Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Pentru Aiud-Tg. Mures-Sovata-Praid- Piatra Neamt trebuie sa imi fac griji pentru vre-un tronson de drum? Am auzit ca asfaltul ar fi deteriorat in zona Lacul Rosu. Cat de rau este? Merita sa iau alt traseu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de drumul Bistrita - Colibita poate cineva sa-mi dea cateva recomandari ? E asfalt ? Daca da, cum e ? 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat evitati DN73 - "drumul rusinii" :banghead:

De la Castel Bran pana la Fundata - limita de judet cu AG este absolut spart, pe bucata de coborare la intrarea in Moieciu de Sus este o zona de 1km unde este efectiv bombardat drumul.

Daca va prinde ploaia + noaptea pe acolo e jale mare, craterele au intre 5 si 10cm adancime.

Se poate trece, cu multa grija, doar pe lumina zilei, la modul 10km/h - asta pentru cine tine la masina lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aprob ce a zis @75NOR este total bombardat drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Piatra Neamt pana la urma. Pana la Georgheni drumul e bun dar acolo, in oras e absolut uluitor de distrus. Gropi de 10 cm adancime foarte dese. Recomand sa se mearga paralel cu calea ferata si sa se mearga prin centru. Asfaltul e incomparabil mai bun. Tot problematic e drumul de la Gheorgheni pana la Lacul Rosu. Destul de denivelat cu multe gropi pe serpentine. Exact in zona Lacului Rosu situatia e de plans: marginile drumului sunt mult mai inalte decat acostamentul. In plus, pentru a impulsiona parcatul la parcarile cu plata (nu stiu de ce ai plati sa vezi un lac cu malurile pline de gunoaie, total neamenajat, poteci alunecoase etc- o mizerie!) pe partea dinspre lac au pus bolovani care nu sunt usor de observat. Am vazut un nene de B care s-a rezemat cu scutul masinii de un bolovan respectabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am facut un drum Bucuresti-Iasi (pe E85 pana la Tisita, apoi dreapta pe la Barlad-Vaslui) - starea drumul foarte buna spre excelenta. Intoarcerea a fost pe la Galati si a fost pe DJ24B (Lunca Cetatuii-Grajdeni) pana la Vaslui, drumul foarte bun pentru un judetean cu peisaje superbe prin padure. Apoi am mers pe E581 pana la Barlad si ulterior am facut marea gresala de a merge pe DN24D pana la Galati. Am strans din dinti si am injurat toate autoritatile existente. Este inadmisibil cum arata acel drum. Incercati pe cat posibil sa ocoliti aceasta ruta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AkaManah: multumesc de info. Vroiam sa ajung la Lacul Rosu, dar o las balta :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu atentie si pe lumina se poate merge. In Gheorgheni nu as risca sa merg noaptea. Sunt gropi respectabile acolo. Am prins perioada cand era mult mai rau. Doar ca nu ai ce face la Lacul Rosu. Zona arata destul de rau, comert cu obiecte care le gasesti si la Deva si la Timisoara pe strada. In rest clasicul Kurtos si tot felul de constructii prost facute in care nu stiu ce se intampla. Cel mi mult m-a iritat chestiunea cu platitul parcarii. O jena de parcare neasfaltata, din pietris denivelat cu niste taxatori foarte impetuosi ca atitudine. Chiar trebuie sa se faca bani din orice fara rusine? Macar WC-uri daca erau in parcari dar...nu iti ofera chiar nimic.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, oriunde se poate ajunge relativ decent apare incultura/mizeria/manelele etc...

O mica precizare, ai toalete dar putin mai retras in dreapta parcarii mari unde e si zona de "fast-food"...

Apropo de ce spuneam mai sus , am fost recent pe Rarau... asfaltul inca bun pe la Pojorata...surpriza a fost hotelul.

Este recent renovat super ok, nu stiu camerele, dar partea de jos e la conditii de 3-4 stele...nu stiu servirea, mancarea, dar o cafea buna un ceai se poate bea sigur...

Preturi pe masura, 6 RON cafea Lavazza ...ok pt altitudine mare...o camera 250RON fara mic dejun...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua.

Ştie cineva cum e DN 73A Predeal-Pârâul Rece-Rasnov-Poiana Mărului - Sercaia?

Si a 2-a -intrebare: Sighișoara-Bucuresti care varianta ar fi mai bună: prin Sibiu-Valea Oltului sau prin Brasov-valea Prahovei?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul iti recomand varianta clasica, prin Brasov. Pe valea oltului e drumul mult mai lung.

Fac drumul asta cam la 2 saptamani si nu mi'a dat niciodata Waze sa o iau prin alta parte. Plus ca au reparat absolut tot ce era dupa Predeal si pe padurea bogatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Rasnov -Sercaia era varza anul trecut,am zis ca rup masina in doua pana ajung sa ies de pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, Bismark said:

Bună ziua.

Ştie cineva cum e DN 73A Predeal-Pârâul Rece-Rasnov-Poiana Mărului - Sercaia?

Si a 2-a -intrebare: Sighișoara-Bucuresti care varianta ar fi mai bună: prin Sibiu-Valea Oltului sau prin Brasov-valea Prahovei?

Multumesc.

Te rog uita de Rasnov-Poiana Marului-Sercaia - e distrus. Abia acum am obtinut acordul pentru finantare, sa il refaca. Anul asta nu e de mers pe acolo.

Brasov - Sighisoara e foarte bun, zilele astea termina operatiunea "carpeala" intre Brasov si Maierus. Deja in Padurea Bogatii au terminat

Pentru ce vrei tu sa faci, eu iti recomand: Buc - Ploiesti - Predeal - Rasnov - Vulcan - Codlea - Sercaia - Hoghiz - Rupea - Sighisoara. E garantat cea mai rapida ruta, scapi de Predeal - BV si mai ales de Padurea Bogatii, iar drumul e foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow...multumesc pt raspunsurile prompte, m-au determinat sa-mi schimb traseul initial.

Traseul meu va fi:

1.       Constanta-Bucuresti-Cartisoara: eram hotarat s-o iau pe Valea Oltului. Dupa sfaturile voastre as lua-o pe Valea Prahovei, in felul asta ies mai repede de pe centura Buc pe A3, scap de centrura dintre A3 si A1.

2.       Cartisoara-Sighisoara: aici am ca variante Sibiu-Medias-Sighisoara, sau Fagaras-Codlea-Bv-Rupea dar e mai lung. S-o tai de-a dreptul din Cartisoara spre Sighisoara prin Agnita nu e incurajator ceea ce vad pe google maps; o fi vreun drum mai bun prin satele alea? Cred ca raman pe varianta Sibiu-Medias.

3.       Sighisoara-Constanta: aici mi-e clar, fac traseul dat de voi, Rupea-Hoghiz-Sercaia-Codlea-Vulcan-Rasnov-Predeal-Ploiesti-Buc-Cta.

Inteleg ca Hoghiz-Sercaia o iau prin Comana de jos?? Presupun ca e asfaltat de curand, pe gmaps vad niste gropi...

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bismark

Sighisoara - Agnita - nu. E mediocru spre prost drumul.

Sercaia - Hoghiz e impecabil, a fost recent refacut

Totusi, nu inteleg de ce pui ca si POI Cartisoara. Vrei sa urci pe Transfagarasan ? Nu cred ca se va deschide de 1 Iunie, trebuie sunat inainte 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Minivacanta de 1 iunie ne va gasi in zona Baia de Fier. Ruta directa este prin Ramnicu Valcea, pe DN 67, care pare f ok.

Vroiam insa sa am si un backup, pt ca e posibil ca f multa lume sa aleaga DN67. Alternativa ar fi DN67B  continuat cu DN65C. Imaginile din 2012 via Google street view arata un DN65C ok dar un DN67B cam prost, din placi. A fost cineva recent pe acolo ? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow ! Multumesc Cristi, clar nu pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laduncaag: daca-mi permiti o recomandare: mergi pe Valcea - Horezu - benzinaria OMV Horezu. De acolo incepe un B road perfect care merge paralel cu DN-ul si te duce pe la Polovragi, Novaci, catre Baia de Fier. Peisajul e absolut superb, e liniste si circulatie putina. Drumul a fost asfaltat 100% in toamna lui 2015, era perfect si in 2016. Ai si intersectie cu drumul de Pestera Muierii, merita mers daca esti in zona si nu ai mai fost. Ai si intersectie cu Transalpina

Cauta drumul 665, Horezu, Vaideeni ( :) ) , Cerna, Polovragi, Polovragi, Baia de Fier - recomand cu caldura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, mersi frumos, am sa merg pe recomandarea ta. Da, vreau sa vizitez pestera, manastirea, cheile oltetului si cartisoara; nu am mai fost in zona. Mersi din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR 

si dupa Novaci spre Tg. Jiu e refacut drumul 665? Eu vreau sa vin dinspre Tg. Jiu spre Horezu pe el.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un om al locului: Horezu-Novaci-Tg Jiu e in stare foarte buna, putin circulat dar poti da de animale pe drum. DN67, Rm Valcea-Tg Jiu e in stare buna spre foarte buna, sunt doar cateva zone denivelate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul 665 este ok numai din Horezu pana la Novaci - sau invers bineinteles :). Am trecut acum 2 sapt, asfaltul este in stare f. buna. 

Novaci - Tg. Jiu nu este recomandat pe drumul 665. Am trecut in urma cu 4 ani. Peisajul nu m-a impresionat, f multe curbe stranse nedemnalizate, denivelari, sate. Nu merita

Din Novaci, pe 67C si apoi pe 67 catre Tg. Jiu. care te scoate fix la Coloana Infinitului :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma cam saturasem de 67 si voiam sa incerc altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!