Jump to content

Reglajul usilor


baru
 Share

Postare recomandată

Buna,

Ma refer de la "clanta"in sus pana la cromul de la geam (in spre portbagaj).

Daca ma imping bine in ea se mai aproapie dar nu sta asa. No sa fac uncerc cand ajung casa sa se intaleaga mai bine.

Have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aproprie, deoarece strange chederul. Dar apropriata sus, nu intra prea mult in interior, jos.

P.S. - chederul exterior - cromat - stanga spate, e cam cocosat... da-l jos si fa-i tuning .... :icon_cheesygrin:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Proaspat posesor de vw passat 1.9 115 cp ajm .......am citit acest topic referitor la reglajul usilor ( foarte bun, mult respect ptr cosmin, un om priceput) si m-am hotarat sa schimb balamaua de sus care era super uzata si nu cred ca mai aveam ce regla ptr ca juca aproximativ un cm jumatate.

Am cumparat o balama, am scos capacul de la tabloul de sigurante, am desfacut 2 suruburi cu torx de 25 (sper sa nu gresesc) si apoi cu tubulara de 8 doua suruburi ce fixeaza tabloul de sigurante.

Apoi am desfacut 2 suruburi din partea inferioara a bordului aflata sub volan si am scos acea parte afara....am scos mufele de la intensitatea luminilor din bord si de la butonul ptr pozitii si faza scurta.

Am desfacut 2 piulete cu tub de 10 si am eliberat 2 suporturi cu relee, apoi este un suport de fier care blocheaza accesul catre surubul ce prinde balamaua prin interior care se prinde cu 2 piulete ce se desfac cu tub de 16 si

cu 3 suruburi metric 8 ce se desfac cu cheie de 13. Am desfacut piulitele si cele 3 suruburi si suportul se misca cat de cat.

In acest moment se elibereaza o gaura prin care eu am introdus acel M 10 bagat intr-o tubulara de 10 si am desfacut surubul ala dracos.

Atentie sa nu scapati inauntru cheia, tubulara sau surubul ( idela ar fi sa aveti un magnet folosit de mecanici)

Cam asta e tot, reglajul este explicat f bine de Cosmin.

Pe mine m-a intrigat faptul ca ptr a schimba o balama trebuie sa dai jos bordul si am zis ca trebuie sa existe o alternativa putin mai simpla.

Acum usa se inchide bine si nu mai face acele zgomote ingrozitoare.

Cu respect, toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Voi cum va dati seama daca e balamaua uzata? Ma refer la Golf ?

La mine usa e cazuta dupa cum spuneam dar nu ma incumet sa umblu la balamale dintr-un motiv foarte simplu: momentan nu am probleme deloc cu apa sa intre in masina si ma tem dupa reglaj sa nu se strice pozitia la chedere si sa am probleme...

Din pacate insa usile de pe fata sunt cazute cam cu 0.4 cm in coltul dinspre usa spate...dar nu stiu unde as putea merge in zona Iasi la cineva care sa le regleze si sa nu am alte probleme dupa asta...si nici la cineva care sa experimenteze pe masina mea nu as vrea sa merg...

Ma gandesc ca cel mai bine ar fi la vreun atelier de tinichigerie, ei se ocupa cu reglarea usilor nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaspat posesor de vw passat 1.9 115 cp ajm .......am citit acest topic referitor la reglajul usilor ( foarte bun, mult respect ptr cosmin, un om priceput) si m-am hotarat sa schimb balamaua de sus care era super uzata si nu cred ca mai aveam ce regla ptr ca juca aproximativ un cm jumatate.

Am cumparat o balama, am scos capacul de la tabloul de sigurante, am desfacut 2 suruburi cu torx de 25 (sper sa nu gresesc) si apoi cu tubulara de 8 doua suruburi ce fixeaza tabloul de sigurante.

Apoi am desfacut 2 suruburi din partea inferioara a bordului aflata sub volan si am scos acea parte afara....am scos mufele de la intensitatea luminilor din bord si de la butonul ptr pozitii si faza scurta.

Am desfacut 2 piulete cu tub de 10 si am eliberat 2 suporturi cu relee, apoi este un suport de fier care blocheaza accesul catre surubul ce prinde balamaua prin interior care se prinde cu 2 piulete ce se desfac cu tub de 16 si

cu 3 suruburi metric 8 ce se desfac cu cheie de 13. Am desfacut piulitele si cele 3 suruburi si suportul se misca cat de cat.

In acest moment se elibereaza o gaura prin care eu am introdus acel M 10 bagat intr-o tubulara de 10 si am desfacut surubul ala dracos.

Atentie sa nu scapati inauntru cheia, tubulara sau surubul ( idela ar fi sa aveti un magnet folosit de mecanici)

Cam asta e tot, reglajul este explicat f bine de Cosmin.

Pe mine m-a intrigat faptul ca ptr a schimba o balama trebuie sa dai jos bordul si am zis ca trebuie sa existe o alternativa putin mai simpla.

Acum usa se inchide bine si nu mai face acele zgomote ingrozitoare.

Cu respect, toate bune!

pfaaa,adica nu se da jos bordu ca sa umbli la surubu ala care e bagat invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am reusit sa schimb balamaua fara sa dau bordul jos, deci se poate....e nevoie de indemanare, scule si rabdare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

La mine problema este ca usa fata stanga se inchide din doua miscari. Pentru a o inchide din prima sunt nevoit sa o trantesc cu forta mai mare.

Cum as putea sa o reglez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage mai in afara "cuiul" de pe stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stalpul pe care se inchide usa. In cazul tau, la stalpul de pe usa, ca acolo ai "cuiul" lu' pepelea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,,

Din ce am citit in topic, am inteles intr-o mica masura cum stam cu reglatul usilor,, insa problema mea este ca usile sunt aproximativ aliniate,, nu iese niciuna inafara sau sa fie dereglata insa niciuna dintre toate cele 4 usi nu se inchide usor. Trebuie sa la trantesc sa le pot inchide :icon_confused: ... Imi explica si mie cineva ce ar putea fi? Ca a inceput sa-mi fie mila de saraca masina de atata trantit si bufnit.. :icon_redface:

Sau eventual daca cineva e din apropierea Ploiestiului si ar putea sa mi le regleze si mie,, o sa fiu recunoscator (financiar)

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti hai sa va explic cum am inteles eu treaba cu inchisul si reglatul usilor:

Conteaza foarte mult pozitia in care ajunge usa atunci cand este inchisa pe treapta a doua:

Daca usa pe treapta a doua sta prea in exterior fata de celelalte usi atunci se poate regla cuiul pe care se prinde incuietoarea mai spre interior.

Daca in schimb usa este cazuta, din cat am inteles acest lucru din cauza ca balamaua de sus este uzata, atunci din acel cui nu se poate regla nimic.

Puteti sa incercati sa mutati cuiul mai sus, dar ce se va intampla va fi ca usa nu se va mai inchide deloc, sau foarte greu.

Cel putin la mine acum cand o inchid usa este mai jos cu cativa mm fata de incuietoare si normal ca trebuie trasa cu putere ca sa treaca fortat incuietoarea peste cui si astfel se inchide, dar cu uzura incuietorii in timp zic eu...

Daca ktalinn

ne-ar putea spune daca si la el era cazuta usa si daca prin schimbarea balamalei a rezolvat problema, atunci probabil ca se poate rezolva si la noi, cel putin mai mult ca sigur la cei cu Passat ca si al lui, dar cred ca si la Golf se poate rezolva daca sunt la fel balamalele...

Astept un raspuns de la ktalinn care era problema lui mai exact, si o sa iau si eu masuri ptr ca incep sa nu mai suport sa tot trantesc usa...

Temerea mea este ca daca nu o reglez ok o sa-mi ploua in masina...lucru care nu mi se intampla acum :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.Am si eu o problema cu usa de la sofer, cand o inchid freaca in cuiul de pe stalp, e putin mai lasata , in rest cand e inchisa e la linie totul ok.Are un pic de joc usa, da nu mare banuiesc ca ar fi din ceva bolt, s-ar putea regla sa nu mai atinga cuiul, e greu de reglat?multumesc frumos

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta-ma si iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr bbogdanmircea

Cand deschideam portiera se lasa foarte tare si cand mergeam cu masina facea zgomot in dreptul stalpului pe care se inchide.

Am schimbat balamaua de sus si intr-adevar portiera nu mai da sa cada la deschidere ... acum nu mai joaca din balamaua schimbata dar uzura mare are balamaua de jos......cand o sa am timp o voi demonta si voi incerca sa o repar (am vazut un tutorial cu aceasta problema)

toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti balamale sh bune la tot coltul. Nu merita sa pierzi vremea cu reparatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu nu am ajuns la nicio dezmembrare dar cu prima ocazie o sa caut, multumesc de sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hey sunt pe dinfara cu masinile sincer dar recent posesor de un Passat 3B ( sunt in Cipru ) deci masina cu volan pe dreapta.... usa din dreapta de la sofer este putin miletric lasata in jos adica vorbind de 2-3 mmm si nu se inchide perfect in partea de sus adica la peste 100 km/h se aude un vantul.. deasupra usii.. daca trag cu mana de ea e ok nu se mai aude cum pot regla aceasta problema trebuie ptuin ridicata in sus si trasa in interior .... va rog ..mesaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cuiul dupa stilp, il bagi putin spre interior si putin mai sus (daca balamaua nu este uzata)

Modificat de cristimatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva daca usile fata de pe un Passat B5 break se potrivesc pe un Passat B5 sedan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile fata da.

Cele spate nu.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o problema ... Se deschid greu portierele (3 din 4 ) . Nu sunt lasate din balama , doar se deschid greu cand tragi de maner ....  Cred ca e cablul ala de la maner prea slabit ... Stie cineva daca as puntea sa il strang ( in caz ca e cablul ala  ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se deschid greu din cauza ca nu sunt gresate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa se regleaza fara sa dai bordul jos, am reglat doar usa soferului.

 

2h5qhi0.jpg

 

 

2mgnozq.jpg

Modificat de davidut5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu merge la toate.

La Passat-ul meu de exemplu, nu am acces la surubul ala de sus. Gaura din cochilia bordului nu coincide cu surubul.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!