Jump to content

Antena Golf 4 - Totul despre ea si schimbarea ei


Shok
 Share

Postare recomandată

1J0035350  garnitura baza antena si costa 20 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta acum cateva luni in urma am dat aproape 50 de lei pe o garnitura.

A trebuit sa astept cateva zile sa o aduca, nu au avut-o pe stock.

Codul nu-l mai stiu insa daca mergi la Cybernet in Piatra nu vei avea nevoie de cod.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare decent 50 lei avand in vedere cat costa antena cu totul. Nu?

Sent from my HTC using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 de lei pentru o bucatica de plastic? Daca era 20 cum a zis Cristi, hai ca ar mai merge, da' 50 mie mi se pare mult. Mai pui 20 si iti iei antena shark si castigi si la look. :) Sau iei carcasa oem shark(parca tot cam atat e) si muti electronica in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu comentez asupra produselor aftermarket. Din punctul meu de vedere oem-ul e sfant.

O fi scump insa nu e un capat de tara 46 de lei cat am dat pe kit-ul garniturii ce contine garnitura, oringul si surubul de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena shark aftermarket este egala cu zero fata de antena originala! Am schimbat-o si eu recent si imi pare foarte rau ca am facut asta, mai bine imi luam garnitura si bat la antena mea. In oras prinde radio doar daca sta masina pe loc, iar la drum lung prinde si nu prea... Sfatul meu e sa va pastrati antenele OEM! Si treaba cu schimbatul electronicii din antena OEM intr-o carcasa shark, iarasi nu prea merge pentru ca electronica din antena OEM e conectata la batul acesteia si antena shark nu are bat si nu cred ca merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu zic ca nu sunt antene shark care sa meaarga ok ( poate in combinatie cu un amplificator de semnal ceva) insa eu prefer aspectul oem al masinii, mie imi place antena ei normala, asadar am dat fara retinere banii pe acea garnitura, care are baza mai intarita decat cea originala care avea doar o usoara buza care intra sub antena.

Aceasta noua seamana perfect cu cea din postul 246, unde se vede ca are in partea din spate mai mult plastic dedesupt. Mie mi-a crapat exact unde acum au pus acea intaritura, deci teoretic asta noua revizuita ar trebui sa fie mai longeviva.

Deci in incheiere, soila, du-te la repezentanta Cybernet din Piatra si gasesti acolo fara pbme, chiar daca va dura cateva zile sa o aduca pe stoc.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija ce garnitura simpla achizitionati...e posibil sa nu mearga. ;)

Am senzatia ca doar setul de reparatie merge si garnitura simpla nu o sa mearga la g4.

 

 

post-64586-0-36418300-1388135709_thumb.j

post-64586-0-01973000-1388135711_thumb.j

post-64586-0-60261600-1388135714_thumb.j

post-64586-0-32491800-1388135736_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar cand deja e crapata... s-a compromis si antena, adica intra apa la partea electronica, si atunci ori pui ceva original din dezmembrari, ori ceva aftermarket inferior

attachicon.gifAntena_golf.jpg attachicon.gifAntena_golf_1.jpg

Antena are separat etansarea,are 2 suruburi care prind carcasa care se vede din exterior cu baza de aluminiu, etansarea o face un o-ring, vezi poza atasata. Am desfacut-o pt ca credeam ca e oxidat tot in ea pt ca nu "prindea" bine, nu stiam de adaptorul cu alimentare special creata pt HU aftermarket.

Cauciucul care se coace de la soare nu are legatura cu etansarea, parerea mea e ca e mai mult pt estetica si permite o mica flexibilitate la dilatare.

Oringul mic e responsabil pt impedicarea trecerii apei in masina.

post-34985-0-22746000-1388173148_thumb.j

post-34985-0-67227500-1388173524_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Imi poate spune si mie cineva cum anume sa caut pe net acel adaptor care alimenteaza antena? Prin posturile de aici vad ca scrie "alimentator antena radio". Sincer eu nu am gasit nicaieri vreun magazin online care sa vanda asa ceva in afara de unul la care pretul pentru o asemnea mufa este de 70 de ron  :screwy:

Sau eventual un site (romanesc) pe privat pentru a nu se face reclama. Multumesc mult!

LE: sa fie asa ceva? In descriere spune "filtru antena radio"

post-35567-0-95292200-1389357937_thumb.j

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in cele din urma adaptor antena auto, dar am gasit si filtru antena radio. Adaptorul l-am gasit doar pe net, celalalt il pot lua din oras dar nu stiu ce face acel filtru... Este bun pentru alimentarea antenei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa nume ar trebui sa faca o deparazitare a semnalului radio. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zi unde ai gasit adaptorul ala ca ma intereseaza si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautati pe net dupa denumirea aceasta si veti gasi: DIN Sal SA-ANTCS008. Nu pot spune exact unde am gasit deoarece nu vreau sa fac reclama :)

Sa zicem ca acel filtru face el ceva dar o fi bun pentru alimentarea antenei?

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit asa ceva ,vanzatorul spune ca este separator antena Vw,imi alimenteaza amplificatorul din antena sau nu?

 

 

45431720a5ec53de4420452505b9175b_5248842

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai aveti garantie la aparat, daca va pricepeti putin sau aveti un prieten priceput in electronica, se poate renunta la acel adaptor prin trimiterea alimentarii de 12v direct din mufa de antena a aparatului, si montarea unui condensator de 1... 10nF (pentru a nu trimite cei 12v si in primul amplificator de rf al receptorului).

Un aspect ar mai fi de precizat... Nu va asteptati ca o antena originala (cu amplificator incorporat) sa faca minuni la un receptor aftermarket. Receptoarele ulterior cumparate, sunt gandite a functiona direct cu o antena exterioara (la mufa de antena). Din constructie, primul amplificator e gandit sa lucreze cu semnale mici, fata de receptoarele originale, care sunt gandite sa functioneze cu amplificator de antena. Cuplarea antenei cu amplif. original la un aftermarket are toate sansele sa scoata etajul amplf (din receptorul aftermarket) din zona liniara, sa-l suprasatureze, aparand o asa numita desensibilizare, si multe alte tampenii.

Cel mai corect ar fi anularea amplificatorului de antena (nu e suficient numai sa nu-l alimentezi!), legaturi ferme intre antena si cablul de antena, legaturi ferme intre cablu de antena si mufa. Oricum, fiecare face ce doreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de fiecare aparat in parte, unele sunt mai sensibile, altele mai putin. Ai dreptate in ceea ce privesc legaturile pana la antena, dar de faza cu semnalul suprasaturat... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii atent la ce am zis.... nu semnalul se suprasatureaza ci etajul amplificator, si da... ai dreptate, depinde de fiecare receptor in parte. Toate au o limita, nu se pot pune amplificatoare in cascada, la nesfarsit, mai ales cand vorbim de receptie unde semnalele sunt de ordinul microvoltilor (sau mai mici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea si eu o garnitura pentru antena de golf 4. Ma puteti  ajuta?  Unde as putea gasi in afara de reprezentanta la pret astronomic.

Modificat de adyrom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti se pare astronimic pretul de reprezentanta?

Intreaba si la un magazin de piese auto, mergi cu codul piesei.

Se poate sa iti dea kit de reparatie, nu doar garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu acum câteva zile garnitura cu 24 lei, uite codul 1J0 035 350

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta sau magazin de piese ai gasit-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!