Jump to content

Reglajul usilor


baru
 Share

Postare recomandată

Hello,

Desi sunt convins ca este mai mult o problema "psihologica" :lol: avand in vedere ca nu imi ploua in masina si nici nu ma trage curentul :lol: ca la alte masini, Passatului meu nu i se inchide perfect usa de pe partea soferului. :lol:

Initial mi-am zis ca oricum nu conteaza dar am vazut ca la relanti, pana sa opresc masina si respectiv inainte sa demarez se aude o vibratie usoara. Mai mult decat atat, am vazut ca pe piesa de care se prinde usa ca sa se inchida (cea fixata pe b pillar, care intra in broasca, in usa) au aparut ceva semne de frecarepe partea de sus, semn ca usa s-a mai sustinut din cand in cand de ea.

Chiar daca masina asta e cu totul alta mancare de peste, dupa ce m-am fript cu Dacia careia i-a picat efectiv usa din cauza depunerilor de rugina, acum suflu si in iaurt. :D

Poate cineva sa imi spuna cum se regleaza usa aceea, in asa fel incat sa scap de piticul acesta ce joaca bambilici pe creierul meu?

Cateva poze sau o schema ar fi super.

10X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu e o treaba chiar banala sa reglezi usile la un Passat.

Iti trebuie scule si pentru anumite ajustari trebuie sa dai jos bordul.

Atasez un document legat de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wau...

Hyper, chestia asta este chiar super.

Din pacate insa ai dreptate... nu stiu de unde voi face rost de surubelnite cu astfel de capete sau de surubelnite cotite ca cele din imagini.

Daca prin absurd fac rost de ele, ar trebui sa sustin usa cu ceva in asa fel incat sa o pot ridica un mm si sa o pot fixa asa.

Pe ce imi recomanzi?

Ai cumva idee de la ce ar putea sa fi ajuns "dereglata"?

Ce altceva i se poate intampla daca o las asa?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca trebuie data jos fata de usa, sau plasticele de pe stalpi? si nu bordul... :angry: :blink:

Suruburile au capul la vedere, de ce trebuie scos bordul?

Lasarea usii s-a produs ca urmare a uzurii balamalelor sau slabirii suruburilor care o sustin. (greutatea unei usi este totusi considerabila).

E bine sa se greseze periodic balamalele, eu asa procedez.

Pentru reglajul pe verticala se umbla numai la suruburile de pe stalpii, nemaifiind necesara demontarea fetei de usa

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e o treeaba grea. Si eu mi-am reglat putin usile de pe fata. Nu joaca din bolturi absolut deloc. Dar mi s-a parut ca partea de sus sta un pic mai in afara decat ar trebui. E foarte simplu de reglat. Ai cate un surub pentru fiecare reglaj care se poate face, si pe orizontala, si pe verticala. Din suruburile ce vin pe usa faci reglajul pe orizontala al usii si acolo trebuie sa umbli. Iti trebuie un torx nu mai stiu exact ce numar, il bagi frumos intr-un clichet sau orice altceva si desfaci. Desfacifoarte putin. O tura de surub ar trebui sa ajunga. Daca desfaci de sus, ridici usa cu mana usor si faci reglajul tot cu mana. Poti sa plimbi balamaua cu mana in timp ce usa e ridicata si apoi tii degetul langa balama sa vezi daca se misca in timp ce o strangi inapoi ca are tendinta sa se miste in timp ce strangi surubul. Daca nu te descurci singur, pui pe cineva sa-ti ridice de usa. Eu m-am descurcat si singur. Si dupa ce am reglat-o mi-a disparut si micul scartait ce-l aveam. Daca mai ai vreo nelamurire poti sa ma intrebi. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:hainoroc: hei... bine v-am gasit...

nu e normal totusi ca un sofer de Passat sa fie pretentios? De fiecare data cand aud la radio in masina reclama cu "sincere felicitari" imi vine sa zambesc.

Ma bucur sa aud ca nu este greu.

Voi incerca sa fac rost de scule si sa desfac.

Poti sa imi faci o poza cu suruburile pe care ar trebui sa le desfac? sau ar mai fi o solutie sa fac eu o poza cu usa inchisa (sa se vada cum sta) si una cu suruburile, in asa fel incat sa imi recomandati la care sa umblu.

Multumesc...

ah si... sincere felicitari;) (cei care asculta radio stiu de ce)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wau...

Hyper, chestia asta este chiar super.

Din pacate insa ai dreptate... nu stiu de unde voi face rost de surubelnite cu astfel de capete sau de surubelnite cotite ca cele din imagini.

Daca prin absurd fac rost de ele, ar trebui sa sustin usa cu ceva in asa fel incat sa o pot ridica un mm si sa o pot fixa asa.

Pe ce imi recomanzi?

Ai cumva idee de la ce ar putea sa fi ajuns "dereglata"?

Ce altceva i se poate intampla daca o las asa?

Multumesc mult.

Mi-au trebuit si mie astfel de surbellnite si am cumparat de la bosch o trusa care contine o gramada de capete de surubelnita de imbus stelat care predomina la vw si nu acostat f mult cam 150ron Orcum poate iti va mai trebui si pe viitor la alte probleme. Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai putea azi sa faci acele poze, ar fi bine. Ca eu sunt in concediu si mai trec periodic pe la serviciu unde am internet si atunci ma bag aici. Maine mai vin sigur. Eu nu am aparat ca as face. Dar daca poti face poze iti pot da mai multe informatii. Nu e greu.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cosmin,

Am facut pozele cu usa departata dar din pacate cele cu suruburile de reglare nu au iesit bine deoarece a fost lumina insuficienta.

Voi incerca sa mai fac o data pozele sa vad cum ies.

Poti sa imi explici pe graficul din documentul atasat de Hyper?

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si poze daca n-ai rezolvat inca. Din cel de sus reglezi apropierea usii de caroserie in partea de sus, in momentul cand e inchisa, iar cu cele 2 suruburi de jos reglezi acelasi lucru dar referitor la apropierea usii in partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam fain,

Nu am avut timp in weekend iar in timpul sapt e intuneric cand plec spre servici si intuneric cand ma intorc:(

Multumesc de poze. Am reusit sa fac o pereche cu felul in care imi sta usa.

Incerc sa le postez maine ca nu imi gasesc cablul de date.

Multumesc mult Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, vreau sa te mai intreb in ce directie sa misc surubul de sus in asa fel incat usa sa se apropie mai mult de caroserie?

Daca vreau sa fiu putin mai ridicata ce ar trebui sa "surubaresc" si in ce directie?

Multzam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca esti as, la mecanica. Slabeste putin suruburile de la balamaua, de jos de pe stalpul masinii, apropii usa de masina, o ridici in sus, o deschizi la loc (fara sa o cobori) si strangi suruburile. Itzi mai trebuie un prieten sa te ajute. Prin incercari repetate o sa reusesti. Nu umbla la suruburile de la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut Baru. Un An Nou Fericit. Scuze pentru tacere, dar am avut probleme cu calculatorul si n-am putut da reply nicicum pana acum. Daca n-ai rezolvat problema, anunta-ma si cumva tot reusim s-o rezolvam. Usa joaca la ralanti, clar din cauza ca nu e destul de apropiata de stalp.

Si in nici un caz sa nu umbli la suruburile de pe stalp ale balamalelor. Alea sunt ultimele la care sa umbli. Ca pe urma risti sa o dereglezi de tot. S-ar putea ca trebuie sa misti si "ciocul" clantei de pe stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata usa despre care spuneam.

Inca nu am rezolvat-o.

Ma gandesc ca zgomotul ar putea fi si de la captuseala usii dar as vrea ca si usa sa stea bine.

10x

post-7634-1168619359_thumb.jpg

post-7634-1168619372_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uuu ce urat sta. La mine nu era chiar asa departata. Totusi e relativ usor sa rezolvi problema. Trebuie sa slabesti putin surubul incercuit, si misti usa inspre tine (ai sagetile la fiecare piesa incotro trebuie miscata). De miscat nu misti mult, doar 1 mm sau 2! Pe urma incerci sa tii cumva degetul la marginea dintre balama si usa ca sa evit miscarea usii cand strangi surubul. Pentru ca va avea tendinta in momentul cand strangi, sa se deplaseze usa. Sper ca am fost destul de explicit. Deci singurul surub la care ai de umblat este cel incercuit. Daca nu misti bine usa, singura problema va fi ca usa va fi mai apropiata sau mai indepartata in partea de sus, dar prin incercari repetate sigur o rezolvi. Faina masina. E super culoarea. S-o stapanesti sanatos.

post-8441-1168925063_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam fain.

sa stii ca nu e chiar asa de rau...

camera adauga 10kg :lol::P si se pare ca in cazul acesta cativa milimetri buni :P .

departarea nu e mare dar e deranjanta.

O sa incerc sa fac rost de o surubelnita cu cap pt asa ceva. Locul e destul de dificil dar cred ca merge.

Pt apropie banuiesc ca trebuie sa duc surubul mai spre exterior. It just might work :lol: ...

Crezi ca zgomotele usii se aud din cauza aceasta? Nu ar trebui...

PS: Multumesc pentru aprecieri:) i le voi transmite deseara masinii printr-o apasare hotarata pe acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine era mai mica diferenta si tot imi agata privirea in ea. Cheia ce ai nevoie nu-i surubelnita, e un cap dinala stelar scurt ce se baga intr-o tubulara cu clichet. E destul de accesibil locul, nu-ti face probleme. Balamaua cu surubul inspre exterior si usa inspre interior ca si sagetile. Si, da, zgomote pot fi de acolo pt ca usa nu sta lipita cum ar trebui si se freaca de garnitura. La mine asa a fost. Succes.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...

m-am uitat prin diferite locuri de capete de tubulara pt ca ma gandisem ca ar merge cu asa ceva.

nu am gasit inca unele care sa se potriveasca:(

O ultima intrebare:

se poate ca si "zgarieturile" de pe butucul care intra in usa (cel de pe B Pillar) pentru a o inchide, din partea de sus a acestuia sa fie de la aceeasi problema?

mie nu imi vine in minte cum s-ar putea...

Sorry, nu am facut poze.

Este ca si cand usa ar fi un mm mai jos decat ar trebui iar partea de sus si de aceea, partea de sus a yalei "juleste" butucul respectiv. (wau... ce talent am ca narator:) )

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baru, este foarte posibil ca aceste zgarieturi sa fie din cauza ca e lasata usa si din celalat surub de pe stalp. Eu zic prima data sa faci primul reglaj despre care tot iti spuneam si dupa, daca simti ca freaca pe boltul ala, inseamna ca tre' sa reglezi si din surubul de pe stalp al balamalei de sus. Dar ala e mai cu dichis si de-aia zic sa-l lasi la urma. Nu joaca usa cand e deschisa un pic si ridici de ea? La mine se misca cu tot cu masina.

P.S. Nu-i nevoie sa fie ultima intrebare decat daca ai rezolvat (sau vrei sa rezolvi). Daca pot sa te ajut de ce sa n-o fac? Pacat ca nu esti mai aproape ca ti-o faceam eu demult. Cate usi de Dacie am reglat pana acuma, ca tata e mecanic. Si la Passat e floare la ureche fata de Dacie.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cam asa arata usa despre care spuneam.

Inca nu am rezolvat-o.

Ma gandesc ca zgomotul ar putea fi si de la captuseala usii dar as vrea ca si usa sa stea bine.

10x

Ai rezolvat cu usa? Eu am aceiasi problema, dar numai la bandoul de crom se observa ca este mai jos decit cel de la usa din spate. am o trusa cu tot felul de torsuri si o sa incerc sa o repar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Vally,

Da, am rezolvat pana la urma.

Avand in vedere ca nu am gasit trusa de scule care sa contina un cap cu acel profil am dus-o la un service care are tinichigerie si mi-a facut-o.

A intrat oricum in pretul montarii senzorilor de parcare asa ca nu m-a fript prea tare.

Intr-adevar, acum se aud mult mai putin zgomote, trepidatii si intra mult mai putin aer la viteze mari.

In ce priveste reparatia, vino la o intalnire a membrilor clubului si vei gasi cu siguranta oameni care sa te ajute.

have fun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Si eu aud un zdranganit in usa si as dori sa fac in asa fel incit usa soferului sa se inchida mai strins dar nu vad nici un fel de poze pe acest topic! Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salutare oameni buni (la mecanica si suflet)....e prima data cand postez......am citit atent pe postul asta o sa incerc sa fac rost de cheia dintzata....si eu am aceeashi problema, pe piatra cubica aud lovituri infundate la usha.....si la fel ca si voi am partea de sus mai departata, la inceput am crzut ca s-a dus macaraua, dar nu e asha sunt prea puternice loviturile.....ma intreb insa, nu la fel se regleza si pe stalp acolo unde se incuie usha (ma refer la bucata de metal in forma de u prinsa de stalpul mashinii...scuze de exprimare da mecanica nu este una din hoby-urile mele...insa o sa devina curand, tzinand cont de caliatea si seriozitatea unor mecanici de pe la noi)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Incearca sa renunti la QUOTE. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun venit pe forum :icon_thumright:

Cum spuneam si aici, nu ai ce cauta la suruburile de pe stalp. Doar cel (cele) indicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!