Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Un pic mai tarziu raspund eu, ieri la pranz drumul era super curat (umed) si chiar daca mai ningea putin, nu se mai depunea asa cum s-a depus sambata. Eu am fost sambata dimineata spre Brasov, cea mai nasoala experienta a mea pe Valea Prahovei, iar duminica la pranz la intoarcere totul a fost super OK. Oricum pentru cei ca mine care inca nu si-au pus cauciucurile de iarna, recomandarea ar fi sa nu va aventurati pe Valea Prahovei pe timp de viscol (eu am ajuns ok la destinatie dar dupa 6,5 ore la un drum de 2,5 - 3 ore in mod normal).

Un pic OT: nu inteleg de ce se "intepeneste" traficul la Busteni. Daca ar putea cineva sa ma lumineze si pe mine. :)

Toate cele bune.

Modificat de repty74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca sunt treceri de pietoni, unii mai intra, altii mai ies in/din drum, soseaua e stramta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sunt autostrazile iarna ? ma refer la cele spre budapesta, viena...

mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sunt autostrazile iarna ? ma refer la cele spre budapesta, viena...

Iarna, in general, sunt prezente utilaje de dezapezire, pe autostrazile din vest. Chiar daca te prinde vreo ninsoare, viscol, se poate circula, dar mare atentie. In ianuare 2006, veneam spre Romania, iar inainte de Viena cu vreo 80 km a inceput un mare viscol, pe jos incepuse sa fie gheata si zapada viscolita, iar marcajele de pe carosabil nu se mai distingeau. Eu mergeam pe banda I cu 70-80 km/h, anvelope de iarna, iar pe banda II se mergea mult mai tare. Ei, la un moment dat, au inceput zmeii sa iasa in decor: unii pe mijloc, altii prin paduri. Descurajante imagini. Am mai prins o ninsoare puternica in Germania zona Regensburg, noaptea. Erau utilaje, dar tot a trebuit sa merg prin nameti pe autobahn vreo 200 km. Asa ca, daca te prinde ninsoarea pe drum, ai sanse mari sa nu ramai blocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa plec Vineri seara din Cluj Napoca cu destinatia Targoviste. Am de ales 2 variante:

1. Valea Prahovei (Cluj Napoca-Tg. Mures-Brasov-Sinaia - Paduchiosu - Targoviste)

2. Valea Oltului (Cluj Napoca-Alba Iulia-Sibiu-Pitesti-Moreni-Targoviste)

Care ar fi varianta optima, avand in vedere ca vine si juniorul meu de 1 an si 1 luna cu mine si sotia?

Cum se prezinta drumurile pe cele doua variante?

Alte alternative daca aveti?

Multumesc..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-as sfatuit pe Sibiu-valcea-Pitetsi..A1 Gaesti-Targoviste, desi ultima parte e destul de prost drumul.

avand in vedere si vremea..ma gandesc ca Sinaia Paduchiosu sa nu fie cam dificil.

ar mai fi o solutie...Brasov-Bran- Campulung-Targovste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Bogdan_wrc pentru sfat. Avand in vedere faptul ca nu exista nici un raspuns despre starea drumurilor pe Valea Prahovei plus ca statiunile vor fi invadate pt. weekend-ul prelungit am sa aleg Valea Oltului ca si optiune (am intrebat niste amici care au folosit aceasta varianta astazi, mentionand faptul ca traseul este ok).

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Bogdan_wrc pentru sfat. Avand in vedere faptul ca nu exista nici un raspuns despre starea drumurilor pe Valea Prahovei plus ca statiunile vor fi invadate pt. weekend-ul prelungit am sa aleg Valea Oltului ca si optiune (am intrebat niste amici care au folosit aceasta varianta astazi, mentionand faptul ca traseul este ok).

:banghead:

sa ai grija din alba spre sibiu e plin de camere video cu radar, din alea cilindrice de un metru jumate inaltime in aproape toate localitatile pana la sibiu, in afara de miercurea sibiului (nus f sigur pt aia dute regulamentar in toate localitatile).... dupa sibiu mai sunt la vestem, la talmaciu, si pe multe comune depe valea oltului... nu stiu exact care ce rol au, daca au si radar sau doar supravegheaza, poate stie mai bine cineva care citeste postu... oricum sfatu meu e sa incerci per ansamblu sa circuli regulamentar :( sa ai drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, capone26, ai avut dreptate in privinta camerelor, cred ca am prins una inainte de intra in Valcea. Ca si fapt general drumul este ok, micile probleme apar cu traficul greu si portiunea dintre Rm. Valcea si Pitesti unde se lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...portiunea dintre Rm. Valcea si Pitesti unde se lucreaza.

Iar se lucreaza? Pe ce portiune? Sunt semafoare, restrictii, un singur sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar la iesire din Valcea spre Dealul Negru si dupa. Semafoare, restrictii, un singur sens nu sunt, sau cel putin nu am intalnit (am calatorit noaptea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am calatorit Sambata dimineata la dus spre Voineasa si Luni la pranz la intoarcere si nu era nici un semafor, doar diferente de nivel de la o banda la atla, se asfalteaza pe rand sendurile de mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ai grija din alba spre sibiu e plin de camere video cu radar, din alea cilindrice de un metru jumate inaltime in aproape toate localitatile pana la sibiu, in afara de miercurea sibiului (nus f sigur pt aia dute regulamentar in toate localitatile).... dupa sibiu mai sunt la vestem, la talmaciu, si pe multe comune depe valea oltului... nu stiu exact care ce rol au, daca au si radar sau doar supravegheaza, poate stie mai bine cineva care citeste postu... oricum sfatu meu e sa incerci per ansamblu sa circuli regulamentar :( sa ai drumuri bune

salut din cate stiu eu acele chestii cilindrice de un metru jumatate sunt radare fixe cu laser care fac poze atat ziua cat si noaptea prin infrarosu detectorul meu de radar dadea o alarma gen laser alert dar de la spate deci mare grija gasiti mai multe detalii pe google. mare grija si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Dej-Baia Mare-Satu Mare cum mai e ???

Ati mai fost pe acolo ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R a z v a n ! nu cred ca e nimic offtopic ! timp ce el se numeste Starea drumurilor ! da e o parere personala , nu numai a mea !

totusi nu vad cu ce te-am deranjat ! nu stiam ca trebuie sa cer acceptul moderatorilor sa postez !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
:) topicul acesta nu cred ca-si are rostul ! doar stim cu toti care e situatia cu drumurile la noi ! cred ca problemele ar avea ceva rezolvari dupa o revolutie !

OFF TOPIC:

Bogdane, ce nu ai inteles din acest paragraf al regulamentului:

6. Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, nu pe opinii subiective.

Mai mult decat atat, acest topic este lasat deschis si actualizat de colegi care posteaza in ce stare este un anumit drum/sosea/strada/ulita si care nu este altceva decat ajutor pentru alti colegi care se informeaza in prealabil despre starea respectivelor drumuri.

Acum (ma rog, acum o luna) ai venit tu si spui ca topicul nu-si are rostul.

Ti se pare ok? Ai postat un sfat despre o anumita portiune de drum cu probleme?

Din aceasta cauza ai fost si esti OT.

Eventualul raspuns pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Dej-Baia Mare-Satu Mare cum mai e ???

Ati mai fost pe acolo ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cluj -dej-baia mare am fost ieri, dela cj la dej e destul de ok, nu sau terminat vesnicele asfaltari, da e mai ok, dela deja la baia mare la fel ca intotdeauna, drumuri inguste, asfalt denivelat, pe alocuri gropi, nici o schimbare majora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce variante am pentru un drum Cluj - Iasi? cel mai mult mi-e frica sa nu prind niste ninsori si sa raman blocat pe undeva...

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mai multe variante :

Cluj - Turda - Targu Mures - Balauseri - Sovata - Praid - Gheorghieni - Bicaz - Piatra Neamt - Roman - Targu Frumos - Iasi.

este cea mai buna varianta daca te preocupa calitatea drumului. iarna e de evitat din cauza pasului Bucin care se blocheza mai mereu cand ninge.

Cluj - Turda - Targu Mures - Reghin - Toplita - Borsec - Poiana Largului - Targu Neamt - Motca - Pascani - Targu Frumos - Iasi.

e recomandata iarna find o ruta mai usoara decat prima.

si ar mai fi si o varianta prin Bistrita - Vatra Dornei - Gura Humorului. nu cunosc starea drumului decat de la Vatra Dornei la Iasi, drum care este in reparatie pe portiuni.

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bistrita - Vatra Dornei, drum bun asfalt nou, Vatra Dornei - Gura Humor - Suceava, se lucreaza semafoare, gropi, Suceava - Iasi - drum cu o singura banda fara gropi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ruta CLUJ -- BUDAPESTA !!

ce recomandati ?

prin oradea sau prin arad (nadlac) ??

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este la ora actuala starea drumului Focsani - Lepsa ?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!