Jump to content

Semnalizare oglinzi


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Efortul e de apreciat !!!! Dar ca varianta ieftina si de efect probabil ca cea de la In-Pro cu lampile autoadezive e cea mai "normala".Pretul e de 40.90 EUR per pereche si se gasesc pe portocaliu si pe alb.

post-7311-1178225317_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Eu am "in zona" niste copii cu punga la gura ce sunt foarte interesati cam o data pe an de oglinzile mele. Ma gandesc acum ca led-urile adezive ar putea fi chiar un bonus pentru ei. Asteptam know how-ul tau. Inclusiv ideea noua ce ti-a venit. Am masina unui prieten pe care pot face experimente :Driver:.

Acum ma gandesc la o chestie: intrucat eu am oglinda din dreapta mai mica, nu cumva pe ea trebuie sa montez mai putine led-uri, iar cand sunt pe avarii, se va vedea un pic naspa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

1. Oricum totul este o chestie de design.

2. Cand esti pe avarii, daca ai 11 led-uri pe oglinda stanga si 7 (spre exemplu) pe cea dreapta intrucat nu incap 11, nu e o problema de intensitate ci de dimensiune a "liniei galbene". Deci se poate sa nu arate chiar bine.

Oricum e dragut ce a facut colegul si asteptam in continuare detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pana una alta, aveti cu o grija mai putin, ca m-am gandit si eu inaintea voastra la faza ca pe oglinda stanga vor fi mai multe leduri.

Deci: Pe oglinda din dreapta vin 11 leduri la distanta de 1cm fiecare(1cm intre punctele unde dai gaura), ca sa arate bine, si va fi aproape din capat in capat pe oglinda. Pe oglinda din stanga... tot 11 leduri :icon_thumright:, ca sa fie aceeasi intensitate si lungime a barei de leduri (motive de design). :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Tu spui de fapt ca pe oglinda din stanga le pui mai...rare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
Publicat (modificat)

:icon_thumright: Nu! Spun ca pe oglinda din stanga va fi mai mult spatiu gol(inspre usa) decat pe cea din dreapta. Daca te uiti atent la poze, o sa-ti dai seama, numa e destul de greu. Doar cine stie, isi da seama. Distanta intre leduri e aceeasi, ca altfel arata urat.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte fain si ingenios cosmine. Si eu sunt ptr DIY. Spune-ne eventual cu cat faci un tuning de-asta, ca eu sincer nu am timp de asa ceva dar mi-ar placea. Eu mai merg pe la Simleu, am stat acolo vr-o 10 ani si poate trec odata sa-mi executi o lucrare de-asta. Pregateste si o tuica de-aia "ruta Zalau-Bistrita" ! ;) ;)

Cat despre ledurile acelea autoadezive...stiti cumva unde se gasesc? cum functioneaz? Preturi?

Merci!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

;) Cand vrei tu o rezolvam! De preferat ar fi intr-o sambata, ca sant liber, si oricum, intr-o dupa-masa de zi lucratoare, nu termin. Sau poate iti dau direct instalatia mea, sa nu stai mult, si eu imi fac altele.

Despre ledurile adezive, nu stiu nimic, zicea careva coleg ca ar fi pe la 41 de euro. La care probabil s-ar adauga probabil transportul si montatul, adica tras firele, desfacut capitonajele usilor, si oglinzile, ca trebuie tras firul pana la ele si nu poti, decat daca dai oglinda jos de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare! Am un Passat din 2004,ca si masina de serviciu, si am observat de un pic de vreme incoace ca nu mai functionaeaza semnalizarea de la oglinda din dreapta. As vrea sa-mi spuna cineva cum se demonteaza acea semanlizare ca sa pot schimba beculetele,care banuiesc ca sunt arse sau nu fac contact.

Multumesc mult! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

ma puteti ajuta cu un cod de la oglinzile cu semnalizare incorporata ?

as vrea sa fac si eu modificarea la masina si ma interseaza codul de la intreg ansamblul si daca sunt "plung'n play "

la b5.5 fara face lift ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat codul " 3b6 857 508p 01 c " si am sunat sa vedem de un pret ..

si surpriza , am aflat ca asta ar fi mecanismul doar si ca ar trebuii sa fac rost de toate codurile componente ca sa fac "intregul " adica oglinda .. pretul la acel cod .. aberant...2900 ron !!!!!!!!!

mai sapam .. :vaidecapulmeu:

insa baiatul de acolo mi-a spus o chestie interesanta .. sa dau jos carcasa de la ambele modele de oglinzi si sa vad cum sta treaba caci semnalizarea e separat si s-ar putea sa scap doar cu carcasa de oglinda si cu semnalizatorul .. care vine separat

asta pt partea stanga , pt partea dreapta ar trebuii sa schimb si sticla pe langa carcasa si semanlizator, mecanismul e identic cu cel din stanga .. eu nu am ETKA , poate cineva verifica lucrurile astea din "soft" sa nu ma pun sa demontez oglinda ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din cate stiu eu sticla nu are doar o alta dimensiune la Passat-ul 2004-2005, ci si o alta forma. Asa ca va trebui inlocuita sticla si pe stanga.

Daca reusesti asa cum ai spus tu, te rog sa ne dai si noua detalii aici, ca cine stie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am gasit pe nimieni dispus sa ma lasa sa desfac oglinda de pe un passat din 2005 cu semnalizari in oglinda :icon_thumright:

daca ar fi ok , si sa schimbam doar carcasa si oglinda ar fi super !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca desfaci oglinzile de la Passat fara semnalizare in ele, o sa constati ca suportul de aluminiu ce sustine oglinda e mai mic pe dreapta decat pe stanga. Deci nici o sansa sa potriveasca carcasele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Uite aici codurile de la toate piesele necesare si preturile pentru ce vrei tu.

Pentru modificarea asta este necesara inlocuirea completa a oglinzilor, deoarece oglinzile fara semnalizari sunt de dimensiuni diferite, pe cand celelalte au aceeasi forma si dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

dap ... poi cred ca asta a fost si idea sa se cumpere cu totul si sa nu mearga adaptat e strategie de mark.... :)

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iata si lucrarea executata la masina mea, bani putini - 15 ron - dar multa munca, si iata ce a iesit

dsc00276e.th.jpg dsc00284opa.th.jpg dsc00285wyo.th.jpg dsc00286t.th.jpg

Multumesc lui cosmin pentru indrumari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Dragos. :)

Pune si o poza din fata masinii, mai de la nivelul oglinzilor. Vreau sa vad cum ti-a iesit curbura liniei ledurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu poza facuta pe seara. Scuze pentru calitate, inca nu sunt obisnuit cu noua achizitie. (A200K)

dsc00062m.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti se pare noaptea cand te uiti la ea? :huh:

Voiam sa vad daca au aceeasi curbura cu ale mele.

Colegul Alex-F1 nu voia sa creada ca nu poti baga ledurile decat asa oarecum stramb, cu capatul in jos putin. :beerchug:

Alex, ia vezi aici. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vad foarte bine noaptea mai ales, acum imi pare rau ca nu am pus rezistori mai mici de 1k, cred ca de 910 erau ideali, intensitatea luminii era mai buna. Initial nu am vrut sa scot ledurile total afara dar pana la urma le-am scos din lipsa de spatiu interior al oglinzii. O sa revin cu o poza facuta ziua ca sa vezi curbura, eu am mers cu ele pana la extremitatea oglinzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai merg si rezistente mai mici, insa scazi durata de viata a LED-urilor. :blink:

Asa, ai 14mA pe fiecare LED. E mai mult decat ok.

Mari diferente oricum nu vedeai cu alea de 910. Iar din cate stiu, urmatoarea valoare mai mica e doar de 820 ohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu niste lucasuri de la alt model de masina, care sa fie mai lunguieţe si sa fie montate la nivelul plasticului negru(ingropate), oare nu merge. Sunt unele lucasuri triunghiulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merita adaptari aiurea. In fond, astea sant doar pana se vor inlocui cu oglinzi cu semnalizare OEM. Cel putin la mine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!