Jump to content

Reglajul usilor


baru
 Share

Postare recomandată

am citit acum si unde ai spus sa nu umblam, la suruburile de pe stalp......dar eu ma refeream la stalpul din mijloc....acolo unde vine cremaliera, nu de alta dar m-am uitat atent si am vazut ca s-a deplasat spre exteror cam 1mm......si ea e prinsa in 2 suruburi cu cap stea.....e posibil sa o reglez. 10x.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior! Foloseste butonul ADD REPLY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Si daca e vorba de stalpul din mijloc, tot doar la surubul de pe usa trebuie sa umbli. DAR, daca umbli la suruburile de pe stalpul din mijloc, o sa deplasezi usa din spate. Ceea ce inseamna ca o sa faca aceeasi miscare si in celalalt colt, nu doar la cel din fata. Cel mai bine ar fi sa pui ceva poze sa vedem unde e problema si cum e deplasata usa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut niste poze pentru colegul valibb, dupa cum am promis. Nu ai nici o sansa de umblat la surubul din interior al balamalei de pe stalp, daca nu demontezi bordul complet si sasiul metalic ce vine intre cei 2 stalpi. Apoi mai trebuie demontati suportii ce tin sasiul (cei din imgini).

Sub locurile incercuite sant suruburile, la o adancime de aproximativ 8cm de suprafata. Nici o sansa sa poti umbla acolo fara sa demontezi totul.

dsc00061zz2.th.jpgthpix.gif dsc00078gv1.th.jpgthpix.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin iti multumesc frumos pentru poza se pare ca asa este nu am alta solutie decat sa dau bordul jos Cred ca am sa ma las pagubas si am sa o las asa Pacat ca , cei de la Vw nu s-au gandit sa puna ambele suruburi pe exterior pana la urma balamaua e o piesa care se uzeaza foarte repede avand in vedere si greutate usii (din partea mea au o bila neagra pentru asta :Driver: )

O solutie ar fi sa desfac numai surubul de pe exterior si cu o teava si un ciocan sa lovesc putin balamaua pentru a se deplasa in fata , dar nu stiu daca este o idee prea buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e o idee buna pentru ca balamaua asta nu e ca la Dacie. Nu se misca daca nu e slabit surubul.

Dar... daca stau putin si analizez... ai putea incerca sa dai jos suportii astia fara sa demontezi nimic altceva. Adica sasiul ala sa ramana la locul lui si bordul la fel. Desfaci prima data plasticele de sub bord, apoi suruburile de pe stalp ale suportilor, apoi cele ce tin sasiul pe ele. Si dai inspre fata masinii suportul, apoi incerci sa sjungi la surubul ala. Este doar o idee, nu sant sigur ca poate fi pusa in practica. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si la mine e lasata usa dar nu m am bagat sa o reglez k mi e sa nu o stric mai rau....e cineva care se pricepe si poate sama ajute???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Napster trebuie sa schimbi balamalele si cea de sus si de jos acuma nu stiu daca nu poti sa schimbi doar partea ce tine de usa nu si de stalp si daca se rezolva ceva , oricum e destul de complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat uzata balamaua. Poate n-a fost reglata bine din fabrica. N-ar fi primul caz.

Insa problema e, ca partea de pe stalp a balamalei nu o poti muta pentru ca are un surub bagat din stalp in balama, cu acces din habitaclu. Ca sa ajungi acolo, trebuie sa dai jos bordul. Ori asta, nu e un lucru tocmai usor. S-a mai discutat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine usa de la sofer are joc daca apuc de ea si misc in sus cand este intredeschisa.Jocul provine de la balamaua de sus. Mi-am luat balama noua insa intreb daca stie careva ca sa nu demontez toata masina . :scratch: Ce trebuie demontat ca sa inlocuiesc balamaua de sus cat mai usor ? :huh:

O fi nevoie sa scot aripa (si bara fata)?

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, la usa spate dreapta (pt variant) tot asa se ajusteaza ?

De cateva zile am observat si eu ca nu se mai "strange" bine..Adica parca nu-i inchisa de tot usa..si-mi sta pe creier cand imi aduc aminte. Curent nu trage, deci nici zgomot nu face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul e identic cu cel al usii din fata. Diferenta e ca la usa din spate se poate muta si balamaua de pe stalp, avand acces la surubul din stalp.

Dukku, de ce-i mai rau tot nu scapi. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dukku hai sa ti spun cum am procedat eu :

Am sprijinit usa deskisa pe un boc de lemn si cu un torx am desfacut balamaua ce tine de usa Ai sa mai vezi in partea de jos pe balamaua respectiva un surub care se destrange cu cheie de 13 il desfaci de tot si ai dat balamaua jos Pe urma schimbi balamaua veche cu cea noua (doar partea dispre usa ) . Uzura apare dor la partea dispre usa a balamalei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie imi troncane fata de usa dreapta dar nu stiu sa o dau jos pentru rigidizare. Ma poate ajuta cineva cu un link despre demontarea fetei de usa dreapta. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin sa va contrazic cu umblatul la suruburile de pe stalp nu trebuie demontat bordulcii doar cateva componente din partea soferului de sub planseul de bord ..eu am facut aceasta miscare Am schimbat balamalele complet stanga-dreapta m-au costa 180 Euro balamalele stanga dreapta nevopsite mi le-a vopsit un prieten si le-am schimbat impreuna cu un alt prieten .este ceva munca si trebuie capetele acelea M8 si care or mai fi si indemanare cu carul .a durat cam 2/3 ore pana le-am schimbat .

aceasta operatiune am facut-o la passatul vechi pe care l-am avut b5/1999 1.9 tdi variant balamalele aveau un joc foarte mare cand era usa inchisa. am vrut sa repar balamalele dar este imposibil ..jocul la balamale se verifica cu usa aproape inchisa ,adica :apropiata la maxim de stalpul din mijloc si cu geamul desfacut si ridicati de partea de sus a usii de rama de la geam sucess!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

M-a mancat si pe mine undeva sa-mi ridic usile si acum le-am ridicat prea tare. Am constatat ca daca slabesc surubul de pe stalp si lovesc cu un ciocan in locul marcat cu rosu de pe balama, aceasta merge frumos in fata fara sa mai umblu la surubul din bord.

dscf0009s.th.jpg

Problema e ca a mers prea mult si nu o mai pot trage inapoi. Asa ca am lasat suruburile putin slabite in ideea ca poate o sa se mai lase in timp.

As putea incerca sa lovesc cu un dorn pe la roata (dupa ce demontez protectia de plastic). Ati mai patit careva sa o ridicati prea mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin , pentru a da balamaua mai inapoi ai 2 solutii , dai aripa jos si dai usor cu ciocanul A 2 asolutie este cu o bucata de fier ce are cam o o forma cam asa " |____| " o parte o pui pe balama si pe cealalta dai cu ciocanul pentru a trage mai inapoi balamaua Nu stiu daca ma m facut intels...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Eu o sa incerc sa bag un dorn mai gros pe sub aripa, dupa ce demontez plasticele alea de pe-acolo si sa dau cu ciocanul in el.

Daca nici asa nu merge, singura solutie e aripa jos. De fapt aripile, ca am facut aceceasi greseala la ambele usi. Nu m-am gandit ca o sa mearga asa usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate usa se lasa si din balamaua de sus dar si din balamaua de jos Ca sa dai aripa jos trebuie sa dai plasticurile de sub roata jos dar si bara Aripa e prinsa cu un fel de silicon de stalpul masinii eventual il poti taia cu un cutit ca sa o poti da jos , dar incearca si cum ti-am zis eu poate gasesti o bucata de fier care sa aiba ambele capete in sus, una o pui sub balama si de cealalta parte a fierului incerci sa tragi cumva sau sa o lovesti

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
M-a mancat si pe mine undeva sa-mi ridic usile si acum le-am ridicat prea tare. Am constatat ca daca slabesc surubul de pe stalp si lovesc cu un ciocan in locul marcat cu rosu de pe balama, aceasta merge frumos in fata fara sa mai umblu la surubul din bord.

dscf0009s.th.jpg

Problema e ca a mers prea mult si nu o mai pot trage inapoi. Asa ca am lasat suruburile putin slabite in ideea ca poate o sa se mai lase in timp.

As putea incerca sa lovesc cu un dorn pe la roata (dupa ce demontez protectia de plastic). Ati mai patit careva sa o ridicati prea mult?

Cosmin te rog detaliaza mai mult. Am privit si eu pe acolo si ce am observat: ca balamaua de sus este prinsa in doua suruburi de stalpul masinii si intr-un surub de usa. Pe stalp este un surub cu cap torx destul de maricel cu orientare de afara spre masina si cel de al doilea este montat invers, din masina spre afara. Ca sa ajung sa il desfac pe cel de afara banuiesc ca trebuie sa dau aparatoarea de la roata jos sau la o parte, dar cum ajung la cel din masina ? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa poti regla, deschizi usa pana la penultima treapta, bagi un cap dinala torx intr-o inelara (eu am inelara cu clichet), il ajuti si cu degetul sa nu iasa afara eventual, si desfaci surubul de pe stalp. Surubul ce e bagat dinauntru nu trebuie desfacut. Ala am impresia ca e semi-stras, cat sa permita sa mai muti balamaua.

Apoi lovesti cu un dorn si un iocan in punctul indicat de mine. Dar atentie sa dai tot cate un pic, ca altfel te trezesti ca si mine ca ai ridicat usa prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ms o sa incerc, deci nu mai dau aparatoarea de noroi de la roata la o parte ma chinui pe acolo. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti si fara. Eu sincer, n-am incercat cu aparatoarea data jos. Poate e mai usor, insa ai mai mult de lucru.

Daca nu te descurci, da-mi un telefon. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
LuCy_Medias

Am avut aceeasi problema cu usa,cand o inchideam suna ceva,un fel de BUFF,si am pus o scandura sub ea...cu un cric,am slabit surubul balamalei de sus,am ridicat criculcat sa tina usa putin fortata in sus,si am sttrans surubul,cand lam luat jos,usa se inchidea perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!