Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Noile modele cu valabilitate de şapte zile costă trei euro, cele de 30 de zile, şapte euro, iar preţul uneia de un an este 28 de euro.

Plata se face la cursul BNR din ultima zi a lunii precedente celei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de rovigneta in sine, se mai elibereaza vreun document pe care se scrie nr./ tipul masinii , nivelul de poluare euro x ? E necesar a se pastra bonul (ca-n anii trecuti ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si rovinietele unde? :drunken:

Tot acolo: http://www.roviniete.ro/roviniete-online.php

Se pot cumpara online cu plata cu cardu sau direct la banca.

Au toate modelele!

Livrare 24 de ore.

Singurul inconvenient este ca se plateste in plus costul curierului postal - 12 lei cu tot cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hehe, EU nici nu imi iau asha ceva, si nici nu imi voi lua, poate sa-mi zica ce-o vrea

...cand vine amenda acasa, iau un pix ...iar pe spatele hartiii scriu asha:

"CAND O SA AVEM DRUMURI EUROPENE SI AUTOSTRAZI CALUMEA ATUNCI VA PLATESC AMENDA! SI IMI IAU SI 20000 DE ROVINIETE!"

... punct, ma duc la posta si le-o trimit inapoi. sa-i vad dupa :icon_thumright:

am iesit de 6 ori din oras dintre care 1 data spre bucuresti, 1 data spre cluj si restu fatzait prin judetz ;) de cand am masina mea ( 3 luni ) ...nici o problema :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles eu (adica prin auzite de la mai multi prieteni) nu mai trebuie sa iti iei rovineta dar nu stiu exact de ce. Ori platesti "all in 1" aunci cand iti iei asigurare ori so scos. Pe mine ma oprit de 2 ori in afara localitatii si nu mi sa cerut asa ceva :icon_thumright: Nici nu am mai insistat sa intreb daca mai trebuie sau nu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o baga pe gat cu asigurarea, ne-au omorat :vaidecapulmeu: ... eu unu n-am chef sa platesc vreodata asha ceva, pt ca nu merita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in aceiasi situatie . Am pierdut chitanta de la rovinieta si abtibildul il am lipit pe geam . Am cumparat rovinieta in martie si nici nu mai cumpar alta, rezolvari se gasesc la tot pasul cu politia romana :D . O mare prostie faza cu chitanta , dar ce sa-i faci , suntem in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut rovigneta niciodata si am masina de 10 ani.Nu mi sa cerut niciodata de cate ori ma oprit politia.

Apropo nici nu stiu cat costa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

stiu ca la un moment dat, prin iulie, nu mai existau fizic roviniete si prin urmare nu erau obligatorii, dupa care s-a revenit asupra deciziei si de la 1 sept (parca) sunt din nou obligatorii.

Si-a luat cineva de curand? Puteti sa imi spuneti si mie de unde?

10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat .. ca de 1 an nu am rovinieta .. si mi-era cam frica sa umblu in continuare fara .. merge soarta .. dar pana cand ? ;) De la Peco am luat-o .. 1 mil pentru G4 pe 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai am de prin august. Dar nici nu mai imi cumpar. Am fost oprit de cateva ori si nu mi s-a cerut niciodata rovinieta. Efectiv nu mai vreau sa o platesc. Si gata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit-o si eu,din pacate,anul trecut.

Am fost oprit de zeci de ori nimeni nu ma intrbat nimic niciodata.

La anul nu cred ca o voi mai plati ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat .. ca de 1 an nu am rovinieta .. si mi-era cam frica sa umblu in continuare fara .. merge soarta .. dar pana cand ? :) De la Peco am luat-o .. 1 mil pentru G4 pe 1 an.

Mersi, o sa caut si eu. Am nevoie de ea doar pentru drumurile din afara localitatilor, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu prea am fost oprit de politie cu toate ca am facut pana acuma destui km. de rovigneta am fost intrebat o singura data, dar atunci nu era doar politia, erau mai multi, de la administratia drumurilor parca(sper sa nu spun prostii), control trafic, etc. o armata intreaga, opreau aproape fiecare masina si cereau TOT: permis, talon, asigurare, inspectie tehnica, rovigneta.

a mea a expirat in 28 sept. dar vreau sa-mi cumpar iarasi tot pe 1 an. prefer sa fiu linistit in caz de control, nu se stie peste ce politai nimeresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pt drumurile din afara localitatilor :)

Eu am luat-o in septembrie de la posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ies des din RO asa ca mi-am luat. Prin zonele de frontiera ma gandesc ca poa' sa stea astia la panda pe tema asta, pt aia de vin cu masini inscrise afara. Iar eu am de obicei masina plina ciucure, si Garrcia are obiceiul sa imi ceara shpaga. Acum 2 zile la Nadlac mi-a cerut pe fatza 10 E pulitzaiul de frontiera, i-am dat ceatarna, i-am zis ca n-am, pitisem din timp banul din portofel :) , i-am zis ca am doar card si cativa lei. Si asta doar pt ca aveam in masina o canapea, un dulap, 2 motoare de broasca vai de mama lor, o umbrela de gradina si ceva table de broasca. Asa ca prefer sa am papirele obligatorii OK (RCA, ITP, permis, talon, bolintin, pasaport, robineta) sa sa le pot zice, vorba pesedistului ala de-l detera la TV acu' f'o 2 ani: Uuuuuu-Eeeeeeee! Ce-o sa-mi faca? O sa-mi ia troacele din masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand a aparut rogvinieta nu m-a intrebat nimeni de ea .

Bonul O MARE ABERATIE , am bonul daca voi mai reusiti sa cititi ceva pe bonul ala eu va dau o bere !!! am avut grija de bonul ala , parca s-a evaporat scrisul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma da ce fricosi sunteti cu rovinieta asta :)

...n-am eu bafta sa dau peste din astia care sa te i-a la bani marunti :D

....acum 2 zile am fost oprit pe DN1 in dreptul localitatii Timisul de Jos de un echipaj ....culmea cunosteam pe unul din ei, ca pana la urma dintr-o "verificare de rutina" ( care conform legii nu mai e voie, ei trebuie sa te opreasca doar daca le dai motiv pt asha ceva, daca iti vezi de treaba ta, N-AU de ce sa te traga pe dreapta ) a devenit o conversatie amicala intre mine si "Le Ajent du Militia" :ceuameni: .....si dupa 5 minute, totul s-a incheiat cu un strans amical de mana si tuleo ;)

poate dau si eu o de vreo unu de la Drumurile Publice ( sau cum s-o numi aia ) si dupa sa-i arat eu lor "DRUMURI la standarde EUROPENE" de n-o sa mai ma intrebe de rovinieta sau sa-mi zica ca e obligatorie :D ( presimt ca o sa ajuns subiect de stirii de la ora 5 :salut:)) )

o zi/noapte placuta domnilor,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ies des din RO asa ca mi-am luat. Prin zonele de frontiera ma gandesc ca poa' sa stea astia la panda pe tema asta, pt aia de vin cu masini inscrise afara. Iar eu am de obicei masina plina ciucure, si Garrcia are obiceiul sa imi ceara shpaga. Acum 2 zile la Nadlac mi-a cerut pe fatza 10 E pulitzaiul de frontiera, i-am dat ceatarna, i-am zis ca n-am, pitisem din timp banul din portofel :ceuameni: , i-am zis ca am doar card si cativa lei. Si asta doar pt ca aveam in masina o canapea, un dulap, 2 motoare de broasca vai de mama lor, o umbrela de gradina si ceva table de broasca. Asa ca prefer sa am papirele obligatorii OK (RCA, ITP, permis, talon, bolintin, pasaport, robineta) sa sa le pot zice, vorba pesedistului ala de-l detera la TV acu' f'o 2 ani: Uuuuuu-Eeeeeeee! Ce-o sa-mi faca? O sa-mi ia troacele din masina?

La iesirea din tara ti-o cere intradevar,anul trecut cand am fost plecat cu un prieten

avea rovigneta dar nu mai avea bonul,asa ca ne-au obligat sa luam alta,asta se

intimpla la Giurgiu.Asa ca aveti grije...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da .. dar legea e lege .. Si eu ziceam asa .. am stat fara 1 an .. dar .. nu vreau sa-mi incerc norocul .. ca amenda e 10 mil daca nu ma insel ... :ceuameni: Stai ce stai pana dai de un pusti abia intrat in politie cum am dat eu de unu la radar de n-a PUTUT sa-mi ia banii .. era speriat .. nu vroia ... pan la urma m-am ales cu 3 pct si 1mil amenda .. :) ca na .. legea e lege .. n-aveam ce sa fac altfel oricat as fi vrut :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei, am pierdut bonul de la rovinieta! Cum fac sa aflu cand imi expira? Exista un site ceva, ca la ITP sau RCA, unde bagi seria autocolantului si afli ce si cum?

Ami pare rau ca trebuie sa-ti spun dar nu ai cum sa afli treaba asta,

oricum stai linistit ca nu cred ca o sa-ti ceara cineva bonul ala vreodata.

Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu intotdeauna fac o copie bonului, copie pe care o tin in talon. originalul il tin numai acasa la un loc cu alte documente importante. la fel fac si cu rca-ul, e cea mai buna solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu si de data asta, ca si in cazul descris in primul post al topicului (al carui initziator uitasem ca sunt :vaidecapulmeu: ) nu mai gasesc bonul. De fapt tre' sa fie, printre alte 100e de bonuri de benzina si alte alea, dar pur si simplu cand tre' sa plec numai de aia nu mai am timp, iar cand sunt acasa mi-e lene sa iau alea la frunzarit. Oricum stiu ca tre' sa expire prin aprilie, deci daca ma opreste si ma intreaba de bon, le arat abtzibildul si le zic sa-mi demonstreze EI ca nu e in termen. In mod normal ar trebui sa poata da prin statzie si sa verifice, ca la ITP sau RCA.

Controale "de rutina" se fac si afara, stati linistiti, sambata si duminica m-au oprit odata austriecii, in masina civila, si a 2-a oara un ungur pe motocicleta la Szeged. Niciunul nu mi-a cautat nod in papura, s-a uitat la papire, s-a uitat prin masina (am inteles ca de obicei cauta furaciuni, in special piese de masini scumpe, dar ale mele nu aveau aspectul :P) si drum bun. Faza nostima a fost cu austriecii, uitasem ca am in pasaport 2 hartii noi-noutze de 5 euro, si cand a deschis ala pasaportul si i-a vazut, i-a luat imediat si mi i-a dat, de parca il frigeau la deshte. Ma intreb... la noi... cum era :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu intotdeauna fac o copie bonului, copie pe care o tin in talon. originalul il tin numai acasa la un loc cu alte documente importante. la fel fac si cu rca-ul, e cea mai buna solutie.

Nu este obligatoriu sa detii permanent cu tine RCA original? (nu te incalta organu cu vreo amenda?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!