Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Cel putin ciudat... Eu am peste 8000 km si e tin pe strada ca mi-e lene s-o bag in garaj si cu toate astea nu am avut ce sa frunzaresc la ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • alexdm

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiam unde sa pun aceasta poza cu Ibiza irezistibila si spre deosebire de indianu ala din reclama care isi facea Peugeot 206, la Ibiza chiar se incearca in realitate :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce dracu e asta, strutu-camila? :beerchug:

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Sunt foarte fericit ca pot sa va spun ca de azi sunt si eu, alaturi de voi, posesor de Ibiza :D

Este modelul 2006, motor 1,4TDi 70CP, echipare All-Inclusive, la care nu am adaugat decat culoarea neagra (Magico Black). Pretul DDP a fost de 13500 E, am luat-o in leasing pe 3 ani, deci la sfarsitul contractului voi fi dat pe ea aproape 16000 E. Sper sa merite...Oricum, in contradictie cu ce am tot citit depre PoRo si PoLeasing, cu mine s-au purtat foarte frumos, n-am avut absolut nici o problema cu masina la livrare, a ajuns la mine in exact perioada in care ziceau ei ca va ajunge...So far so good...

Ce sa va spun, deocamdata sunt foarte incantat de ea si dupa ce am citit pe acest forum in ultimele 2 luni, sunt sigur ca voi fi in continuare :lol: Sper sa pot ajunge si eu joia asta la inalnire...

Modificat de drakool21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te asteptam, eu sunt singurul cu ibiza de la intalnirile saptamanale de ceva timp, asta cand nu mai vine xecutor cu a lui galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu intrebare, si desi stiu ca locul ei poate nu e aici am sa o scriu totusi aici: A venit iarna ...? nu, nu asta e intrebarea :angry: .Intrebarea e: Ce se intampla dc as fi nevoit sa pun lanturi de iarna pe cauciucurile de vara cu care a venit masina? (alea din pachetul Fresc care sunt de vara)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu planuiesti sa escaladezi muntii cu lanturile nu se intampla nimic.

In pachetul fresc nu ai cumva jante de aliaj? Tare mi-e frica sa nu le zgarii cu lanturile respective!

Oricum banuiesc ca vrei sa pui lanturile doar daca esti fortat de imprejurari, nu-i asa?

Ibiza cu cauciucuri de vara danseaza f usor pe zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite, chiar vroiam si eu sa va intreb cum se comporta cauciucurile ei standard pe zapada...am de gand s-o duc undeva la munte de revlion si ma gandeam sa n-am vreo surpriza :) sa-nteleg ca e ok, no problems, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, am si jante din aliaj, dar asa cum ziceati si voi, as pune lanturi doar dc as fi fortat de imprejurari si tare mie teama sa nu se intample asa. Eu stau cu prietatena mea in Cj dar de Craciun o sa mergem fie la ai mei( undeva in MM) fie la ai ei(undeva in BT), deci oricum tre sa merg un pic cu masina prin zapada :P si pe traseul asta mai sunt si cativa munti uneori cu zapada serioasa.asa ca lanturile o sa le am la mine pt orice eventualitate. Si apropo, X-Ecutor m-ai pus pe ganduri cu propozitia : "Ibiza cu cauciucuri de vara danseaza f usor pe zapada." Sper ca drumurile sa fie curatate... :salut: , dar totusi sa fim optimisti B)

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gumele de serie de pe Ibiza nu sunt prea stralucite pe zapada. sau cel putin nu am avut norocul eu sa prin cauciucuri bune. Firestone. pe uscat ok. pe ud, bune. dar pe zapada..lasa de dorit. e si normal.

cititi si aici

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7518&hl=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu care sunt avantajele cauciucurilor de iarna(tot de pe forum :hainoroc: ), dar masina o am abia de 3 luni si momentan nu mi-am revenit cu bugetul, dupa economiile facute pt a-mi lua masina :huh: si de aceea anul asta o sa las cauciucurile cu care a venit. Dar la vara imi cumpar cauciucuri de iarna, deh ca si proverbul : "Omul gospodar vara isi face sanie si iarna caruta" :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spunea X-Ecutor, cu cauciucurile de vara Ibiza nu e prea stralucita pe zapada. Rupe foarte usor aderenta. Sincer sa fiu, iti recomand pentru iarna niste cauciucuri de zapada. Anul trecut, in iarna, pe un drum pe care era o combinatie criminala de zapada, mazga, polei si apa, eram cu un prieten, tot cu Ibiza, dar incaltata cu cauciucurile de vara si de abia se chinua sa prinda aderenta pe un deal. A fost funny, oricum :salut:

Si inca o remarca - cauciucurile Firestone cu care a venit a mea sunt cel putin sensibile la carosabil umed.

In concluzie, recomandarea mea calduroasa pentru sezonul care de abia a inceput este un set de anvelope de iarna. Daca bugetul nu-ti permite, asta este, trebuie sa ai grija si sa nu ceri prea mult de la sarmanele cauciucuri de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Binenteles ca o sa am mare grija. Oricum eu sunt foarte prudent in trafic si de acuma o sa am de doua ori mai atent. Merci de sfaturi si sper sa nu am probleme sau cat mai putine ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aries, te inteleg ca nu ti-ai revenit cu bugetul, si eu sunt in aceeasi situatie, de asta am renuntat ca si tine la a mai pune cauciucuri de iarna. sper sa nu ajung sa regret economia facuta, merg destul de mult si in afara bucurestiului...

pe carosabil ud sunt acceptabile cauciucurile, am incercat pe pielea mea. ramane sa vedem cum se comporta pe zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de Firestone FH 700... nu pot decat sa iti urez bafta cronica pentru ca sunt naspa rau pe zapada. Eu am facut 3 ierni cu ele din aceleasi considerente pecuniare. La prima zapada de 15-20 cm vei avea probleme la scosul din parcare. Daca mergi pash-pash cu ea si anticipezi tot timpul cand e nevoie de frana (mai ales de motor) o sa treci iarna fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua si bine v-am gasit! Ma alatur forumului deoarece in 3 saptamani voi fii posesorul unui seat ibiza 1.2/70CP.

Am si eu o intrebare: am vazut tot felul de discutii dar nu am gasit nicaieri cat costa reviziile: are idee cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori niste sfaturi: cum a venit iarna portbagajul vad ca se umple pe zi ce trece cu maruntisuri necesar sa le ai dar pe care iti doresti sa nu ajungi sa le folosesti. Ideea e ca se cam plimba prin portbagaj si ma inerveaza tare de tot. Voi cum le tineti la un loc ? Adica aveti vro plasa pusa, ceva ? ce se poate pune?

Dealar- ita mi-a zis ca ea are ceva scai care cica ar fi foarte bun, dar problema e ca am tot cautat asa ceva pe la magazine si nimeni nu are, ba mai mult, doar intr-un singur loc cineva parca a auzit de asa ceva. Voi ati auzit de un asemenea "scai auto" ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine toate lucrurile care se plimbau aiurea prin portbagaj au urmatorul home-made system: :D

pe spatele trusei medicale, triunghi...etc..lipit 1cm de arici (banda din aia ..stiti sigur cum e) si care face contact cu mocheta si tine lucrurile la locul lor. la Golf am un "intrand" in portbagaj pe partea stanga si acolo sunt prinse cu arici toate astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Am rezolvat problema cu lucrurile din portbagaj cu ajutorul "scaiului", si sunt destul de multumit. Cealalta problema ce o discutam printr-un replay anterior, legata de cauciucurile Firestone FH 700 pe zapada... e grava treaba... Aluneci cu ele de parca ai fi cu sania :) Am prins duminica dupa masa o zapada si o ninsoare pe Muntele Gutin de nu vedeai la 5 metri in fata, iar pe unele portiuni era si gheta pe sub zapada. Pe traseu: tiruri oprite, masini derapate, dintre care cel mai urat un microbus derapat si pus dealatul drumului de mai incapea doar o masina mica, tirurile si masinile mari faceau coada in spatele lui... am avut noroc ca am fost primul care cobora dupa el si am avut loc sa trec ... dar totusi cu frana de motor si multa grija am reusit sa trec fara vreun incident, iar masinuta si-a facut treaba foarte bine si sunt tare multumit de ea. Totusi ma bate gandul sa-mi iau cauciucuri de iarna... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... la ce descrii tu acolo nu erau conditii de iarna normale.

eu cred ca trebuia sa ai in portbagaj un set de lanturi. cred ca ai fost putin inconstient, mai ales ca stiai ca e zona montana, cu pante si rampe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza a fost ca nu ma asteptam la asa ceva si cred ca nici ceilalti surprinsi pe acolo nu se asteptau. Cu doua zile in urma cand am trecut pe acolo, drumu era curat iar zapada era doar pe marginea drumului. Cand am plecat de acasa ploua tare si era innorat bine,bine, dar pe masura ce inaintam ploaia se transforma in lapovita iar la final intr-un fel de viscol, totul petrecandu-se intr-un timp scurt. M-a luat toata treaba prin surprindere... si binenteles si "drumarii" au fost surprinsi :) , dar nu o sa ma mai las surprins... mi-am luat lanturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!