Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Teoretic este si la Petrom, OMW, Mol. Eu am cumparat de la Mol. Depinde si de statie. Cand am cumparat eu la Cluj, la o statie Mol nu era, la OMW nu functiona internetul, la a doua statie Mol am gasit. Asa ca bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca daca tot vreti sa luati...luati-o din timp,sa nu cautati in ziua in care vreti sa iesiti din oras! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa este. Din timp. Eu simplu am uitat ca trebuie si asa ceva, cand am citit aici pe forum ca din 2008 si politistul singur poate verifica nu numai impreuna cu cei de la drumuri, atunci am tresarit ca eu nu am pe 2008, si am circulat in Ianuarie cel putin 2000 km, 80% in afara localitatii. Atunci am dat fuga si am mers de la benzinarie la benzinarie pana am gasit. Mai bine sa fie platita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am circulat cu numere provizorii si m-a si oprit politia si nici macar nu a pomenit de vigneta.

Apropo eu am cumparat-o de la MOL ca la Rompetrol de unde luam de obicei nu aveau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste greu rovigneta, eu am cautat sambata de am inebunit la toate benzinariile de la iesirea spre Alexandria, am gasit de-abia la Petrom Ghimpati :)

Niste c**** impun o taxa si nu o poti plati :icon_thumright:

Pentru 30 de zile a costat 26,07 RON, din care TVA 4,16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu rovigneta. Am cumparat-o in ianuarie, si acu vreo 2 sapt mi-a crapat o piatra parbrizul. rogigneta am lipit-o pe el. vreau sa merg la casco sa-mi schimb parbrizu. ce fac cu vigneta? e valabila doar chitanta? pot cere alt autocolant...sfaturi va rog frumos.

Cu Stima,

Dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wts

Autocolantul nu are nicio valoare fara chitanta, asa ca-ti poti schimba linistit parbrizul atata timp cat ai chitanta cu care sa demonstrezi plata rovignetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Deci autocolantul il voi pierde odata cu parbrizul. ramane chitanta e ok. Am inteles:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wts: daca baietii de la service sunt binevoitori, pot sa-ti "salveze" stiker-ul si sa-l relipesti.

:( Nu au nevoie de carte multa. End of :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Autocolantul nu are nicio valoare fara chitanta

Conform legislatiei in vigoare si viceversa este valabila , asa ca ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca noile modele, diferentiate pe categorie si valabilitate, prin model si culoare, care vor apare din vara, or sa fie mai usor de dezlipit. De fapt, sper sa nu mai fie auto-adezive (ma indoiesc sa nu fie). Am auzit ca la acestea nu va mai fi obligatorie pastrarea chitantei deoarece vor fi marcate datele de identificare direct pe rovigneta.

:)

Greu imi vine sa cred ca mai poate fi salvat abtipildul actual. Eu m-am chinuit foarte mult sa le dezlipesc pe ultimile doua (la reinnoire). Adezivul e de cea mai buna calitate, si mai este si abtipildul taiat in carouri. Nu o fi imposibil de recuperat, dar nici usor nu poate fi. Ma gandesc ca poate o solutie minune + aer cald + eventual sparta sticla geamului, ar salva ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de abia am cumparat un autovehicul second hand si inca nu am facut actele . as vrea sa fac insa rovinieta pt 7 zile ca am nevoie sa ies din oras. imi puteti spune daca este nevoie de actul de identitate al '' vechiului '' propriietar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Otilia, nu ai nevoie decat de certificatul de inmatriculare sau cartea de identitate a masinii (in copie sau original, dupa caz)

Am zis dupa caz, ca este posibil ca in unele locatii sa-ti ceara originalul pentru confruntare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stire care nu cred ca are de ce sa ne bucure :

MEF vrea sa renunte la rovinieta

Articol din: Afaceri & Economie | Sursa: Gandul

Noua taxa de drum ar putea aduce la buget sume de pana la 10 ori mai mari decat rovinieta

Ministerul Finantelor este dispus sa renunte la rovinieta in schimbul introducerii taxei de drum in acciza pentru carburanti, potrivit reprezentantilor Federatiei Operatorilor Romani de Transport (FORT). Ei sustin ca pretul platit la pompa pentru carburant nu va creste, deoarece, in acest moment, o data cu acciza se plateste si taxa de drum. 'Taxa de drum este ascunsa in acciza. in pretul actual al carburantului este acoperit si nivelul taxei de drum, iar existenta rovinietei face sa fim dublu taxati', a precizat pentru Gandul Augustin Hagiu, presedintele FORT. Nu de aceeasi parere este si Septimiu Buzasu, secretar de stat in cadrul Ministerului Transporturilor, care considera ca sansele ca pretul carburantului sa ramana neschimbat in urma introducerii acestei taxe in acciza sunt foarte mici.

Daca la adresa MEF a avut numai cuvinte de bine, Augustin Hagiu a fost foarte critic cu cei din MT, pe care i-a acuzat de tergiversarea proiectului. 'Nu Ministerul Finantelor este capul rautatilor, ci Ministerul Transporturilor. Secretarul de stat din Ministerul Transporturilor Septimiu Buzasu a incasat azi (marti - n.r.) o palma de la doamna secretar de stat in Ministerul Economiei si Finantelor Doina Dascalu, care s-a aratat uimita ca aceste lucruri nu sunt prezentate transparent de Ministerul Transporturilor. Ministerul Finantelor sustine ideea noastra atat timp cat Ministerul Transporturilor incuviinteaza eliminarea rovinietei', a explicat Hagiu, citat de Mediafax. Dupa cum spune el, asteptarile privind incasarile din rovinieta in acest an ar fi de 240 milioane de euro, iar daca taxa de drum ar fi inclusa in acciza, suma ar fi de aproximativ 10 ori mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...e clar. se scumpeste cu 0,5 lei/litru probabil. ca asa e in tenis.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOOON... in cateva zile imi expira rovigneta... ce fac? cumpar sau astept???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca a mai fost asa si nici naiba nu stie ce a facut base cu banii din rovigneta iclusa in pretul gazului. S-au timpit de tot.

RIon, iti iei pe o luna daca vrei. Nu neaparat pe un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ziceti de solutia urmatoare:

1-daca te opreste gaborul in oras,nu are de ce sa te intrebe de rovigneta,ii zici ca folosesti masina numai in oras iar el nu poate sa te contrazica k nu detine dovezi.

2-daca te opreste in afara,te dai jos din masina si zici k ai uitat toate actele acasa. :P In felul asta nu risti decit o amenda k nu ai actele la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cat e amenda pt ca nu ai actele la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare in legatura cu rovigneta: cam cati dintre voi au fost vreodata opriti pentru verificarea acesteia? Eu pot sa spun ca am la activ ceva iesiri in afara judetului si nu m-a oprit nimeni niciodata sa ma intrebe de ea. Nici pe cunostinte de ale mele...

Odata am fost oprit pentru ca aveam luminile stinse pe un drum european, dar n-am putut verifica daca ma intreaba sau nu de ea pentru ca o aveam intre celelalte acte si i-am dat la nenea documentele la pachet :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu circul de cand s-a introdus rovinieta fara si nu m-a intrebat niciodata nimeni nimic.

Nu vreau sa ma laud cu asta, insa consider ca nu e normal sa ai taxa de drum cand starea drumurilor e asa cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Camere video pentru verificarea rovinietelor, din 2009 :)

Actualul sistem de roviniete va fi modificat anul viitor, prin realizarea unui sistem de camere video pe drumurile nationale pentru verificarea existentei si valabilitatii rovinietelor, conform celor declarate de ministrul Transporturilor, Ludovic Orban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!