Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

28 de euro. Da, eu atat am platit, adica 117 lei la Petrom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rovigneta de cativa ani, deh..unii au ceva noroc ..si am mers in `tara` destul de mult dar cred ca imi voi face ff curand mai ales acum k ies `oamenii legii` in strada , ne vor intreba si de ce nu ne sta freza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drum la Bucurati lunea trecuta si oprit de baietii de la brigada. Rovigneta va rugam. ATENTIE sunt pe strazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. si in drumul spre Bucuresti unde te-au oprit parlitii ? ca vreau sa fac si eu un drum pana la brasov de la tg mures :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

eu am incercat sa cumpar "degeabavignieta " pt o masina de la servici cu nr rosii si cei de la petrom-ul de unde vroiam sa cumpar au zis ca nu trebuie la nr provizorii.La noile vigniete se completeaza si nr de inmatriculare, deci daca ai nr rosii nu se poate completa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare !!

Daca ai leasing asta inseamna ca trebuie sa iti iei rovignieta ?! Nu plateste cel la care faci leasingul ?!

Lamuriti-ma si pe mine ca sunt n0ob la partea asta !!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai doua variante:

1. o cumperi tu;

2. o cumpara firma de leasing si-ti trimite acasa factura pe care o platesti ulterior.

Personal cred ca cea mai plauzibila este varianta 1, pentru ca firma de leasing NU are de unde sa stie ca tu circuli/vrei sa circuli cu masina si pe drumuri nationale si nici NU are de unde sa stie pe cat timp vrei tu sa cumperi rovigneta( 1 zi, o saptamana, etc, etc). ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ aryes13 : multumesc mult ;)

Poate ne intalnim la vreo intalnire in CT :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura am luat rovigneta sambata trecuta de la OMV in Roman si m-a costat 118.5 lei pentru un an de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie!!! La Rovigneta au iesit la control. Am fost oprit de 2 ori pe autostrada soarelui in acest weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai am rovigneta valabila pana pe 27martie.

Este vorba de modelul cel vechi, rotund si galben, pe care am cumparat-o acum un an, cand mi-am luat masina.

Cele noi sunt acelea despre care se spune ca sunt universale, nemaicontand tipul de masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat ca daca ciruculi numai in localtiate (de ex in oras) nu iti trebuie rovigneta ?

Adica politistul nu are voie sa iti dea amenda daca nu ai vigneta si esti in oras ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Conform legislatiei in vigoare:

- rovigneta = tarif de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania;

- drumurile din interiorul localitatilor apartin primariilor/consiliilor locale, nu CNADNR (Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania), deci nu sunt drumuri nationale. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ralph veres BH-87-VER

Dar oare banii nostri unde se duc ca tot cratere sunt peste tot.In Oradea brigada vesela se pune pe treaba , cum ies 10 metri din oras si nu ai rovinieta , deodata te trezesti cu 8 milioane amenda. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am bonul+plasticul ce ramane dupa de dezlipesti rovinieta(mai are pe plastic un rest) sunt probleme?

A si nu este pe numele meu,asa am cumparat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este,copie la chitanta!!

Eu tineam toate in geam in pliculet si cand m-am uitat o data nu se mai cunostea mai nimic din scrisul de pe chitanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema asemanatoare !

Cand ma uit intr-o zi pe chitanta ... surpriza , era alba(am tinut-o in portofel) ! Acum daca ma opreste politia si ma intreaba ce sa fac , le prezint chitanta , zic aia ca-mi bat joc de ei ! Vreo solutie ?

Modificat de bogdan_mad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in situatia sa uit ca mi-a expirat rovinieta si am circulat vreo 2-3 luni asa, nu m-a oprit mimeni sa ma intrebe de nimic. Asta iarna, prin ianuarie mi-am luat si eu rovinieta, dupa ce facusem drumuri la greu in afara localitatii, norocul meu ca la nici o saptamana m-au oprit si mi-au cerut actele (precizez ca mi-a cerut si rovinieta explicit). Am avut ce sa le arat (norocul meu) doar ca am incurcat bonul cu cel de 2 ani in urma. Sa vedeti faza, au observat ca e chitanta veche si se infoiasera curcanii, eu mi-am cerut scuze si le-am inmanat-o pe aia noua si nu au avut nimic de comentat. Poate ca ar fi trebuit sa ii intreb totusi motivul pentru care m-au oprit ca nu era nici unul aparent. De abtibiltul lipit in geam nici nu i-a interesat, parca nici nu ar fi existat. Era doar un echipaj de la rutiera, fara insotitori de la alte institutii. Daca ar fi fost cei de la drumuri pe acolo... le-as fi zis de drumurile noastre...

Cat despre bonuri care se sterg... La petrom aceste bonuri se emit pe imprimante termice, si astea se sterg cel mai repede, la rompetrol (de acolo am eu rovinieta luata) aceste bonuri sunt printate pe imprimante matriceale, parca dureaza un pic mai mult. Eu mai am bon de acu 2-3 ani pe care se distinge binisor ce scrie, nu mai e ca nou, dar exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Daca am bonul+plasticul ce ramane dupa de dezlipesti rovinieta(mai are pe plastic un rest) sunt probleme?

A si nu este pe numele meu,asa am cumparat masina.

Rovinieta este pe numarul de inmatriculare al masinii, nu pe numele posesorului.

Da, pe langa bonul si restul acela ramas de la rovinieta iti trebuie neaparat si rovinieta lipita in parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pe langa bonul si restul acela ramas de la rovinieta iti trebuie neaparat si rovinieta lipita in parbriz.

Salut !

Eu de 3 ani de cand am masina din semnatura nu am lipit niciodata rovinieta in parbriz.

Mentionez ca o am fost oprit de cateva ori ptr "control", evident am fost in regula, dar nu aveam rovinieta lipita pe parbriz iar copoi nu mi-au zis niciodata nimic despre asta.

Intrebare: Daca nu lipesc rovinieta in parbriz ce se intampla?...in cazul in care sunt depistat "vinovat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

(8) Pentru verificarea valabilitaţii rovinietei,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mi-am lipit niciodata rovignieta pe parbriz - daca se intampla ceva si trebuie sa inlocuiesc parbrizul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa daca se sparge parbrizul?

Pastrati bucatica de geam :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!