Jump to content

Plafoniera Polo 9N/9N3


summa
 Share

Postare recomandată

Antic si de demult, dar oare ai reusit sa rezolvi ceva? Si-al meu face la fel, l-am blocat in pozitia oprit momentan, dar ma pierd in operatia de a-l demonta din plafon. Explicatia lui ADi nu m-a prea luminat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radu88

    7

  • 11GXD

    7

  • moesis

    7

  • Alexis97

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am reusit nimic, momentan, din lipsa de timp. Sper sa pot face ceva maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare !

Si la mine sunt simptome asemanatoate, Polo 2002, 9n, 1.2 AZQ, doar ca la mine s-au oprit treptat , prima data buzzerul, apoi luminile din usa, acum plafonierele. La usa din spate stanga nu inchide si nu deschide intotdeauna din buton cand apas pe butonul telecomenzii. Ce sa fac cu ea ? Dau cu benzina si ii dau foc sa isi revina? :banghead:

Va rog cine poate sa dea un sfat , sunt extra disperat deja :banghead:

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reconditionate yalele complet: colectorul motoraselor, switchurile, lipituri reci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, demontarea nu a fost o operatiune deloc complicata, recomand oricui care demonteaza ansamble din plastic sa isi faca un stoc de "ramasite" de la cartelele de telefon, acestea pot fi folosite cu succes chiar si la demontarea plafonierelor :D La a mea, problema este o piesa de plastic de forma unei biele, al carei cap este rupt si nu mai sta pe axul pe care ar trebui sa fie fixata; imi pare si c-a mai fost lipita inainte, si cred ca nu va tine doar cu o lipitura. Daca are nevoie cineva de poze, il rog sa posteze, am inteles ca nu e o problema singulara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar prinde bine niste poze mie, are ceva figuri butonul cel mare basculabil si la mine. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare guys,

 

In incercarea de a nu deschide/posta un offtopic, m-am hotarat sa intreb aici,

 

Cu multa migala am incercat sa schimb becul din plafoniera... cu un led. Am reusit, dar, in multiplele incercari de a desface acel plastic transparent, nu stiu cum, am reusit sa dereglez actiunea butonului de aprindere a luminii.

Practic acum trerbuie sa insist sa opresc lumina,,, si cam atat.. orice alta atingere actioneaza becul care ramane aprins.

Mentionez ca nu am reusit sa desfac tot "angrenajul" cu lumini pentru a ma uita cumva la buton (oricum, daca reuseam sa il desfac, nu ma pricepeam sa repar problema:)) ).

 

Deci, in masura in care sunt cam habarnist, cum as reusi sa desfac plafoniera? Si chiar daca, la ce sa ma uit?

 

Daca nu par prea delasator, unde mi ati recomanda sa ma duc, sa cinstesc pe cineva cu 3 beri si o palma pe umar un nene care e in masura sa rezolve aceasta mica mizerie?

 

Mentionez ca m-am oprit la cateva service uri/vulcanizari/baietasi/fratiweari care m-au tratat cu indiferenta, dupa ce le-am zis ca ii cinstesc, dar sa nu imi strice ceva p'acolo.

Toata lumea imi zice sa ma descurc, ca nu e greu :)) pe net nu am prea gasit mai nimic.

 

Va multumesc anticipat si sper ca nu am deranjat cu lipsa mea de cunostinte si tehnici electrice/auto etc.

 

 

 

380740191662.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Privind poza cu plafoniera asa cum este,pe spatele ei (fiind neagra) adica o intorci,ai sa observi ca pe laturile ei au cate 2 cracane/picioruse/clipsuri (nu stiu cum se le numesc).Apasand pe fiecare in parte,acel plastic (negru) se v.a declipsa.Operatiunea este foarte usoara,trebuie sa te uiti atent la ea si vei intelege !

Modificat de TomachE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexionescul

 

Multumesc frumos pentru ajutor si pt sticker :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

cum desfac plafoniera fata polo 9N? linkurile din posturile anterioare nu merg. de unde trag sau apas sa nu stric clipsurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tragi sticla plafonierei afara,incepind din spate,apoi in interior se vad 4 cleme de plastic.Cu un virf ascutit le tragi un pic in interior si scoti plafoniera.Sau,daca ai abilitati de meserias.bagi surubelnita dreapta intre plafoniera si tapiterie si gata.Bineinteles,pentru asta,trebuie sa stii amplasarea clipsurilor de retinere a acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Am montat led-uri in plafoniera, inclusiv luminite pentru citit. Totul a mers bine pana cand am incercat sa fac acelasi lucru pe cu luminile din spate. De atunci, cand comutatorul este in pozitia de aprindere atunci cand deschid usile, becul central al lafonierei sta slab aprins(nu se stinge de tot), iar in orice pozitie as muta comutatorul, niciun bec nu se mai aprinde la fel de puternic ca inainte(lumina este foarte slaba).

Unde ar trebui sa umblu? Am citit pe undeva ca este posibil ca problema sa fie la modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie ledurile de proasta calitate. Am patit si eu de statea aprins dar am inversat ledurile intre ele si treaba e buna. Eu am doua 3 feluri de leduri in interior printre care si cele care anuleaza eroarea de bec ars (canbus) care cred ca sunt mai bune.

Vezi ca sunt mai multe discutii pe forum despre leduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, vali90_G4 said:

Am montat led-uri in plafoniera, inclusiv luminite pentru citit. Totul a mers bine pana cand am incercat sa fac acelasi lucru pe cu luminile din spate. De atunci, cand comutatorul este in pozitia de aprindere atunci cand deschid usile, becul central al lafonierei sta slab aprins(nu se stinge de tot), iar in orice pozitie as muta comutatorul, niciun bec nu se mai aprinde la fel de puternic ca inainte(lumina este foarte slaba).

Unde ar trebui sa umblu? Am citit pe undeva ca este posibil ca problema sa fie la modulul de confort.

scoate borna pentru cateva minute si vezi daca isi revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut asta. Am schimbat si becurile cu unele normale (cu incandescenta). Acum nu mai functioneaza deloc =))

 

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!