Jump to content

Reglajul usilor


baru
 Share

Postare recomandată

Pai nici la mine nu coincide, gaura era mai jos si mai inspre spate, dar am pus torxul scurt intro tubulara de 10 scurta, apoi cu prelungitoare subtiri.

A fost foarte strans, chiar a sarit clicul de la cheie de cateva ori pana sa-l desfac. Ideea este ca sa fie cu partea subtire a prelungitorului, ca altfel loveste de buza gaurii si nu intra bine pe surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine prin niciun artificiu n-am reusit. Sunt cazuri si cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pavy cum adica nu sunt gresate ? Ca nu inteleg ?

Ce pot sa fac ? Repet nu sunt lasate din balama, doar manerele se actioneaza greu .... cred ca e cablul ala de la maner slabit ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai uitat sigur daca nu se lasa, cand le deschizi ?

 

altfel, curatate de praf si bagata vaselina siliconica la mecanism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se lasa sigur ... am inchis portiera din exterior ffff incet si nu agata nimic ,  s-ar simti la mana daca ar fi ceva ...

Doar actionarea manerului e greoaie ... trag odata ... il las ... si mai trag de 2 -3 ori si abia apoi actioneaza si se deschide .. pfff

sa bag vaselina cu o siringa ceva fara sa desfac se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre care maner vorbim? Cel din exterior?

Cel mai bine e sa desfaci totul bucati, cureti cu diluant sau benzina si ungi cu vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - dar ca sa vezi daca se lasa usa, te uiti la coltul de sus, unde vine usa la plafon - cand deschizi, sa nu coboare coltul.

 

altfel - demontat, curatat, verificat uzuri, gresat, etc - nu faci treaba buna, injectand cu seringa.... in timp mai mult rau faci, decat bine. Mizeria plus vaselina - dezastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pt sfaturi . O sa incerc in weekend sa desfac si sa vad care e problema . Inca ceva .... e grea toata operatiunea de demontat ? risc sa stric ceva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e dificil... acum, depinde de fiecare....

 

spor la treaba - nu te descurci, ma suni si te ajut prin telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde gasesc o cheie torx pentru reglajul cuiului de la portiera de pe stalpul central

 

Are doua suruburi in forma de stea in 12 colturi (torxul care intra acolo este T40 dar fiind cu 6 colturi nu ma ajuta sa deschid)

 

Am nevoie pentru reglajul cuiului deoarece mi se inchide foarte greu usa(usa este aliniata corect pe toate unghiurile de ci doar la cui mai am de umblat)

 

AM cautat cheia aceea in 12 colturi in Baumax si Bricostore fara succes, unde pot gasi asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Praktiker?

Daca nu, sunt magazine de scule. Eu am gasit aici si la bucata, orice dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COSMIN: daca usa sofer e aliniata perfect(atat fata de aripa fata, usa spate) insa se inchide greu trebuie reglata din cuiul de la stalpul central?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acum e la nivel, e posibil sa se lase odata cu cuiul de pe stalp. Asta afli doar testand.

Daca mutand cuiul o sa coboare si usa... aduci cuiul in pozitia initiala si-l dai foarte putin mai in jos, apoi ridici usa putin de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin azi din plictiseala am zis sa incerc sa fac un test asa ca am dat pe cui cu un silicon rosu ce il aveam prin masina si am inchis si deschis usa din dreapta si cea de la sofer dupa ce am aplicat acel gel pe cui.

 

Ceea ce am observat a fost ca pe usa din dreapta siliconul a ajuns in broasca mai jos decat pe usa din stanga cu probleme. 

 

Asta imi spune ca trebuie sa cobor foarte putin cuiul de la sofer si usa se va inchide la fel de usor ca in dreapta.

 

Pacat ca nu gasesc cheia respectiva in multe colturi.

Dupa mai multe cautari in Bricostore, Dedeman si Baumax nu am gasit acesl torx cu multe colturi ca sa pot sa modific pozitia cuiului.

Mai am de incercat la Pracktiker si Obi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tarabe in obor sau in targ la vitan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva in bucuresti care ma poate ajuta cu reglatul usilor? eventual contra cost :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

la mine se mai pot regla usile daca arata ca in pozele atasate ? parca e o gaura prea mare acolo....

post-68118-0-98342400-1380173043_thumb.j

post-68118-0-60703200-1380173044_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar mecanic......apasand un pic pe partea superioara a stalpului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.Am si eu o problema la usile din fata au joc in balamale e  clar. La modelul meu Passat 3BG 99 la balamalele de sus im dreptul boltului are un surub pt reglaj daca boltul are joc il strang deacolo. Problema e ca degeaba il strang nu mai are joc dar la denivelari se aude un  scartait???nu pot sa imi dau seama.Doar la usile din fata. Oare totusi sa aiba un joc mic cand este inchis si se freaca de cui de pe stalp?Ma dispera scartaitul.help pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceeasi problema, doar ca la usa soferului se desfacea boltul acela. L-am schimbat cu unul din spate - care se strangea mai greu un pic, am strans cat este necesar si e ok. E reglata bine si nu scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui ca nu trebuie schimbat balamaua ci doar strans bine surubul din dreptul boltului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA mine asa a mers bine. Am facut treaba asta acum cel putin 4 ani si e ok si azi, nu s/a mai lasat usa deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

aceeasi problema o am si eu cand merg cu viteza se aude un vajait...dar doar in partea de sus ..credeam ca nu e etansat bine geamul ...dupa ce am vazut postarile foastre cred ca am aceeasi problema...tin sa mentionez ca usa din spate mi`am reglat`o deoarece la mici denivelari se audea parca bate ceva (am rezolvat`o)..

Am vazut postarile modelatorului zicea ceva de aliniamentul usilor fata-spate.. la mine este corect....

Care ai fi cauza ...trebuie sa reglez si la usile din fata...blamaua de sus sau cea de jos ...sau chestia aceaia in care se inchide usa de pe caroserie??????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte greu de analizat prin poze sau explicatii. Trebuie vazuta usa cum e fata de restul subansamblelor/caroseriei.

E posibil sa trebuiasca fortat in anumite zone ale usii chiar daca nu mai ai ce regla. Trebuie ceva experienta s-o faci corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!