina... dupa care speli cu alcool.

 

daca nu scapa, trebuie alt actuator - unul original nou costa pana in 100 lei


servomotorul e de vina. Dat jos si incerci o reparatie a lui - este capsat dar il poti desface. In interior ai un motoras electric - capsulat - are doua urechi care trebuie sa le indrepti, ca sa-l poti desface.

 

il desfaci si cureti colectorul motorasului cu hatrie abraziva foarte fina... dupa care speli cu alcool.

 

daca nu scapa, trebuie alt actuator - unul original nou costa pana in 100 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Florin am sa incerc asa, daca nu am sa cumpar altul.Pe weekend am sa-l desfac sa vad daca reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am reconditionat pe al meu, si dupa ce l-am curatat bine am pus prima data vaselina normala, din aceea maronie inchis...uneori mergea alteori nu...apoi iarasi l-am desfacut, iar l-am curatat, si am pus vaselina din aceea galbuie de consistenta mai moale...si la fel facea...cand mergea cand nu...eu zic ca cel mai bn e sa iei unul nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei sa desfaci de doua ori.... cel mai bine e sa-ti comanzi nou - OEM (ca nu e mai scump decat cel AM) si stii ca te va tine ani buni.

 

altfel - vezi cand l-ai reparat - daca te tine ori nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salu! Am si eu o problema cu portbagajul , nnu mi se deschide din butonul din interiorul masini nici de la clapeta de pe portbagaj, dar din telecomanda se deschide si din cheie , butonul din interior merge l`am verificat si e functionabil , nu stiu ce poate avea stie cineva cum as putea rezolva problema ??

cu stima !

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!