Jump to content

Mi S-a Ars Un Claxon


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

am avut si eu problema asta.

pe stanga fata.

am schimbat singur cu unul din targ, de la rusi... 30 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am rezolvat tot cu ajutorul colegului Pronet. Ii multumesc pe aceasta cale si daca aveti probleme cu claxonul puteti apela cu incredere la dansul pentru un sfat, iar daca nu este disponibil va pot ajuta eu cu cea mai mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat in garantie a doua oara "clanxonu" de joase.

Au facut cerere afara pentru a putea remedia in garantie acelasi defect de 2 ori. Norocul meu ca mi-au dat nemti ok-ul rpd.

Sunt eu prea claxonac? sau se strica usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwalin, nu cred ca esti tu prea "claxonac". Eu am schimbat ambele claxoane in luna septembrie si deja au inceput sa dea semne de oboseala. In total, in cei 2 ani de cand am preluat masina de la taicamiu am schimbat cam 3 seturi de claxoane. Se pare ca sunt mai slabe de inima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in curand o sa ne cumparam o goarna d'aia cu para...agatata de oglinda din stanga..ca sa menajam clacsonul original..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa spunem ca pentru o tara in care rata de prostie la volan este foarte ridicata si claxonul foarte uzitat, aceste componente ar trebuie sa fie pe lista de consumabile. Dar, mi se pare putin prea piperat pretul de 400 RON pentru ambele. Aici e buba reala. Nu faptul ca se ard, ci pretul lor. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as mira sa se arda - eu am curatat la mine de 3 ori claxonul si merge foarte bine si acum (cei de la PBV dadusera verdictul "este ars domnule, schimbati-l"). Am curatat si inca la 2 sau 3 colegi de aici. Sfatul meu - inainte sa-l schimbati, incercati varianta low cost - curatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit eu mai sus, este o procedura destul de simpla. Pe de alta parte, stau si ma gandesc la faptu ca neamtu' in sinea lui nu sta sa-si curete claxoanele, ca doar el e neamt. Deci solutia asta e viabila numai la noi in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca problema a revenit. De data asta e mort claxonul. M-am uitat pe net sa cumpar unul la fel (nu de la reprezentanta :blink: ) si am observat din poze ca aceeasi marca ,Hella-400Hz, nu are prinderea firelor prin mufa cum era originala, ci prin papuci si nici nu seamana cu cel ars de pe masina. Trebuie sa tai firele si sa pun papuci, sau e o poza generala? Mai stau in cumpana sa iau Bosch sau tot Hella?

Astea sunt claxoanele gasite

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca ceea ce ai gasit tu acolo sunt toate modelele de claxoane ce au ei pe stoc . cum sunt alea poti lua de la orice magazin de piese auto :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, intrebarile mele erau altele, nu ce am gasit eu pe stoc la un magazin. Eu intrebam de mufe si de fiabilitatea celor 2 marci. Ieri am desfacut claxonul ars Hella. Cu toate ca era capsulat, l-am taiat si am observat ca, chiar daca intra apa in "tompeta" (melc) nu afecteaza aceasta mecanismul de vibrare. Daca sunteti interesati, am sa fac poze sa decideti singuri afirmatia mea. Astept in continuare pareri la nedumeririle mele! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pare ca mi s-a ars si mie claxonul "cu voce groasa". dar sunt nevoit sa merg asa pana dupa Anul Nou ca nu mai gasesc nimica astazi. operatia de demontare/montare o voi face eu, din ce am citit mai sus nu pare atat de complicat. oricum intai voi curata si bibili claxonul masinii poate mangaiat isi va reveni :icon_redface:

Sarbatori Fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Acum vreo cateva zile mi s-a ars din nou goarna de pe partea dreapta fix la 2 ani dupa ce am cumparat-o.Asta e zic ,ce sa fac, si sun la PBV1 sa intreb daca au si cat mai costa (dadusem 125 lei in ianuarie 2007,producator HELLA) si surpriza ,aveau pe stoc la pretul de numai 185 lei .Hai 125 parca mai mergea ,dar 185 mi s-a parut exagerat.Caut pe net si gasesc Autokarma,magazin de piese auto,care aveau in stoc set de 2 bucati,tot Hella ,identice cu cele originale(aceleasi scrisuri ,coduri ,mai putin codul VW 3C0...,o goarna de 400Hz si una 500Hz) dar rosii si cu tot cu releu in cutie dar fara mufa de legatura ,pret 101 lei,asa ca am fost si le-am luat .Acum sa vad cum le fac legatura,dar ma descurc. Am scris si aici pentru cei care au probleme cu claxonul :Driver: .

L.E:si cea din stanga era cam ragusita asa ca o sa le montez pe amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ai montat "clansoanele" ?? E vreo diferenta intre cele originale si cele pe care le-ai luat acum?La sunet ma refer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ar fi un pic mai subtiri ca sa zic asa dar poate mi se pare deoarece am mers vreo 2 saptamani numai cu aia de pe stanga si aia era ragusita.Si am reusit sa le leg direct la mufa de pe masina(tata a reusit sa faca legaturile luand mufele de pa goarnele vechi si montandu-le pe astea noi).Chiar am sa fac un test langa cineva cu goarne originale sa vad exact dar oricum le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine cel de pe stanga ba merge, ba nu! Tace mai ales cand e ud afara! Sa fi luat apa? Cred ca il desfac sa vad daca se mai poate face ceva, daca nu ... asta e, la cumparaturi! Esti multumit de cele Hella?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa il desfaci si sa il mai pui la loc. Asa facea si la mine, ba mergea, ba nu, pana intr-o zi cand a tacut. Am luat Hella si merg perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

de asemenea recomand Hella...schimbate recent,sunet impecabil,120 lei setu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat calxoanele acum cca. 2-3 luni, ambele au costat 110 Ron si sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu vreau să deschid un nou topic așa că am să prezint aici problema mea.

Claxonul nu funcționează.

După verificări am constatat că "goarnele" sunt bune, siguranța și releul sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe blocurile de masura de la adresa 16 se vede cand apesi clacsonul ?

posibil spira airbag rupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trei-a oara am reusit sa bulesc "clasnsonu" de joase:((.

E 218 RON la midocar unu nou fara montaj. Mai ziceti o data de unde ati luat hella si daca tre sa tai firele ca sa le montez.

O sa inebunesc in curand cu masina asta chinezeasca la care mereu am cate ceva de schimbat-reparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

De doua saptamani nu-mi functiona unul din claxoane(400hz).Astazi l-am scos si dupa ce am rotit de surubul de reglaj si-a revenit.Am bagat WD40 pe goarna pana l-am "inecat",l-am scuturat de vreo 30 de ori pana a mai iesit solutia din el,si acum functioneaza perfect.Am scutit 230 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Si mie mi-a murit fix la 3 ani de existenta, cel de pe dreapta. Operatiunea de demontare este usoara, se da masca proiectorului jos (surubelnita in cruce), se da jos si proiectorul (cheie torx) ca sa il poti scoate afara si sa nu fii nevoit sa dai scutul jos, si o cheie de 10 pentru a-l demonta de pe parghia pe care e montat. Curatat cu WD40 peste tot, reglat din surubul de reglaj si gata, si-a dat drumu'. E nevoie de 2 oameni, totusi, ca atunci cand il reglezi unul sa claxoneze continuu si celalalt sa "se joace" pe surubul de reglaj pentru a-i nimeri tonalitatea dorita. Totul dureaza 20 de minute.

Ciao,

Ady

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!