Jump to content

Antena Golf 4 - Totul despre ea si schimbarea ei


Shok
 Share

Postare recomandată

am cumparat astazi alimentatorul.abia astept sa.l pun maine sa vad ce face. pt cei din constanta gasiti peste strada de sediul enel(zona spitalului judetean) un magazin care il detine.pret 20 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Am 2 rugaminti la cei care au trecut prin tema antena :-)

 

Am citit undeva , dar cred ca era un link ca nu  mai gasesc cu o metoda de a face singur alimentarea . Deci:

 

1. Cum se face corect alimentarea catre antena cu capacitor sau dioda ? Ce valoare de capacitor si/sau ce tip de dioda ar trebui?

2. Cum se identifica daca amplificatorul din antena este dus sau viabil? Poate rezistentele directa si invresa, curent de sarcina?

 

Merci mult,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

condensator ceramic, parca 10uF....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti recomand sa cumperi alimentatorul din magazin ca are si mufele...iar ce am vazut in alt topic scria ca este de 20uF acel condensator.dai 20lei si nu ai batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua. Filetul de la antena este M6? Am ramas doar cu baza de la antena si trebuie sa iau un alt "bat" :winter:

Am gasit si unele universale care au 2-3 tipuri de filet si unele care sunt M5 sau M6 doar si as vrea sa iau din acesta dar nu stiu de cat este filetul. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am vazut antene la kaufland care au 3suruburi....deci il folosesti pe ala care se potriveste...imposibil din 3 sa nu mearga unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema era ca eu gasisem niste antene care au filet m6 sau m5. din aceea de care spuneti dvs am si eu dar filetul acela care intra intre antena si "bat" este mult mai lung si mie spre exemplu mi-a cam ruginit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca pui o garnitura neagra de cauciuc acolo nu merge?sigur nu o sa se vada.si nu o sa deranjeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori faci o treaba ori o mermelesti cu garnitura extra?

Gasesti bat de antena (original sau replica) cu filet bun. Problema e ca dupa o vreme, cauciucul din jurul arcului se crapa, mai ales daca mergi mult pe autostrada.

Eu am renuntat sa mai pun bat si am pus una mica, shark. Pierzi putin din semnal dar castigi la aspect.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce voiam eu sa intreb.....alea mici de aluminiu fac treaba?sau si la ele se mai pierde din receptie?muale depinde ce vrei...sa asculti radio peste tot unde mergi sau design? ca eu nu vreau sa ascult itzi bytzy pentru ca nu prinde antena shark altceva....acum fiecare hotaraste ce vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

 am schimbat si eu casetofonul original cu un navigator si am observat ca antena de langa oglinda retrovizoare nu mai merge nu se mai aprinde ledul 

ceva posturi de radio prind o am pe cealalta pe spate

acuma nu stiu daca trebuie montat ceva amplificator s-au nu dar asa vrea sa o repar pe cea din fata

Modificat de mvcosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat o antenna de la dezmembrari , stare impecabila...completa..-inca nu a ajuns....

ca sa o montez trebuie sa dau tot plafonul jos-aici ma refer la fir- sau se poate da doar marginea din spate, firul se poate scoate din antena sau trebuie tras pana la MP3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul se scoate din antena - are mufa la baza antenei, la cativa cm.

 

desfaci plafonul, numai de la baza hayonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scuze ca insist dar la problema mea de mai sus mă ajuta careva mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin...radio original isi alimenteaza singur antena...pe cand cel AM nu face asta....trebuie sa cauti o mufa adaptoate care trimite curent la antena(la acea mufa se pune un +cu 12V)...aceasta mufa se pune intre iesirea radio si firul care pleaca la antena. Il gasesti in magazine ca "alimentator antena radio"...sau cum mi.l vindea mie un vanzator ca si "amplificator radio"...mai insista putin si o sa gasesti aici pe forum si poza cu aceasta mufa si mai multe explicatii(parca pe la pagina 7 dar nu mai stiu sigur daca in acest topic sau in altul)

la postul 43 si la 136 gasesti poze cu acel adaptor(alimentator) si tot pe acolo toate explicatiile ...succes... succes

apropo majoritatea cd-playerelor au acel fir cu 12v...de obicei cel albastru(sau verifici schema aparatului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut deci sa înțeleg ca antena interna e legata împreună cu cea externa?

cu o modificare, un alimentator, le rezolv pe amândouă?

mersi de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pentru antena de pe plafon iti trebuie sigur aceasta mufa adaptoare...si la mine nu ma exista radio original...am pus acea mufa si merge aproape bine...nu se compara astea AM cu cele originale la receptia radio...cat despre antena cealalta despre care spui tu...cea cu led nu ma pronunt100%...dar tot asa cred ca trebuie alimentata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am achizitionat o antena care se monteaza in partea de sus a parbrizului, varianta prin lipire ( ptr a simplifica montajul ).

Problema sta asa, dupa cum se vede din imagine din ea ies 3 cabluri , o tresa metalica gen impletitura scurta de aprox 20 cm, cablul antenei cu mufa aferenta in capat, si un alt fir de lungine egala cu cel al antenei .

Mentionez ca antena vine conectata la un  radio-cd Panasonic ( model de piata )

Semnalul este f prost in receptionarea posturilor radio, acest tip de antena este cu varianta de alimentare la 12 v

Ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj ptr acesta varianta ?

Exista in prevazut in cablajul cd-playerului si montajul ptr astfel de antene , o parere va rog !

post-16436-0-86593100-1387807438_thumb.j

post-16436-0-33411400-1387807449_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o garnitura de antena unde as putea gasi ? cine a cumparat in ultima vreme ? am tot rascolit netu, si in afara de cea de pe ahw nu gasesc ceva acceptabil..

garnitura mea e inca buna, dar la anu trebuie sa o schimb, deja apar crapaturi mici

merita shark fin cel aftermarket ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai intrebat la reprezentanta?

shark sunt unele cu electronica in ele , cum am eu. dar pierzi ceva din receptie, fata de una clasica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la calitate cum sunt? adica rezista cauciucul ala cativa ani pe cupola?

exista la reprezentanta kit format numai din garnitura cum e pe ahw-shop ?

130528060356378827.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3B0051751 garnitura antena.Si eu am vrut sa o schimb ca are inceput de sfarsit si am fost la reprezentanta si costa 60-70.Mi se pare extrem de scumpa.Pana nu crapa de tot nici nu ma gandesc sa umblu la ea si daca o fi poate gasesc ceva la dezmembrari mai accesibil ca pret si poate arata bine cat sa mai tina cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar cand deja e crapata... s-a compromis si antena, adica intra apa la partea electronica, si atunci ori pui ceva original din dezmembrari, ori ceva aftermarket inferior

attachicon.gifAntena_golf.jpg attachicon.gifAntena_golf_1.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de anul trecut asa ca nu iti pot spune cat de durabil este.

am schimbat pt aspect si pt ca batul se va rupe mereu in zona groasa, unde este arcul in cauciuc pt ca se balangane mereu in mers la viteza.

pt ascultat radio in oras este ok, in afara poate ca nu prinde toate posturile. dar am stick plin de muzica, nu ii simt lipsa.

 

http://vwforum.ro/topic/57925-golf-gti-18t/?p=1938408

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea formulata in postul anterior ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!