Jump to content

Mi S-a Ars Un Claxon


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Poate data viitoare folosesti functia search inainte de a posta! Citirea regulamentului nu este optionala, te sfatuiesc sa il citesti!

Nu se permit postari cu subiecte deja discutate, nu se accepta scrierea mIRC (sh), nu se accepta flame-ul!

In casa, cand nu mai merge un bec, verifici la Enel daca este curent sau verifici prima data becul?

 

Nu ti-am raspuns la misto, ti-am spus exact unde si care este problema!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut , sunt nou pe forum si cred ca sunt anumite persoane care se pricep mult mai bine . Am un pasat din semnatura , in luna decembrie claxonul mergea pe pofte cand da cand ba  iar  dintr-o data nu a mai mers deloc , dupa am desfacut masca de la proiectoare am incercat amandoua claxoanele si mergeau amandoua stie cineva care ar putea fi problema ? Va multumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranta din compartimentul motor sau releul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele torpedoului mic de pe partea soferului. Scoti usita si vwzi releele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Si mie dupa vreo 3 zile ploioase intr o zi am observat ca nu mai merge claxonul la un golf 5 din 2008 cand apasam se auzea releul cum tacanea in bord am dat jos masca ornament unde ar trebui sa fie farul de ceata eu nu am si dupa ce am scis mufele si l am curata surpriza a inceout sa mearga ca si nou!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si mie dupa vreo 3 zile ploioase intr o zi am observat ca nu mai merge claxonul la un golf 5 din 2008 cand apasam se auzea releul cum tacanea in bord am dat jos masca ornament unde ar trebui sa fie farul de ceata eu nu am si dupa ce am scos mufele si l am curatat surpriza a inceput sa mearga ca si nou!!!

acum revin si spun de o saptamana iar tacane releul in bord fara sa mai mearga!!il dau jos daca nu merge il schimb am gasit in obor cu 25 de lei 2 bucati claxoane culoare rosie!!le incerc ca de multe ori am gasit piese fara pretentii dar care m au uimit!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Revin si eu cu aceeasi problema cu ambele claxoane (Hi&Low), releul la volan se aude dar claxoanele nu scot nici un sunet. Am fost la reprezentanta Vw Cluj Autoworld Floresti unde mi s.a spus ca un singur claxon costa 300 Ron. (Ca o paranteza neplacuta, adaug si intamplarea nefericita pe care am avut.o cu autoworld: am dus masina sa ii schimb cureaua de distributie si dupa ce mi.am luat masina, a doua zi vad ca suportul de numere mi.a fost inlocuit cu altul, pe care isi fac cei de la autoworld reclama. Nu am fost nici macar anuntat...romanisme penibile...Merg la autoworld si mi se spune ca un suport ar fi fost crapat si l.au schimbat...??? crapat?? cu o sapt in urma mi.am pus numerele noi si suporturile erau intregi!!Suporturile vechi cica le.au aruncat la gunoi!!). Si acum sa revin la problema cu claxoanele...am desfacut acasa grilajul de la farurile de ceata, am demontat claxoanele, le.am lovit cu o bara de fier de 10-20 ori si le.am bagat pe gat WD40. Le.am remontat si si.au dat drumul, acum se aud. Au acumulat ceva mizerie care a iesit din ele.

Singura problema pe care o am si poate stie careva vreo rezolvare este scaunul soferului care are reglarea spatarului electrica si nu merge sa ii reglez spatarul decat aleator, ff rar, apas pe buton si nimic. odata la cateva zile isi revine si merge perfect dupa care moare. Siguranta nu cred sa fie pt ca nu ar mai merge deloc. Poate motorasul din interiorul scaunului!!??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate asa se intampla cu claxoanele, nu numai la B6.... ci la mai multe din gama VAG

 

daca mecanismul de reglare nu e rupt, problema poate sa fie din butonul de reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu aceeasi problema cu ambele claxoane (Hi&Low), releul la volan se aude dar claxoanele nu scot nici un sunet. 

Vezi sa nu dai banii degeaba pe claxon, pentru ca asa am facut eu. 

 

La mine se rosese un fir care se ducea la claxon. Firul se afla sub baterie. S-a schimbat si a mers totul.

 

Din pacate mi-am dat seama dupa ce cumparasem claxoanele... Sfatul meu e sa nu te arunci si du-te la un electrician bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geo - vezi ca a scris mai sus, s-a rezolvat, a curatat un pic claxoanele si si-au revenit.... pt moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi un pont unde pot gasi un claxon high pt. vw passat 1.9tdi din 2007!  Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezmembrari, sau nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, am si eu aceeasi problema ca cei mai multi dintre voi, nu mai am claxon deloc, doar ca la mine nu se aude niciun tacanit al nici unui releu la apăsarea claxonului, bănuiesc că a cedat releul..sau e posibil sa moara ambele odata? Sigurantele sunt bune, toate. Daca a schimbat cineva, este scump un releu?, de goarne mi-am facut o idee.

Multumesc!

Modificat de vlad_cr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pb cu spira volan-comenzile-daca ai-functioneaza? Vezi la output test daca merge claxonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am comenzi pe volan iar de scanat nu am cu ce :) ..asa out of topic ma gândeam sa iau o mufa bluetooth si sa scanez cu un vcds mobile, e o varianta ok pt un novice?

Ma gândeam sa nu merg la service pt un claxon totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un vcds mobile e mult mai scump decat o interfata pe usb. Hex-net ul merge pe wifi nu BT. Cauta pe cineva din oras de la tine cu un vcds. Banuiesc ca poate nu vb de acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de întârziere, vcds mobile am gasit gratuit pe google play iar o mufa din aia bluetooth am inteles ca este vreo 100-150 lei, acum nu stiu daca chiar merge sau cat e de limitat..

Despre comenzi am crezut ca te referi la comenzi pe volan, nu am asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soft_ul e gratuit. Ce ai vazut merge doar cu interfata originala. Toate codarile/adaptarile se fac in cloud. Interfata care merge cu acel soft este in jur de 500 usd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ma predau, nu este de mine, o sa merg la cineva mai priceput sa vad care e treaba.

Multumesc pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la orice coleg care are vcds te poate ajuta sa verifici. Vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sau pb cu spira volan-comenzile-daca ai-functioneaza? Vezi la output test daca merge claxonul

Si eu am aceeasi problema - nu se mai aude nici releul si au murit amandoua goarnele in acelasi timp.

 

Este prima data cand aud de aceasta spira - se poate inlocui, cum pot afla daca aceasta a cauzat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da volanul jos si carcasa de sub volan si apoi se inlocuieste spira si se face adaptarea lui g85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..la mine cică spira aia ar fi, desi o sa mai merg si in alta parte ca nu sunt sigur 100%..Si cică costa vreo 900 de lei la rep vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimbi spira la B6-le tau, nu ai de ce sa faci adaptarea la G85 - doar initializarea, care se face singura, in 50m.

 

una SH am luat ieri pentru o masina cu aceeasi problema ca a ta - 100 lei, una aftermarket noua - parca in jurul la 300 lei.... pana la 900 lei, e cale lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!