Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

La fel, intre Sighisoara si Turda nu sunt radare fixe. Camerele incep dupa Turda spre Cluj si mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde sa ies eu de revelion din tara, pana acum am iesit de vreo 5 ori pe DN7 (Bucuresti-Valea Oltului-Sibiu_Deva-Arad-Nadlac) si de 2 ori pe DN1 (Bucuresti-Brasov-Sighisoara-Cluj-Oradea-Bors) .. de DN7 m-am saturat din cauza aglomeratiei din judetul HD si a curbelor pana la Arad .. DN1 e lung ca o zi de post .. as incerca Bucuresti-Alexandria-Craiova-Drobeta-Lugoj-Timisoara-Cenad cat se face pe acolo si cum e drumul? am fost doar pana la Drobeta o data dar nu si mai sus si am auzit ca tocmai intre Drobeta si Timisoara drumul este foarte prost, este adevarat ca iti rupi masina pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul este foarte foarte prost intre Drobeta - Lugoj. Am fost acum o luna pana la Timisoara si am facut exact 9 ore. Semafoare foarte multe; in loc sa se lucreze pe distante mari se lucreaza pe bucatele mici(tipic romanesc). Cred ca urmatoarul drum prin zona aceea va fi peste vreo 2-3 ani cand sper ca drumul se va ridica la 'inaltimea' peisajului(malul Dunarii). La intoarcere am fost prin Lugoj, Deva, Sibiu, Valea Oltului. Drum aglomerat dar nu-ti faci masina praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pina de sarbatori mai mult ca sigur ca deva-arad va fi atza pentru ca sint aproape de arad cu asfaltul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au terminat lucrarile pe Sibiu - Arad? se poate merge fara cozi cauzate de lucrari in asfalt? ca plec sambata si camioane nu prea sunt in weekend

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit ca tocmai intre Drobeta si Timisoara drumul este foarte prost, este adevarat ca iti rupi masina pe acolo?

stai bine cu auzul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si informatii.

Dupa multe calcule, trasee am fost si la Oradea... cu trenu'.Ca sa scap de gura nevestei, mamei, soacrei, tatalui, socrului.

Acum cred ca au vrut sa ma pedepseasca pentru ceva ca drumul a fost HORROR.

Am mers cu InterCity,clasaI care a facut 13 ore, desi trebuia sa faca 11 ore jumate'.

La intoarcere a facut doar 12 ore si un pic. Trenul merge ingrozitor de incet, sunt restrictii de viteza, se lucreaza pe diverse tronsoane iar cel mai stupid pentru anul 2008 este ca intre Cluj si Oradea linia nu este electrificata, trenul e tras de locomotiva diesel.

Asa ca, la naiba cu transporturile lor si infrastructura de rahat a acestei tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In Arges drumurile sunt nasolale!!! Asta daca vrea cineva sa mearga la Brasov pe ruta Pitesti-Campulung-Rucar-Bran-Brasov! Vreau sa zic ca de la iesirea din Pitesti veti avea parte de un drum gen "scara pisicii" + gropi + plombe pe o distanta de cativa zeci de km buni desi sunt 4 benzi de mers ... Iar daca vreti sa va duceti la Vidraru ... adica pe traseu Curtea de Arges, eu va sfatuiesc sa va ganditi sa va luati tanc!! Bafta! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Arges drumurile sunt nasolale!!! Asta daca vrea cineva sa mearga la Brasov pe ruta Pitesti-Campulung-Rucar-Bran-Brasov! Vreau sa zic ca de la iesirea din Pitesti veti avea parte de un drum gen "scara pisicii" + gropi + plombe pe o distanta de cativa zeci de km buni desi sunt 4 benzi de mers ... Iar daca vreti sa va duceti la Vidraru ... adica pe traseu Curtea de Arges, eu va sfatuiesc sa va ganditi sa va luati tanc!! Bafta! :blink:

true :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se prezinta drumul Buc- Braila, pe varianta cu A2... mai mult portiunea Slobozia- Braila....10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.. nu stiu cum ai facut chiar 9 ore..

ca idee, sunt anumite portiuni in care gropile sunt la propriu cat jumatate de roata (in adancime).. daca dai in de-alea..esti om.. rezolvi baia, evacuarea, ceva de genu :frigbaitata:

edit: ma refeream la drumul Drobeta tr severin - Timisoara.

Modificat de seby kid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se prezinta drumul Buc- Braila, pe varianta cu A2... mai mult portiunea Slobozia- Braila....10x

drumul este ok,mai putin vreo 10-15 km de la Slobozia spre Braila unde sunt placi de beton in loc de asfalt.dar se merge ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SpeedeR

Drajna Noua - Slobozia a fost refacut asta vara si e foarte bun.

singura portiune cu probleme este Slobozia - Iazu unde drumul este din placi de beton iar pt o masina cu suspensie sport nu este chiar o incantare.

se poate merge decent pana in 80- 90 km/h.

restul drumului este foarte bun.

mare atentie la cele 5 camere fixe situate intre Baraganu si Viziru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a redeschis Izvorul Muntelui - Durau

Dupa vreo 10 ani in care drumul a fost inchis circulatiei publice pentru ca au fost alunecari de teren ce au distrus suprafata carosabila, in sfarsit se poate merge pe Axial, adica drumul ce uneste Izvorul Muntelui cu Duraul! Un traseu superb!!1 in orice perioada a anului! 20 de km ce merita, nu va asteptati sa fie numai covor asfaltic, usurel-usurel...dar in 30-40 de minute ajungi de la Bicaz la Durau! aaa...si s-a reparat si drumul de la Bicaz pana la Cabana Izvorul Muntelui!!

Atentie mare la gheata ce apare foarte usor pe carosabil si la cei 1000 m de drum ce inca nu au fost asfaltati...poate peste alti 10 ani!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru detalii. chiar a fost mai bine decat ma asteptam :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MARISEL,

MARISEL, LA 60 km DE CLUJ...IERI ERA UN POLEI DE NEDESCRIS PE DRUM..DAR S-A REZOLVAT....drumul bun Zona faina:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost weekendul asta pe Dn1 pana la intersectia cu Balea,deci nu chiar pana la SB, inca se mai lucreza in anumite zone,dar au reparat mult si intr-un cuvant a fost ok. Doar ca au pus niste scuaruri inutile in intersectii care nu fac decat sa incurce drumul...

LE: Acum o luna era catastrofal,mai ales daca prindeai aglomerat.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru SpeedeR referitor la drumul Buc-Braila

Drumul este destul de bun in afara de o portiune de vreo 20 de km mi se pare dupa slobozia dar MARE GRIJA la radarele fixe.Sunt 5 radare fixe unul inainte cu vreo 10 km cred de INSURATEI unul la intrare, unul la mijloc, unul la iesire si inca unul dupa ce iesi din INSURATEI la vreo 10 km ceva de genul acesta sunt mascate pe dupa copaci deci atentie mare in rest drumul ok dar cam plictisitor.

AAA si multi prosti fara faruri sau doar cu faza lunga asta daca mergi noaptea.

Mult succes si ai grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul intre Sb si Bv ii bun numa de la SB pana la intersectia cu drumul spre Balea.Cum treci de sensul giratoriu nou construit incepe "distractia".Eu unu nu as mai merge pe acolo nici in ruptul capului.Te sfatuiesc daca vrei sa o iei de la Brasov spre Sighisoara-Agnita-Sibiu sau invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost invers, de la Brasov pana la intersectia cu Balea si dupa cum am spus a fost ok. Unde s-a reparat, drumul este bun si nu sunt multe zone in care se lucreaza. Cel putin asa a fost in weekendul asta, la cum merg lucrurile pe la noi te poti trezi cu surprize de pe o zi pe alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) topicul acesta nu cred ca-si are rostul ! doar stim cu toti care e situatia cu drumurile la noi ! cred ca problemele ar avea ceva rezolvari dupa o revolutie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bogdan_mad, pastreaza-ti parerile personale pentru tine, daca nu vi cu ceva constructiv si la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa spuna cineva de la Sinaia, Brasov care este situatia pe DN-uri in dimineata asta.(s-au curatat drumurile?)

Sa stim daca ne incumetam sa plecam spre Valea Prahovei sau nu.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!