Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

@ Aerofan exact accelasi lucru l-am facut si eu,in gaura nitului cu el.Adevarat trebuie indreptat putin ciocul arcului si te chinuii putin cu montat demontat,dar ai certitudinea ca acolo moare.Singurul inconvenient se mai aude putin cand te asezi pe scaun un zgomot mic metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! Am nimerit din intamplare pe topicul asta cu "arcul buclucas" si de curiozitate am fost pana la masina sa verific daca arcul e in regula. Dragutul de el era acolo... Nu era cazut sub scaun, era "pe pozitie", dar era desprins. Se misca destul de tare si a fost chiar posibil sa-l scot ca sa ne cunoastem mai bine.

Nu ma deranjeaza nimic la scaun in momentul de fata, dar am sa incerc totusi sa prind arcul la loc. A big thanx to Aerofan pt fotografii si indicatii.

Se pare ca si acest arc este pe lista cu chestii care pica relativ des la VW (senzor temp lichid racire, senzor acceleratie laterala, comutator lampi frana, switch-iuri pt stare usi [inchis/deschis] etc).

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , inca un arc de la bancheta sofer cazut =)) , il pun la loc sigur , in portbagaj :)). Bafta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LINISTE+pasarele,umbra+racoare, io+laptop+VAG-COM+masina+ o tigara...o placere...POCCCCCCC sub bancheta...

Noroc ca fusesem la buda mai devreme...

Sint, cred, unii din putinii "norocosi" carora le-a pocnit kktul ala de agatatoare a arcului sub propriul c..r ...

Timpita senzatie...

M-am alaturat si eu fericitilor posesori de arcuri in portbagaj :))

Cataline bucuria nu tine prea mult... o sa pocneasca si la tine...spera sa nu fii pe scaun :))

Intrebare pt "cunoscatori", nu e loc de prins un surub de 4-5mm cu 2 piulite si ceva pasta de blocare ca sa ajunga la ~ aceeasi varianta ca originalul nit ?

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt la fel de"norocos" ca si tine...am crezut ca s-a rupt podeaua cu mine cand s-a rupt mizeria aia de arc si eu am cazut cu scaunul....ca sa nu mai zic ca am starnit amuzamentul celor din masina...si e de ras intr-adevar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog daca pui surub la fel o sa se intample... nu poti sa crezi ce forta are arcul ala iar surubul o sa-l foarfece la un moment dat. Ca sa pui surub tot trebuie sa desfaci la fel cat am pozat eu.... pentru cateva ciocane in plus nu cred ca merita sa pui surub. Eu nu recomand surub :D.

Am ras in hohote de descrierea ta cu saritul de arc :)

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am imaginatie destul de bogata...vazui arcul...

La intilnire simbata stricai o intrebare ce p.... ...a e tispicul asta (gasii sub scaun numai agatatoarea arcului)?

Unul din baieti baga mina sub scaun meu si (era patit omul) scoase arcul...la care din vreo 6-7 baieti, 4 cel putin au scos din portbagaj acelasi arculetz...

"Si noi avem din astea!!"

Unul era mai smecher avea 2 :))

Sa mor eu daca arculetzul asta nu merita sa fie mascota grupului VAG :))

Ma gindeam ca ar fi mai estetic/ortodox un surul de 5-6mm...daca a tinut kktul ala 10ani un surub o mai tine inca 6-7...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , citeam acum vreo cateva saptamani de arcul asta de sub scaun, acum il am si eu cazut sub scaun :))

Modificat de vio0781
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt posesorul unui nou arc cazut sub scaunul de la sofer, tre sa merg la service cu el sau o sa supravietuiasca scaunul si fara arc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit-o cu arcul :)) Unu in stanga unul in dreapta. Ala din stanga s-a rupt pur si simplu, iar cel din dreapta e inca intreg, dar de pus la loc nici nu ma gandesc.... prea mult de munca plus ca nu ma joc la reglajul pe inaltime toata ziua asa k nu e asa o urgenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si fara arc, la mine sta scaunul numai jos...cind se mai urca fiica-mea la volan il mai ridica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un arc cazut la datorie, poate-l folosesc la ridicat gratarul de pe jar :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am ajutat un coleg forumist

sarna'

A big thanx to Aerofan pt fotografii

si mai big la mine ca l-am pus sa le faca (am mai citit ceva critici visavis de lipsa pozelor)

Intrebare pt "cunoscatori", nu e loc de prins un surub de 4-5mm cu 2 piulite si ceva pasta de blocare ca sa ajunga la ~ aceeasi varianta ca originalul nit ?

ar merge, dar e mai mult de munca: masurat, polizat, etc.

Merge si fara arc, la mine sta scaunul numai jos...cind se mai urca fiica-mea la volan il mai ridica :)

se ridica el, dar cu unul mai greu parca se forteaza prea tare scaunul si cum anumite componente sint cam pirpirii nu stii cind trebuie sa schimbi ceva din mecanismul ala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare VW users!

Intru si eu in clubul posesorilor de 2 arcuri gasite in mod misterios sub scaun. Eu le-am gasit dupa o vizita la o spalatorie, unde dupa o cosmetizare a la carte interior....ma tem ca baiatul cu carpa a tras mai haiduceste de scaune...altfel nu imi explic. Poate sa fie doar o coincidenta, dar no'...

Ma gandesc sa le plachez cu aur :blink: he, he...si sa le pun la loc. Pana atunci vor sta bine merci in portiere.

Doamne ajuta! :Driver:

Modificat de allwman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma ocupam cu cumpararea si vanzarea lor la fier vechi... arcuri de scaun de vag..acum eram miliardar..Bill Gates imi cerea bani imprumut :lol: :lol: .Mare tampenie si tembel rau a fost ala care a crezut ca un lindic de nit de aluminiu o sa tina catamai arcul de otel,cap de rus si minte de neamt :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde dreacu' vazui matale nit de aluminiu? E otel toata ziua...ca e un kkt de 4mm e altceva...mai ales ca e tratat...si crapa...

Oricum e subdimensionat la greu...in ideea ca vrei sa tina pina o lesi mostenire la nepoti...la mine a sarit dupa 10 ani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: mai bine...cap de turc, mana de lucru ruseasca, minte de neamt....asta vizavi si de minoritatile nationale din Deutschland. Volkswagen Aktiengesellschaft sau pe romaneste VAG sa ne traiasca!

Modificat de allwman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e de fier nenicule,la mine se ajungise deja...Poate nici de alu nu e dar cu siguranta de fier brut nu e :blah: .Pai stai asa..10 ani e mult?Lasa nenicule ca la scaunele de g2 si g3 dansai hora pe ele si carai un vagon de caramizi si nu se mai rupea nimic :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am observat si eu in dimineata asta ca am un arc pe jos...din otel masiv si o bucata de fier...de unde vine ca habar nu am ...m-am uitat la cel din dreapta sa nu vad niciunul...e grava problema?am observat ca merge inainte inapoi si nu ma deranjeaza nimik la scaun dar de unde e arcul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ai venit in clubul ,,ARCASILOR,, :lol: Gasesti raspunsul cateva posturi mai sus ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi crede-ma ca e de otel...are o culoare mai dubioasa ca e otel tratat...zici ca e aluminiu :)

Apropo de fiabilitate zi sarumina ca inca se facea calitate pe la inceputul anilor 2000...

Ca masinile din 199x sint mult mai fiabile e alta poveste...atunci masina era de folosinta indelungata iar acum a ajuns de unica folosiinta...adicatelea cit te tine garantia...si la unele nici macar atit vezi topicul Skoda 1.2 TFSI :)

Asa ca 10 ani e bine pt un arc+nit ...sper sa nu sara asa si motorul :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in urma cu 6 luni un sunet puternic m/a speriat si am gasit un bolt metalic la picioare...scaun sofer fara arc....azi la semafor un sunet puternic...ma dau jos ma uit nu e nimik, dar cand ma parchez al doilea arc, cel de la scaun pasager era cazut la datorie...am acum 2 arcuri in portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welcome to the club :)

Se pare ca nu tin mai mult de 10-11 ani :))

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si la mine, dupa 11 ani. Eu l-am lasat la loc, poate se repara singur. Din cate am citit pe forumuri straine parerile sunt impartite (ajuta la reglaj pe inaltime sau fata-spate) dar concluzia este unanima: nu este nevoie sa il puneti la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!