Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Salut, am si eu o intrebare, in Februarie ,anul acesta eu am platit o rovineta pentru un an intreg si am lipit-o frumos in geam, mai e valabila acum? Trebuie sa ma duc sa o 'convertesc' ceva la electronica asta noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rovinietele vechi vor ramane valabile pana la expirarea perioadei pentru care au fost achizitionate, insa proprietarii autovehiculelor vor trebui sa prezinte la control bonul de casa in urma achizitionarii rovinietei.

sursa: http://www.ziuacargo.ro/stire/1-octombrie-...asarile-CNADNR-

:)

nu este de ajuns ca platim taxe in combustibil,taxa de poluare,taxa de prima inmatriculare,taxe peste taxe si impozite. pentru ce? pentru cele mai proaste drumuri din europa.

nu as da nici un leu statului dar pentru 120 de lei cat costa pentru turisme nici nu imi mai bat capul sa-mi fac de lucru cu domnu` polistist!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit ceva cu care sunt de acord, rovigneta electronica.

Nu mi se parea normal ca dar unii sa plateasca.

Ori platim toti ori niciunul!

Nu eram de acord ca "fraierii" care platesc rovigneta sa acopere si gaura produsa de smecherii care se sustrag de la aceasta taxa.

Traseul banilor de la contribuabili la stat si inapoi in infrastuctura e alta poveste. Aici mai sunt foarte multe de pus la punct!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici mai sunt foarte multe de pus la punct!
Trebuie sa recunosti ca esti un optimist incurabil :biggrin:

Ce vrei sa spui ? Ca nu se fura inca destul din acesti bani ? :dry:

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fura ca-n codru'! Normal ca sunt constient de asta.

Problema mare e si mentalitatea noastra a tuturor. Adica, daca ei fura, sa furam si noi toti! In felul asta nu ajungem dacat ca putini sa plateasca taxe mari care sa acopere si gaura celor care nu le platesc. De fapt, ajungem sa ne furam intre noi. Oare aste e corect?! Ori suntem toti golani, ori nu mai suntem! :)

Vom intra in normalitate numai daca punem la punct ambele aspecte. Adica sa-l facem si pe contribuabil sa plateasca ceea ce foloseste, respectiv drumul extraurban, dar si pe guvernanti sa nu-si mai bage ciocul in banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu - cei care vor fi filmati si amendati desi au rovignete deja facute (insa nu sunt introdusi in sistem) vor putea sa prezinte bonul de la achitarea acestora ca sa fie anulata amenda - e pe principiul "ori suntem prosti, ori nu mai suntem" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capone26, nu vreau sa te jignesc in niciun fel dar nu inteleg ce te deranjeaza, cu ce te simti constrans. Peste tot exista taxe pentru drumuri, e drept de obicei pentru autostrazi (unii chiar au peste 300 km din asa ceva). Costa 120 ron pe an, sau ceva de genul, adica foarte putin. O cumperi si stai fara griji.

Foarte putin? In Elvetia vigneta care e numai pentru autostrazi costa 40CHF/an adica putin peste 120 de lei.

Si daca circuli acolo intelegi de ce platesti banii aia...

In Romania, ai doua autostrazi (A3 nu prea e autostrada in conditiile in care o parcurgi in 10 minute). Pe A2 oricum esti taxat, chipurile taxa de pod. Iar de la anul se doreste sa se introduca taxe de autostrada indiferent daca sunt mostenite de la Ceausescu sau de la UE. Drumurile in Romania sunt cum sunt. Inteleg ca iarna se strica drumurile dar de ce in iunie ele inca nu sunt reparate?

Mie nu mi se pare deloc mica taxa in contextul acesta. In plus, nu inteleg de ce rovigneta are pretul in Euro? Suntem cumva in Germania? Castiga 50%+1 dintre romani in euro? Toata Romania e euro-izata si sindicatele se lupta sa nu piarda romanii cateva sute de lei la salar sau la pensie. In Ungaria toate preturile sunt in forinti, la fel in Polonia (in zloti), la fel si in Cehia (coroane) si la masini si la case si la abonamente telefonice si la absolut orice (taxe). In Romania, cel mai amarat Logan are pretul in Euro. Rovigneta- taxa perceputa de o institutie a statului, e in Euro. De ce?

Taxa de drum e si foarte mare si platita fara rost. Altfel spus e o jecmaneala a la Romanika.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte putin? In Elvetia vigneta care e numai pentru autostrazi costa 40CHF/an adica putin peste 120 de lei.

Si daca circuli acolo intelegi de ce platesti banii aia...

Sa sti ca intr-un fel si aia e jekmaneala! Eu doar am petrecut vreo doua zile in Elvetia si a trebuit sa platesc vigneta lor pe un an!

Sper ca inregistrarea rovignetelor intr-un sistem computerizat va face sa se stie exact cat se strange din aceasta operatiune de colectare a taxelor. E doar un pic mai greu de furat cand se stie exact cati bani se strang.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa sti ca intr-un fel si aia e jekmaneala! Eu doar am petrecut vreo doua zile in Elvetia si a trebuit sa platesc vigneta lor pe un an!

Pai nu te impiedica nimic sa revii pe autostrazile lor timp de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Diesel

Tie ti-ar placea sa platesti taxa de pod de pe Autostrada Soarelui la un nivel de vreo 10 milioane la care sa ai dreptul sa o parcurgi de cate ori vrei intr-un an chiar daca nu vei trece pe el decat de vreo 2 ori. Sau taxa de intrare in Mamaia de vreo 5 milioane pe an chiar daca faci un concediu de o saptamana!?

La noi, ca si in multe alte tari, poti plati si fractie din taxa pe doar o saptamana/luna/ cateva luni.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Diesel

Tie ti-ar placea sa platesti taxa de pod de pe Autostrada Soarelui la un nivel de vreo 10 milioane la care sa ai dreptul sa o parcurgi de cate ori vrei intr-un an chiar daca nu vei trece pe el decat de vreo 2 ori. Sau taxa de intrare in Mamaia de vreo 5 milioane pe an chiar daca faci un concediu de o saptamana!?

La noi, ca si in multe alte tari, poti plati si fractie din taxa pe doar o saptamana/luna/ cateva luni.

Nu ai inteles nimic. Eu ilustram ca romanii platesc la fel de mult anual cat elvetienii si pentru nimic in comparatie cu acestia.

In rest, eu ii las sa plateasca si taxa de intrare in Mamaia si pe cea de pod de pe A2 pe cei interesati. Eu personal, nu sunt...

Ca sa ma pun in locul tau, pentru 2 zile petrecute in Elvetia fie nu as fi platit-o si as fi folosit drumurile lor nationale, fie o plateam si nu mai comentam nimic. Tu ai ales sa o platesti, ai beneficiat cat ai dorit de autostrazile lor si acum comentezi ca ai fost jecmanit. Eu ma simt jecmanit la mine acasa si nu m-am simtit in Elvetia...(3 vizite in 2 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu e optiunea ta daca le platesti vigneta sau ba. In momentul incare treci granita elvetiana ti se impune plata. Altfel nu treci.

In al doilea rand taxa este mica, protejand cetatenii elvetieni, si datorita faptului ca sunt multi turisti care platesc aceasta suma chiar daca nu folosesc autostrazile lor tot anul. Si pana la urma Elvetia e o tara mai mica tranzitata de milioane de turisti.

Noi romanii am vrea eventual sa ni se faca 40 de autostrazi dupa care sa aiba tupeul sa ne taxeze.

Pana la urma distanta dintre gropile de pe strazi este finantata de catre cei care platesc rovigneta.

Cei ce considera ca nu merita aceasta taza sa nu mai foloseasca aceste drumuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu e optiunea ta daca le platesti vigneta sau ba. In momentul incare treci granita elvetiana ti se impune plata. Altfel nu treci.

Deci ceea ce spui tu este FALS. Am intrat in Elvetia si din Germania si din Franta si din Austria. Niciodata, dar absolut niciodata nu mi-a impus nimeni la vreunul din punctele vamale elvetiene sa platesc vreo taxa si nici cea de autostrazi. In acest an, nici macar nu mi s-a verificat buletinul, am oprit masina in dreptul vamesului si mi-a facut semn sa trec mai departe.

Probabil ca ai confundat o recomandare cu o impunere sau poate ai avut parte de un "abuz". Nu am fost acolo deci nu stiu despre ce vorbesti dar nu poti sa generalizezi asa ceva. E fals sa spui ca : "In momentul incare treci granita elvetiana ti se impune plata" . Elvetia e in spatiul Schengen de anul trecut nici macar controale vamale nu se mai fac.

Dupa 20 de ani de "democratie", noi - unii romani - am fi vrut sa avem cateva autostrazi astfel incat atunci cand platim o taxa "de drum" sa stim pentru ce o platim. Din pacate nu le avem, iar cand e vorba sa platim, platim ca si vesticii "in Euro" ca sa circulam pe drumurile nationale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Discutia a deviat total de la subiect!

Topicul este dedicat rovignetei si informatiilor legate de aceasta, NU discutiilor despre "o platim, n-o platim" "da' de ce s-o platim", etc.etc.

VA ROG SA RAMANETI ON TOPIC!

Multumesc pentru intelegere! :banghead:

PS:

Sunt roman si n-am nicio frica sa afirm asta oriunde in lume dar in acelasi timp am o multime de "jene" legate de caracterul acestui popor.

Una mare este ca ne-am obisnuit sa facem gargara pe orice tema, indiferent daca ne pricepem sau nu, indiferent daca aceasta gargara are finalitate sau nu.

Ar trebui sa invatam odata pentru totdeauna ca indiferent cum este (buna sau rea, dreapta sau stramba) LEGEA ESTE LEGE si TREBUIE SA O RESPECTAM!

Faptul ca, guvernantii fura din banii publici NU ne da dreptul sa NU respectam legea, pentru ca in acest caz NU SUNTEM CU NIMIC MAI BUNI DECAT EI!

PUNCT!

Cine se sintem lezat de afirmatiile mele, n-are decat sa fie lezat in continuare, dar trebuie sa inteleaga ca asta este adevarul si ca legile trebuie respectate.

O seara buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bad post

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fura ca-n codru'! Normal ca sunt constient de asta.

Problema mare e si mentalitatea noastra a tuturor. Adica, daca ei fura, sa furam si noi toti! [...] Adica sa-l facem si pe contribuabil sa plateasca ceea ce foloseste, respectiv drumul extraurban, dar si pe guvernanti sa nu-si mai bage ciocul in banii.

N-am nimic impotriva sa platesc rovigneta, dar ma deranjeaza ca singurul mecanism prin care pot 'amenda' felul in care sunt gestionati banii colectati este alegerea de a vota sau nu o data la cativa ani. Mi-as dori un mecanism mai eficient - ca, de exemplu, sa n-o mai platesc pana nu exista un minim de conditii, si toata povestea reglementata legal, nu 'haiduceste'. Numai ca cei ce ne guverneaza n-au interesul sa faca acest lucru. Sorry de off-topic!

Modificat de emircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am cumparat o masina care are rovigneta valabila pana in decembrie 2010, eu mai trebuie sa cumpar alta? M-am uitat pe ea si in afara de nr de inmatriculare (pe care dealtfel o sa-l schimb) scrie si seria sasiului.
Raspuns conform Legii nr. 424/2002

"(7)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum RCA-urile se cunosc de catre "sistem" atat ca apartinand unui nr. de inmatriculare cat si a unei serii de sasiu, cred ca nu va fi o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va obliga nimeni sa platiti rovigneta ... Nu stiu de ce va ofuscati atata si cautati voi diverse motive sa le aratati celorlalti de ce sa nu o plateasca. Faceti un grup pe Facebook ca si-asa e la moda si gata. Daca exista reguli, sa fie pentru toata lumea.

De ce ne-am mai face asigurari RCA, daca oricum nu avem niciun accident in care sa fim vinovati? Mai bine umblam cu 10 mil la noi, si cand facem un accident ii dam la om bani si gata, treaba-i rezolvata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii de pe aici fac confuzie intre drumurile nationale si cele judetiene.

Ce e in oras/comuna/sat nu are treaba decit cu primaria...

Am umblat si eu prin tara, ce sa zic sint multe care sint reparate destul de bine...ca timpitii fura la greu, ca se pot misca si mult mai repede si mai bine calitativ vorbind e alta poveste...

De multe ori observi ca mergi ok pina intri intr-o localitate, acolo FRINAAAA ca e plin de gropi...cel putin asa era prin nordul Moldovei...

Naspa e prin orase...in Iasi mai bine umbli cu masina pe trotuar, peste tot au schimbat bordurile si dalat trotuarele...tre' sa mai treaca 10 ani sa asflateze intre borduri...asteptam sa-si deschida vreun politician o firma de asfalt poate asa ...cine stie...

PS nici eu nu plateam, ies rar din localitate...luam pe 7 zile sau 1 luna...dar nu merita stresul iar economia e de 2 lei...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ot sau nu, eu as dori sa stiu de unde pot afla concret ce se 'aude' cu taxa de drum bagata acum cativa ani in pretul benzinei ( iar daca va mai amintiti panourile cu "Aici sunt banii dumneavoastra),

un sistem de-altfel perfect in principiu din care sa se deduca sume pentru intretinerea soselelor pe care calcam, conduci mult,bagi combustibil mult e normal sa platesti mai mult ca uzezi soseaua mai tare si viceversa, la fel si cu motoare mici si mari, cosumi 5-8% inseamna ca ai turism din categoria mica de ~1000 kg, consumi 10-15% benzen inseamna ca ai sedan din categoria mare de 1500-2000 kg masina, tocesti mai tare soseaua, si asa mai incolo iar la cele de marfa ceva mai specific eventual. daca mergi foarte putin si ai o masinuta nu trebuie sa platesti tot ca unul care face 50 de mii pe soselele patriei.

Eu banui insa ca hotii (da, gargara,nu ii pot numi alfel) tac chitic si se culca frumusel pe ureche mentinand si taxa aia plus rovineta.La fel si cu forfetara..dar asta e alta hotie. banii se sifoneaza in firme ale prietenilor cotizanti la partid,pe lucrari cu deviz neobrazat sau fictive,ori pe lucrari de mantuiala la care trebuie sa revina periodic pentru a a vea in fiecare an un contract gras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit ultimile pagini din acest topic parca nu pot sa ma abtin sa nu comentez si eu cateva randuri.

Doar ce m-am intors dintr-un concediu de peste 5000km pe ruta Ro-Ungaria-Slovenia-Italia si vreau sa va spun ca pana sa ies din tara parca mai aveam asa cate o multumire cand nimeream pe o portiune de drum mai bun, recent asfaltata, chiar daca facuta de mantuiala, totusi eu ma bucuram un pic ca de se poate si mai bine, dar dupa ce am mers pe autostrazi adevarate(nu porcariile de la noi din tara), la intoarcere mi se parea ca suntem cu 30-40 ani in urma lor ramasi si cu toate ca am 27 ani personal nu cred ca o sa apuc vrodata sa merg cu masina personala la noi in tara pe drumuri cum am vazut la Sloveni-Unguri si Italieni. (poate doar copiii copiilor nostri si asta daca se schimba cu totul mentalitatea si cei care ne conduc)

Sunt de acord sa se plateasca rovineta si din partea mea pot sa o faca si 100E pe an doar cu conditia sa avem si noi drumuri ca in afara(ca astfel nu mai bagi bani in reparatia masinilor ca nu mai umbli la articulatie, anvelope, parbrize schimbate d la pietre si ii dai pe rovineta, dar va garantez ca nu o sa se intample niciodata asa ceva).

Sincer imi e scarba numai cand ma gandesc cate taxe ai de platit la noi si pentru ce..., ca sa fure ei si de dupa ii vezi in topul milionarilor in Euro, sunt curios ce salarii o sa aibe astia de la drumuri si ce prime o sa incaseze acum dupa introducerea rovinetei electronice, ca de romanul plateste ca ii e frica de consecinte.

Alt exemplu de toata jena ar fi cu marirea impozitelor pentru un bun care este al tau si sa zicem ca ai un motor de 3000cm3 platesti numai impozit la primarie 2200 lei/an, pentru ce, ce iti ofera primaria de banii astia?

As putea sa scriu cateva pagini referitoare la toata japca care se face la noi , dar mai bine ma opresc ca ma ia durerea de cap cand ma gandesc cate taxe avem si preturi la combustibil, mancare scumpa sau mai scumpa ca prin europa, salarii mizere, acum mi-au mai taiat si din salariu 25% ca de nu mai aveau de unde sa mai fure si ce s-au gandit ei sa bage mana in buzunarul bugetarilor.

Singura metoda ar fi sa scapam de tara asta de .... numai prin emigrare in masa.

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mosule, ultimu stinge becu si arunca cheia ...

Din pacate la unii e mai greu cu plecatul, probleme personale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal mi se pare o porcarie rovigneta asta.La fel si amenda asa mare urmata de lipsa acesteia.Nici nu incep a discuta despre "drumurile' din tara.Astea nu sunt drumuri!Sunt poteci asfaltate fara nici un dumnezeu.Drumuri proaspat asfaltate(acum 6luni) sunt acum distruse.Spun NU rovignetei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O luati extrem de personal, rovineta e mai mult pt camioane de tonaj, acolo e banul, si marea minareala, ca si in vamile romanesti...

Ca mai prind si cite un auto mic asta e alta treaba, deobicei cind te opreste politia (deobicei pt amenda viteza), controalele mixte sint mai mult pt TIR-uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!