Jump to content

Semnalizare oglinzi


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Putin off: daca stie cineva daca se poate "lumina" cu led schimbatorul de viteze (maciulia)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce masina mea a fost lovita anul trecut de grindina , am hotarat ca trebuie sa o revopsesc . Mici zgarieturi pe ici pe colo ... plus urmele de la grindina au dus la o revopsire integrala a masinii . De aici a plecat si ideea mea de a inlocui oglinzile vechi cu unele de generatie noua ( cele de pe modelul din 2005) , cu semnalizare inclusa in ele . Implicit am comandat si alte aripi care nu au semnalizare .

Toate bune si frumoase , serviceul a montat aripile , oglinzile , totul e functional , mai putin semnalizarea .

Sunt curios cum as putea sa fac acele semnalizari sa functioneze. Cred ca cea mai nesofisticata metoda e sa prelungesc cablul de la semnalizarile din aripi pana la oglinzi , dar cred ca mai sunt si alte alternative mult mai usoare . Am auzit mai multe variante plauzibile , precum ca masina ar fi fost deja pregatita pt semnalizari in oglinzi si trebuie doar mutati niste pini la mufa din usa , sau ca doar trebuie activata din VAG-COM comanda pt semnalizari in oglinzi .

In orice caz eu sunt dispus sa dau jos fetele de usi , oglinzile sau aripile in ideea de a rezolva problema si daca se ajunge la prelungit cablul de la semnalizarile originale o sa fac si treaba asta.

Rog colegii care se pricep mai bine ca mine , sau care sunt mai documentati sa ma ajute in a lua o decizie , inainte sa desfac iara toata masina :) .

Masina e fabricatie 2003 luna 05 , cod motor AVB . Daca aveti nevoie de alte date ... va rog sa le cereti.

Astept sfaturile voastre , sau orice imi poate fi de folos .

Modificat de Evolution
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci capitonajele usilor si tragi firele prin burduful prin care trec firele din stalp in usa. Desfaci plasticul de jos de pe stalp si vei vedea o gramada de mufe. Cu o lampa de control verifici unde gasesti semnalizare. Te legi pe cele 2 fire si gata. :)

Acelasi lucru si in partea dreapta.

Sa NU te legi pe firele din aripa. E tiganie. In plus, tot de-acolo pleaca si alea.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema . Am urmat sfatul lui c o s m i n si am gasit acele mufe care nu sunt deloc putine .

Cablul de semnalizare este verde cu negru sau alb cu negru in functie de model . La mine era verde cu dungulita neagra . :icon_thumright: Am tras doar cablul prin burduful de usa , l-am legat pe mufa de la oglinda si gata !

Acum arata mai bine masina ... din cate stiu asta e singurul lucru care face diferenta intre b5 si facelift ... nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune poze. mai sunt diferente, la faruri, stopuri, motorizari(CP). Oglinzile cu semnalizare pe b5,5 sunt din 2004, abia. poate ai o poza si cu locatia firului verde/negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu le-am comandat din Germania. Ma costa 2x129 EUR si curierul.(am niste prieteni acolo care mi le-au comandat)

Sunt noi noute, pregatite pentru vopsit, sistem electric, geamuri incalzite, sistem de prindere si foarte important wiring cables.

Am sa va anunt cand le primesc. In principiu am vorbit cu un baiat foarte priceput care mi-a confirmat ca pot fin instalate.

Le voi primi dupa Paste.

stii cat mai costa acum un curier din germania ?

Ai un avertisment verbal.

Citeste regulamentul si sa nu mai vad astfel de posturi INUTILE, sau o sa ai zile negre pe acest forum.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Au sosit. A fost o idee mai ieftin 191 eur perechea + 45 euro expeditia. :rolleyes: :rolleyes:

Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva detalii?

Am comandat o pereche de oglinzi din germania acum vreo 2 luni si as vrea sa le montez dar nu stiu exact care e treaba cu mufa de la cele vechi.

Sa explic un pic: astea au 3 fire pentru reglarea lor si 3 pentru leduri

Ce imi recomandati sa leg fiecare oglinda la semnalul din fata dupa aripa sa u exista firele necesare in mufa?

Mentionez ca este un passat b5 din '98 si nu a avut oglinzi cu semnal

Ma poate ajuta cineva cu o schita a mufei originale?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se poate realiza asta??

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bog49, desi nu cred ca ai postat bine pot sa iti spun ca deja exista colegi de pe forum care lucreaza la asta - cosmin

Uite si varianta http://der-b5.de/Komfortblinker_Nachr%C3%B...iginal_VW).html

Oricum e super practic in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am mai vrut sa deschid topic

si in ce stadiu se afla cu constructia acestei facilitati super misto si practica?

avem si ceva costuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bun, am pus sus oglinda exterioara stanga cu semnalizare integrata.

Pentru a face semnalizarea sa mearga, am tras cablu de la pinul 12 (mufa-mama a oglinzii) pana la pinul 1 de la contactul roz de la baza stalpului A.

Cu un multimetru am verificat sa am continuitate de la mufa oglinzii la pinul 1 a contactului roz, apoi la +-ul semnalizarii de pe aripa.

Semnalizarea din oglinda nu merge. :banghead:

I-am dat curent direct de la semnalizarea de pe aripa si asa functioneaza. Nu mai inteleg nimic.

Ce altceva mai trebuie facut sa se aprinda semnalizarea?

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de ce te-ai complicat.

Trage ambele fire ale semnalizarii din oglinda pana jos la stalp. Acolo ai si masa si + pe semnalizare. Nu ai ce cauta la aripa.

In mufa de pe stalp m-am conectat si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalizarea din aripa am folosit-o doar pentru a verifica continuitatea lui +, pentru ca semnalizarea din oglinda nu merge.

Si eu m-am legat direct la mufa din stalp.

Vreau sa pun o intrebare dar mi-e cam rusine :lol: ...Trebuie sa trag si fir pentru masa? Nu face masa in contactul oglinzii din usa? :huh:

Vad ca pe passatplus.de tipul a tras inca un fir galben de la oglinda la contact....ala sa fie oare? :icon_redface:

post-43466-0-03657700-1330028467_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... semnalizarea din oglinda nu are 2 fire? Adica inca un fir de masa, pe langa cel de alimentare.

In caz ca nu, urmareste de unde-si ia masa. Acolo cred ca se rupe filmul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, are 2 fire, unul dintre ele fiind masa. Intrebarea mea a fost fara sens...sorry.

Acum dimineata in drum spre servici am observat ca semnalizarea din oglinda se aprinde deodata cu faza lunga :lol: , deci ceva am facut. :icon_redface:

Am sa fac legatura la unul dintre celelalte fire alb-negru si vin cu rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare, desfa ce ai legat in pillar si ori te legi de la semnalizarea de pe aripa, ori mai pe seara, iti dau eu schema si unde sa te legi in pillar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schema ar fi un fel de holy grail. merci fain :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te legi in mufa roz , fir culoare negru/alb pin 1. Tu te-ai legat de firul ab/negru de pe pinul 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schema ar fi un fel de holy grail. merci fain :icon_thumleft:

Si schema promisa. Oricum, deja ti-a zis Bundy ce ai de facut.

post-30007-0-68170000-1330114430_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua , nu prea stiu sa postez pe aici, deocamdata , dar poate cineva sa-mi spuna daca creste consumul la un benzinar de 1,6 , daca ii fac catalizatorul oala ? si daca se va stinge becul din bord dupa aceea ?

Modificat de Sebi66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor. Totul e ok acum. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poate cineva sa ma ajute cu intructiuni de lucru sau poze cum se poate demonta modulul de semnalizare la Golf 5 din oglinzile laterale, deoarece am scos oglinda, motorul care misca dar mai departe nu reusesc sa desfac carcasa oglinzii. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!