Jump to content

Mi S-a Ars Un Claxon


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Putin probabil sa se fi intrerup cablajul. Mai repede pb la claxon. Il dai jos si il bati. Poate il resuscitezi. Eventual desfacut surubul de reglaj acoperit de mastic si verificat daca e apa inauntru lui.

LE: nu mai da"quote" la ultimul mesaj. Se sanctioneaza resp comportament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat releul, este bun. In mufele de pe soclul releului, nu am tensiune cand apas claxonul de pe volan. Am masurat pe fiecare din cele 4 mufe, nu stiam pe care trebuie sa apara si pe care nu. Mi se pare ciudat, deoarece logic ar fi fost ca pe una dintre mufe sa am oricum 12 v+ ( respectiv ce la inchiderea circuitului din releu, sa alimenteze claxoanele). Poate primesc indicatii, care sant sigurantele pentru claxoane. Nu am chef sa iau toate tablourile la rand ca sa le scot pe rand.

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai curent in mufa de la claxon, nu la releu. Scoate masca de la proiector si proiectorul ca sa ai acces facil la claxon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta respectiva e buna. Cand am scos-o sa o verific, nu am mai avut curent la plafoniera. 

Am scos ieri masca de la proiectoare si am verificat. Nu vine curent cand apas pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In output test se aude releul? Ai zis ca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum la masina sa scanez. In output test, releul nu se aude si nici claxoanele nu merg. Am intrat si in Meas. block, iar acolo, la parametrul 10 unde apare claxonm arata neactivat. Daca apas pe volan, se schimba si scrie activat.

O sa astept pana marti sa dau din nou jos grila de la proiectoare si sa scot inca o data claxoanele si sa masor daca vine curent in mufe. 

Multuesc de ajutorul dat pana acum si va doresc sarbatori fericite si linistite

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin din nou. Am verificat din nou claxoanele, puse direct pe baterie functioneaza. Cu un aparat de masura am veeificat si tensiunea din mufele ce alimenteaza claxoanele. Nu vine tensiune in mufa cand apas pe volan. Asa cum nu am tensiune nici in tabloul.de relee, pe releul.de claxon.

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul forumului. Last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In final am rezolvat. Siguranta pentru claxon, este siguranta nr. 3 din tabloul din compartimentul motor ( tablou Low ) . Acolo aveam o siguranta de 30 A, care cand o masuram era buna. Am inlocuit-o cu o siguranta de 20 A si merge claxonul. Multumesc tuturor de sprijin

 

Modificat de nilf40f
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu are cum sa fie arsa dar bună...La masurat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/27/2019 at 12:18 PM, pronet said:

Siguranta nu era arsa. Dar cand era introdusa in soclu, probabil nu facea contact bine. Am avit-o si pe ea scoasa afara, masurata si bagata inapoi, acum cateva zile. Dar arunci nu stiam ca e siguranta de claxon, mai ales ca era de 30 A. Ieri cand am inlocuit-o cu una de 20 A, pe aceasta am introdus-o si scos-o di soclu de cateva ori, pentru a se freca bine piciorusele ei de papucii din soclu. Problema cred ca era un contact imperfect intrepiciorusele sigurantei si papucii din soclu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Am nevoie de o confirmare cu privire la urmatorul aspect : Passat CC, 2010, 2.0 TDI, 125 KW, tip motor CBBB - are 2 claxoane (de inalt si de subtire) ?

Multumesc anticipat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am văzut altfel.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, danrugea said:

Salutare,

Am nevoie de o confirmare cu privire la urmatorul aspect : Passat CC, 2010, 2.0 TDI, 125 KW, tip motor CBBB - are 2 claxoane (de inalt si de subtire) ?

Multumesc anticipat !!!

Da. De inalte si joase. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua Ma confrunt cu o problema de cateva saptamani si nu reusesc sa ii dau de cap am facut un retrofit am schimbat volanul la un passat b6 2010 cu unu cu airbag rotund de model mai nou functioneaza totul comenzi , padele lumini,mai putin claxonul ,fiind la mecanic mi sa spus ca este spira intrerupta altcineva imi spune ca nu poate fii atat timp cat restul butoanelor functioneaza nu am airbag aprins as vrea sa aud si alte idei de la dvs Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablu airbag defect sau montat incorect, calc de coloana defect, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Marghi said:

Buna ziua Ma confrunt cu o problema de cateva saptamani si nu reusesc sa ii dau de cap am facut un retrofit am schimbat volanul la un passat b6 2010 cu unu cu airbag rotund de model mai nou functioneaza totul comenzi , padele lumini,mai putin claxonul ,fiind la mecanic mi sa spus ca este spira intrerupta altcineva imi spune ca nu poate fii atat timp cat restul butoanelor functioneaza nu am airbag aprins as vrea sa aud si alte idei de la dvs Multumesc!

Se verifica cu vcds ul. 

Ba da, poate sa fie....dar trebuie verificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!