Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Nu toti cei care stiu sa scrie si sa citesca trebuie neaparat sa si gandeasca.

Nu putem avea pretentii la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
a1) pentru utilizatorii persoane fizice - documentul care atestă plata tarifului de utilizare,
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poti deconta dupa ce te intorci din delegatie si in felul asta va sta la tine originalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun dar acel pct a2) inseamna ca acea copie poate fi semnata si stampilata de seful meu, scris Conform cu originalul si e OK asa, sau se refera numai in cazul in care rovigneta e pentru o masina ce este a firmei si eu care sunt cu masina personala ma incarez la pct a1) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la una din masini am avut parbrizul schimbat si mi-au transferat baietii inclusiv 2-3 vignete, respectiv cea de la RCA, vigneta romaneasca galbena, rotunda, pe model vechi, si vigneta noua pe modelul de 1 saptamana.

Si asta fara sa le cer sau sa platesc in plus. Pur si simplu am crezut initial ca au lipit parbrizul in loc sa-l schimbe, pana mi-au aratat ca e alt model, cu parasolar fumuriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu prea inteleg controlul acesta dublu, vigneta +chitanta (bon de casa). De ce nu le ajunge numai abtibildul de pe parbriz? Este muuult mai greu sa falsifici vigneta decat chitanta, cu un scanner, o imprimanta si putina pricepere poti face o droaie de chitante.

Nu numai la noi, in majoritatea tarilor se practica controlul acesta dublu zic eu fara rost. Nu am auzit niciodata de vignete falsificate.

Trebuie sa-mi schimb parbrizul pe care am vigneta si Umweltplakette de Germania. Se pot transfera pe parbrizul nou?

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in toata europa ai nevoie pe langa vigneta si de o chitanta. fie ca e bonul ala care ramane lipit sub vigneta cand o cumperi (partea de jos) fie ca de chitanta de la casa.

daca schimbi parbrizul, arati chitanta, si cu dovada de schimbare a parbrizului si e ok.

tre sa o cumpar si eu azi. cat mai costa? mai sunt ceva diferente..euro/non euro...cmc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Atentie..Politia rutiera fara reprezentant RAR sau CND- astia de la drumuri nu au competenta sa verifice rovinieta!! Asa ca politia s-o lase moarta ca nu le arat nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-mi place sa-mi lipesc chestii pe parbriz :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie..Politia rutiera fara reprezentant RAR sau CND- astia de la drumuri nu au competenta sa verifice rovinieta!! Asa ca politia s-o lase moarta ca nu le arat nimic!

Salut

Am citit chestia asta in urma cu un an si ceva...intr-un ziar...mi s-a aparut atunci ceva serios si bineinteles ca am pus-o in practica...oprit la 3 dimineata in BC, la 300 km de resedinta mea...a inceput o discutie amicala, d-nul politist chiar isi facea meseria, legal, a verificat toate actele, tot in regula..`aveti grija la drum, e noapte...de cate ore conduceti?` apoi m-a intrebat de rovigneta, i-am raspuns cu zambetul pe buze ca fara un reprezentant de la CNADR nu are voie sa imi ceara asa ceva. Mi-a cerut talonul din nou, s-a dus la masina...cateva min m-am plimbat pe langa masina mea apoi m-am dus si l-am intrebat. Avea un laptop si mi-a spus ca nu imi returneaza actele inapoi pana nu gaseste si el acest `paragraf` in lege deoarece el stie ca are voie sa ceara toate documentele. Sunt sigur ca nici nu avea retea dar facea acest circ doar ca sa isi bata joc de mine. Intr-un final mi-a returnat actele...dar nu va sfatuiesc sa va comportati asa pt ca veti pierde cateva minute bune (asta in cazul in care veti gasi un politist `dragut`) sau poate si mai mult...e lege ca trebuie sa avem rovigneta...trebuie sa o prezinti la controlul actelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politia iti poate da amenda fara cei de la Drumuri... Vezi cazul Copos de acum cateva zile - i-a dat-o pentru viteza, inca una pentru ca nu avea permisul la el si inca una pentru lipsa rovignetei... Sarmanul... Si noi lefegii ne inghesuim sa cumparam rovigneta... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Atentie..Politia rutiera fara reprezentant RAR sau CND- astia de la drumuri nu au competenta sa verifice rovinieta!! Asa ca politia s-o lase moarta ca nu le arat nimic!

Uffffffff, ce le mai place unora sa vorbeasca fara sa stie despre ce este vorba.

De ce lansezi niste informatii fara a le verifica?

Poate nu toata lumea stie despre ce este vorba si ia de buna informatia ta, care este TOTAL ERONATA... :(

OG 15/2002

Art. 9. - Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute la art. 8 se fac de catre:

a) personalul imputernicit din cadrul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A.;

b) personalul imputernicit de Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului, in numele Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A.;

c) politia rutiera, in situatia cand efectueaza controlul existentei rovinietei valabile, fara personalul mentionat la lit. a) si b);

d) personalul politiei de frontiera care isi desfasoara activitatea in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a Romaniei, impreuna cu personalul prevazut la lit. a).

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...la-1012008.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu am mai luat topic-ul la cautat post cu post, ci am frunzarit in mare, dar tot n-am aflat ce ma interesa :D

Cate puncte penalizare (daca primesti, ca nu`mi mai aduc aminte) si cate puncte amenda incasezi pt faptul ca nu detii rovineta si te prind Domnii G.A.R.C.E.A la iesire din municipii ?! :P

Stiu ca teoretic trebuia sa am habar, ca scrie in legislatie, etc., dar cum am mai postat si aici, acest subiect NU MA INTERESEAZA si nici nu ma va interesa, vreau doar sa vad daca amicul meu cu care m-am contranzis recent are sau nu dreptate ;)

Multumesc anticipat.

:D safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puncte amenda nu primesti.

de asemenea rovigneta este obligatorie doar pe drumurile nationale.Pe cele judetene nu este obligatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

DA..ai dreptate ARIES13...dar am citit ceva mai vechi se pare..nu am mai fost la zi cu aste noi reglemetari....SCUZE SCUZE...my bad. Totusi nu stiu unde am gasit info aia..si am luat-o pe bune atunci fiind justificata parca...SCuze colegilor pe care afirmatia mea i-a pus in dificultate...

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Stai linistit!

Toti gresim... ideea e sa si recunoastem si sa invatam ceva din popriile greseli. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu nu imi lipesc nenorocita aia de rovignieta pe parbriz/geam...

e absurd sa imi dau eu mie de lucru total aiurea ... adica pana o pui , pana o iei jos cand expira, pe langa asta nu se asorteaza deloc cu masina ...

nu poate sa spuna ca nu e valabila daca nu e pe parbriz.... doar un om ,sa zicem, ne trecut prin viata catusi de putin ar putea semna un proces verbal cu o ineptie de genu.... poti invoca n'spe mii de motive pt care sa nu o lipesti pe geam.

p.s mai sunt unii care au lipita pe parbriz si asigurarea din 1999 :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul asta n-am mai lipit-o pt simplul motiv ca numai bonul e baza, in rest nu te controleaza nimeni la altceva. ca in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi scrie pe ea ca nu e valabila daca nu este lipita pe parbriz.

PS: Eu doar "am aplicat-o" pe parbriz fara sa o lipesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie nu-mi place sa o tin lipita pe parbriz, se da asa de greu jos.. :vaidecapulmeu: . Cu diluant a trebuit sa sterg urmele de la eticheta anterioara.

Am zis ca o sa caut un plic din ala in care se punea asigurarea si am sa pun acolo etichetele astea de la asig si rovinieta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am lasat-o pe masina , azi cand am schimbat parbrizul...oricum, ii intereseaza chitanta :P, chiar am intrebat un politist si asa mi-a raspuns ca nu-i intereseaza un simplu abtibild :D ....de un an mi-am facut obicei sa tin rovinieta, casco, rca+ altele indoite si puse in cartea masinii din torpedou

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu niciodata nu l-am lipit pe parbriz

si niciodata nu mi-au cerut rovineta il tineam in bord

faza e ca atunici iti cere cand nu il ai daca il ai nu il cere nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca am cumparat o masina care are rovigneta valabila pana in decembrie 2010, eu mai trebuie sa cumpar alta? M-am uitat pe ea si in afara de nr de inmatriculare (pe care dealtfel o sa-l schimb) scrie si seria sasiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!